Sociální sítě | Emoji | Unicode

Jak se smějeme na síti: Kdy se zrodila zkratka OMG a proč Thajce rozesměje 555

  • Datoví analytici spočítali, jak se smějeme na internetu
  • Lol je jedno z nejčastějších slovíček, ale kde se vzalo?
  • Štafetu postupně přebírá smíchy uplakané emoji

Zatímco u rodinného krbu, na hokejovém stadionu anebo třeba o půl čtvrté ráno při čekání na noční spoj můžete své emoce vyjádřit celou škálou projevů, kterými nás obdařila příroda, s rukami na klávesnici a svítícím monitorem před vámi je to už mnohem složitější.

Datoví analytici z Puddingu, který se proslavil těmi nejbizarnějšími statistikami široko daleko, se proto pokusili zmapovat, jak se smějeme na internetu.

Přes ohromný nástup videa v posledních letech naší komunikaci na síti stále vládne textový projev, a tak Pudding v prvé řadě potřeboval nějaký reprezentativní vzorek dat. Nějaký... Obrovský.

Nakonec pomohl americký Reddit, který se sice v Česku nikdy příliš neujal, jeho mnohamilionová komunita s vlastní subkulturou na něm však jen v prvních šesti měsících letošního roku vyprodukovala úctyhodných 0,7 miliard komentářů.

Klepněte pro větší obrázek
Jak se smáli komentující na Redditu v první polovině letošního roku (Zdroj: Pudding)

Pudding každý z nich prošel a hledat expresivní slovní zkratky vyjadřující pozitivní emoci počínaje těmi univerzálními jako ha, haha, hahaha, hahahaha (iterujte dle libosti) a konče zdánlivými novotvary jako lol nebo lmao, které už možná příští internetová generace ani nebude znát, neboť jejich roli postupně přebírají emoji.

Vítězem se i v roce 2019 stalo staré dobré lol – laughing out loud, tedy hlasitý smích.

Tento ikonický sled tří nebohých písmenek se jen v první polovině roku objevil na Redditu v 13 milionech případů, a podle Puddingu to je tedy právě slovíčko lol, které vyjadřuje tu nejtypičtější emoci na současném internetu.

Klepněte pro větší obrázek
Jak jsme se smáli na internetu v posledních deseti letech (Zdroj: Pudding)

Jeho zastoupení v textové internetové komunikaci přitom stále roste, takže jej zmíněné emoji zatím nevytlačují. Jen doplňují. Stručně řečeno, když se dnes chcete zasmát – ať už upřímně, nebo ironicky, soudobá netiketa praví, že máte použít zkratku lol.

Internetové zkratky jsou mnohdy starší, než první tranzistor

No dobrá, ale kde se to lol vlastně vzalo? Na tuto klíčovou otázku už před téměř devíti lety odpověděl výzkumný tým slovutného Oxfordského slovníku angličtiny, když jeho redakce zkratku lol oficiálně zařadila do své databáze.

Aby se slovník vyhnul bouři z řad konzervativních zastánců čisté britské angličtiny, výzkumný tým zmapoval historii zkratky lol až do 60. let minulého století, když narazil na její nejstarší známý význam: little old lady – tedy stará žena. Nutno podotknout, že historie mnoha dalších ikonických zkratek internetové generace sahá dokonce mnohem hlouběji.

Klepněte pro větší obrázek
Výzkumný tým Oxfordského slovníku angličtiny vystopoval zkratku omg až do období I. světové války.

Fyi (for your information, pro tvoji informaci) se podle oxfordské společnosti objevuje v písemných pramenech už zkraje 40. let minulého století a na zkratku omg (oh my God, ach můj bože) výzkumníci narazili dokonce v jisté soukromé korespondenci z roku 1917!

Zatímco na bojištích evropské západní fronty ještě explodovaly německé granáty s chlórem a yperitem, kdosi už cosi ironicky komentoval prostým omg. Bez mobilu, krátkých esemesek a Facebooku.

Moderní lol používáme od 80. let

Moderní lol – to naše internetové, které znamená laughing out loud, tedy hlasitý smích – údajně poprvé použil jistý Wayne Pearson z Calgary, a to v 80. letech minulého století na tehdejších diskusních serverech BBS. Těžko říct, jaká je pravda, Personovo prvenství však doposud nikdo nezpochybnil. Ruku na srdce, ono je to vlastně úplně jedno.

Proč Thajce rozesměje číselná řada 5, 5, 5

V každém případě, zatímco se lol přirozeně prosadilo především v anglofonním světě, své varianty mají i ostatní regiony. V takovém Thajsku má údajně stejný význam číselná řada 555, která je nakonec i mnohem zábavnější. Zvláště pokud do hry zapojíte převodník textu na hlas – třeba ten v Překladači Googlu.

V thajštině totiž číslo 5 zní , takže když napíšete 555, je to vlastně há há há:

Jak se smějeme v emoji

I když zatím používání slovíčka lol na internetu neklesá, jeho roli – stejně jako dalších emocí – bude tak jako tak postupně přebírat emoji.

Konkrétně toto: 😂

Ne, bez legrace, slovutná nezisková organizace Unicode, která se už déle, než třicet let pokouší vytvořit jednotný počítačový systém alfanumerických znaků, totiž vede i oficiální statistiku nejpoužívanějších emoji. Má to své opodstatnění, tuto statistiku totiž konsorcium používá i při schvalování nových symbolů.

Klepněte pro větší obrázek
Nejfrekventovanější emoji na internetu podle metrik Unicode

Smíchy uplakané emoji je přitom s přehledem a dlouhodobě to nejfrekventovanější. Unicode si sice nechává přesnou metodiku výpočtu pro sebe, podle svých slov však jako zdroj používá data velkých digitálních společností a úřadů.

Klepněte pro větší obrázek
Výčet nejfrekventovanější emoji také ukazuje, že drtivá většina z nás používá nanejvýš ty základní, které jsem dříve psali pomocí klasických textových smajlíků.

Miliardy smíchy uplakaných tweetů

😂 je ostatně dlouhodobě nejpoužívanější také na Twitteru, který už vytváří poměrně reprezentativní vzorek dat. Podle živé analýzy Emojitracker, která využívá real-time API mikroblogovací sociální sítě, se smíchy uplakaný smajlík objevil v tweetech dokonce více než 2,5miliardkrát.

Klepněte pro větší obrázek
Poněkud bizarní (a pro slabší povahy epileptický) Emojitracker používá real-time API Twitteru k počítání nejpoužívanějších emoji v publikovaných tweetech.

Prvenství smíchy uplakaného chlapíka nakonec před lety potvrdil i Mark Zuckerberg na svém facebookovém profilu. První desítka vypadala v roce 2017 následovně a od té doby se nejspíše nijak výrazně neproměnila.

Klepněte pro větší obrázek
Nejčastější emoji na Facebooku v roce 2017

Používáte emoji, staré dobré textové smajlíky a internetové zkratky i vy? Nebo si naopak vystačíte s obecnou češtinou? Hlasujte v anketě.

Diskuze (19) Další článek: G.Skill nabízí nové rychlé operační paměti DDR4 s celkovou kapacitou až 256 GB

Témata článku: Google, Internet, Web, Twitter, Sociální sítě, Facebook, Emoji, Lidé, Statistiky, Psychologie, Reddit, Mark Zuckerberg, Sociologie, Unicode, Slovíčko, Zkratka, Thajsko, Česká republika, T & amp, OMG, Calgary, Twitter API, ITER


Určitě si přečtěte

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 35

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 32

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 51Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor