Jak se rodil systém Windows 7: Rozhovor s šéfem vývojářů

Microsoft představil svůj nový operační systém Windows 7 a my jsme vyzpovídali šéfa vývoje Windows Experience Aleše Holečka, který stál za vývojem Windows Vista i u zrodu Sedmiček.

Microsoft včera v celosvětové premiéře uvedl nový operační systém Windows 7 a my jsme při této příležitosti vyzpovídali Aleše Holečeka, jednoho z nejvýše postavených inženýrů v Microsoftu a člověka zodpovědného mimo jiné i za nové uživatelské rozhraní Windows 7. Do Microsoftu nastoupil v roce 2006 v průběhu vývoje Windows Vista a brzy se stal jednou z klíčových osobností vývojového týmu a pomohl dovést Windows Vista ke zdárnému konci. V současné době pracuje jako šéf vývoje v týmu Windows Experience. Před příchodem do Microsoftu pracoval pro MetaCreations, kde se podílel na vývoji legendárních programů Kai's Power Tools a Bryce.

TIP: Já jsem PC a Windows 7 byly můj nápad

Jakým způsobem vznikal nový hlavní panel a proč byl Microsoft při návrhu uživatelského rozhraní možná až příliš konzervativní? Jaký je osud Windows Vista a pokukuje už Microsoft po nových verzích? Operační systém ovšem není pouze barevný akcelerovaný povrch, ale i jádro v nitru. V čem se liší od Windows Vista, co je to ten často citovaný Minwin a jaký mají v Microsoftu názor na stále citovanější koncept software as a service -- cloud computing?

 Windows 7 se budeme věnovat v nedělním pořadu Týden Živě. Těšit se můžete nejen na vybrané pasáže z rozhovoru s Alešem Holečkem, ale i na samotné večerní představení Sedmiček.

Windows 7 a uživatelské rozhraní

Klepněte pro větší obrázekNový hlavní panel v mnohém připomíná dock z Mac OS X. Jak jste k němu vlastně přišli?

To je dobrá otázka. Po uvedení Windows Vista jsme začali testovat, jak se vlastně člověk na počítači chová. Měli jsme asi 2 500 dobrovolníků z nejrůznějších skupin od laiků, přes grafiky až po programátory a zkušené uživatele. Zaznamenávali jsme každé kliknutí myši a úhoz na klávesnici a podle toho jsme vybrali ty nejčastější aktivity, které se staly základem nového rozhraní. Řekli jsme si: „máme na to tři roky“ a šli jsme do toho. Nový hlavní panel měl při tom jednu z nejvyšších priorit. Pokud vám ale připomíná dock z Mac OS X, podívejte se, jak vypadal podobný systém ve Windows 3.11. Koncepčně je prakticky stejný. Nevycházeli jsme tedy z Mac OS X, ale z vlastního dědictví.

Jak vlastně vypadá tvorba takového panelu od počátečního nápadu až k realizaci?

Na začátku máme ten vzorek uživatelů. V dalším kroku se kreslí náčrty a nejrůznější návrhy. Jsou to tedy prototypy na papíře nebo dokonce vystřižené a opět se ptáme vzorku uživatelů, co by bylo třeba vylepšit. Pak pár programátorů vytvoří softwarový prototyp, který uživatelé testují a znovu se měří, jak je používají, kam klikají a jak dlouho jim to trvá. Vznikne velké množství prototypů, ale žádný není dokonalý – je to otázka kompromisů. V posledním kroku se dělá grafický design nového prvku a i ten je třeba regionálně otestovat, protože hotový design musí odpovídat všem kulturním zvyklostem. Někde se píše zleva doprava a tak dále. Hotový produkt bude používat miliarda lidí, takže to skutečně musí být kompromis, musí to být kulturně vyrovnané.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nový hlavní panel Windows 7 a dialog pro rychlé připojení k Wi-Fi síti

Pomohly vám v tom i testovací verze Beta a RC, které jste uvolnili pro veřejnost?

Naprosto! Získali jsme nějakých 8 000 000 testerů z více než stovky zemí. A i tyto zkušební verze v sobě měly nejrůznější měřiče, díky kterým jsme získali anonymní data o tom, jak se nové ovládací prvky skutečně používají. Dobrým příkladem je třeba dialog pro připojení k WI-Fi síti. To pro nás byla zpočátku okrajová záležitost, ale na Betě a RC jsme zjistili, že je to jeden z nejpoužívanějších prvků a dali jsme mu vyšší prioritu.

S každým novým uvedením Windows se na internetu vyrojí množství obrázků s náčrty alternativních podob uživatelského rozhraní? Je současná podoba Sedmiček skutečně ta nejlepší?

Je zajímavé, že většina těchto obrázků ve skutečnosti není od nás. Takže když na ně koukám, občas musím uznat, že tam jsou zajímavé nápady, ale musíte to brát i z toho pohledu, jestli by takové alternativní ovládání bylo vůbec použitelné v praxi. Co se týče našich návrhů, myslím si, že to nakonec dopadlo velmi dobře. Samozřejmě si ale dokážu představit, že se mohlo jít ještě o kousek dál. Rozpětí prvních prototypů GUI bylo skutečně veliké a některé byly fakt divoké a jiné vypadaly naopak jako Windows XP nebo Vista. Musíte to brát tak, že náš systém používá nějaká miliarda kulturně zcela rozdílných uživatelů, takže to bude vždy jedna velká množina kompromisů. Windows 7 je v tomto kontextu oproti XP nebo Vistám docela velká změna.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Windows 7 měl v Praze i svůj dort stejně jako staronový koncept Windows Phone

A teď jedna otázka skutečně z praxe. Náš kolega z Computeru se nemůže smířit s tím, že v Sedmičkách chybí postranní panel, na který si zvykl ve Windows Vista.

Miniaplikace samozřejmě v Sedmičkách nechybí, není tam ale pro ně explicitně vyhrazené místo při okraji obrazovky. Snažíme se o to, aby plocha byla místem, které skutečně vlastní a o kterém rozhoduje uživatel, nechtěli jsme mu tedy vnucovat postranní pruh. Je to součást filozofie, že počítač není náš, ale váš.

A co pravý opak? Apple vám prostě řekne, jak to má celé vypadat, a uživatelé jsou spokojeni.

My ale máme daleko širší a různorodější skupinu uživatelů a chceme, aby si počítač vyladili podle svého gusta. Náš počítač má základní konfiguraci, o které si myslíme, že je dobrá, pak je ale na vás, abyste si ho vybavili dle svého gusta. Je to naše dědictví a historie a nechceme to měnit.

Co s Windows Vista?

Jak to bude s dostupností Windows Vista na trhu pro koncové zákazníky? Budou si moci tuto verzi ještě koupit, nebo budou k dispozici pouze Windows 7?

Lukáš Křovák (produktový manažer divize Windows Client): Windows Vista budou i nadále součástí běžného distribučního kanálu, takže zákazníci, kteří tento systém budou chtít, si ho budou moci koupit. Samozřejmě bude spíše záležet na výrobcích hardwaru a prodejcích, který systém budou upřednostňovat. Počítáme s tím, že u nových počítačů to budou hlavně Windows 7. Přechod na Windows 7 by měl být poměrně hodně rychlý.

Kterému způsobu nákupu licencí dají koncoví uživatelé přednost? Budou to spíše krabicové verze Windows 7, či OEM licence zakoupené s novým počítačem?

Když se na to podíváme z historického hlediska, tak zjistíme, že většina prodaných licencí Windows se prodá s novým hardwarem. Lidé si koupí nový počítač, nainstalují na něj pár nějakých aplikací a poté už s ním příliš nechtějí dělat. Další takovou příležitostí je až koupě dalšího nového počítače a s tím spojená výměna operačního systému. My samozřejmě doufáme, že pár lidí půjde a koupí si Windows 7 i v krabici, případně si ho koupí (pouze ve vybraných státech, pozn. redakce) přes digitální distribuční systém. Většina kopií se ale prodá s novým počítačem.

Klepněte pro větší obrázek
Windows 7 po čtvrté odpolední přicestoval oficiálně i do Prahy

Windows je možné si koupit jako OEM nebo krabicovou verzi. Co ale třeba USB klíčenka či digitální distribuční systém? Například majitelé netbooků nemají optickou mechaniku a rádi by využili jiný způsob, jak systém do počítače dostat.

Windows je možné na USB klíčenku jednoduše dostat, nicméně my sami přímo tuto možnost nepodporujeme. Další možností je instalace přímo z virtuálního disku (VHD).

Lukáš Křovák: Microsoft má digitální distribuční systém, nicméně aktuálně není dostupný pro zákazníky v České republice. Microsoft Store nabízí možnost on-line nákupu Windows a do budoucna se plánuje jeho rozšíření do dalších zemí.

Co krabicové verze Windows, kupuje je vůbec někdo? Něpřevládá spíše nákup upgrade a OEM verzí?

Lukáš Křovák: U Windows 7 bude jednoznačně nejprodávanější upgrade edice Home Premium, kde hraje velikou roli cena. Určitě se ale bude hodně kupovat i krabicová edice Ultimate. Tu si pořizují uživatelé, kteří často přeinstalovávají počítač, všelijak ho ladí a v tomto balení tak mají všechny funkce Windows 7 a 32 i 64bitovou edici. Tato skupina uživatelů je poměrně velká, nicméně v porovnání s množstvím OEM licencí se bavíme o zanedbatelném množství.

Jsou Windows 7 opravdu „7“ a zcela nový systém, nebo se spíše jedná o verzi „6.5“ a přebarvená Windows Vista?

Zcela určitě je to nový systém. Windows 7 jsou samozřejmě evoluce toho předešlého operačního systému, ale seznam nových funkcí a vylepšení je tak veliký, že to definujeme jako nový systém a definovat to tak bude i trh.

Windows Vista vyšla v lednu 2007, teď přichází Windows 7. Kdy se dočkáme dalších nových Windows, v roce 2011?

No, já bych to řekl asi takto: my jsme teď hodně veselí z toho, že máme hotová Windows 7 a budeme se zaměřovat na to, aby byl úspěšný na trhu a o „osmičkách“ prozatím nebudeme dále mluvit.

Nejen do Windows 7 teď přidáváte některé přídavné funkce, jako třeba antivir Security Essentials nebo Windows XP Mode. Plánujete v budoucnu přidávat i další přídavné funkční prvky?

Dalším takovým příkladem je Windows Live, které jsou součástí takové té širší nabídky Windows. Určitě tady jsou takové oblasti, ve kterých hodně investujeme a snažíme se, abyste váš počítač mohli více zhodnotit a dělat věci, které potřebujete.

Na Windows Live se tak trochu váže i jedna věc – objevují se vize, podle kterých by počítač v budoucnu měl být pouze takovou vstupní konzolí do internetu a vše se bude odehrávat on-line. Třeba Google chystá na tomto principu Chrome OS a u Windows 7 a Windows Live je už docela znát, že i Microsoft se snaží internet a klasický desktop více propojit. Můžeme tedy v budoucnu čekat nějaký odlišný koncept Windows, než jak ho známe nyní?

Nám je jasné, že uživatelé tráví velikou část času na internetu, sociálních sítích atp. Na druhou stranu víme, jak je důležité zprostředkovat zážitek s počítačem na základě uživatelského rozhraní popoháněného výkonem hardwaru v počítači. Aktuálně je klíč taková symbióza obou stran, kdy je možné využít hardware, ale zároveň se napojit na internet a jeho služby.

Takže to nevidíte tak drasticky, že by se třeba za 5 let zcela změnil pohled na chápání operačního systému?

Já to tak drasticky nevidím. Je to samozřejmě pouze můj názor. I v Microsoftu jsou lidi, kteří to tak drasticky vidí, ale já ne.

V rámci této symbiózy by tedy bylo dobré, kdyby třeba Live Mesh byl přímo integrovanán do souborového systému Windows a uživatel mohl přistupovat k webovému disku a svým datům.

Jasně, nicméně v tomto jsme se hodně poučili třeba u vývoje WinFS. Windows musí být dostupný pro více než miliardu uživatelů po celém světě, a pokud si nejsme stoprocentně jisti technologií, kterou chceme začlenit, nemůžete jí do systému integrovat. Technologicky na toto musíme být stoprocentně připraveni. A pak je tu samozřejmě i ono hledisko priorit co do Windows dát předně.

Windows XP Mode je velice zajímavý, nicméně poměrně nedotažený. Je sice možné spustit aplikace v bezešvém módu, ale připojit k nim v tomto režimu USB zařízení ne. Proč to v tomto hledisku není lépe zrealizované?

My jsme Windows XP Mode dělali především z toho důvodu, aby Windows 7 byla plně kompatibilní se staršími verzemi Windows. Očekáváme však, že se uživatelé budou pohybovat hlavně v prostředí Windows 7 a XP Mode využije především ta „enterprise“ firemní sféra. Předpokládáme, že aplikace, které běžně používáte, budete prostě používat pod novým systémem a nebudete v podstatě XP Mode vůbec potřebovat.

Když se řekne Aero, tak se vždy ozve někdo s Mac OS X či Linuxem a poukazuje na více různých efektů. My už víme, jak nám odpovíte, nicméně zkuste to nějak dokončit...

Jak už jsem řikal, náš operační systém je využíván širokou škálou lidí a je nutné ho vyladit tak, aby na něm byli všichni schopní pracovat efektivně. Taková ta gumová okna známá z Linuxu jsou sice na prvních pár potahání myší hrozně fajn, ale zkuste si s tím pracovat celý den. To pak rychle zjistíte,že to zase tak výborné není. Jelikož všechny moderní efekty využívají výkonu a funkcí grafických karet, my jsme schopní do Windows cokoliv přidat. Nicméně jde o to, aby ten systém byl na konci použitelný.

Lukáš Křovák: Na Windows je také nutné se dívat jako na platformu pro výrobce hardwaru a uživatel má k dispozici ohromné množství různých nadstaveb od výrobců softwaru třetích stran. Je to o tom, že uživatelé si mohou vybrat a vyladit systém svým potřebám.

To je pravda, na druhou stranu tato škálovatelnost a možnost si na Windows cokoliv upravit je často spíše ke škodě. Běžný uživatel pod tíhou testování různých srandiček pak velice rychle ztratí nad výkonem a vzhledem svého systému kontrolu a následně si pak stěžuje na stabilitu a tradičně haní Microsoft. Třeba Applu dost volnosti chybí, uživatelé jsou však často velice spokojení, že vše funguje jak má.

No, já vám uvedu příklad. Moji rodiče bydlí tady v Čechách a tak když jsem teď přijel, musel jsem jim opravovat počítač. To určitě všichni známe, tak už to prostě bývá. No ale teď jsem jim nedal správcovská práva a v tom okamžiku problémy související s instalací všeho možného odpadají. Vše začíná být více složitější.

Lukáš Křovák: Ve Windows 7 přicházíme se dvěmi technologiemi, které mohou těm, kteří se starají o počítače, dosti pomoci. Je to rodičovská kontrola a pak Step Recorder, tedy nástroj pro sledování toho, co uživatel na počítači dělá.

Novinky v jádru Windows 7

Jednou z novinek Windows 7 je i zavedení jádra Minwin. Oč se vlastně jedná a co přináší nám uživatelům?

To je zajímavá otázka. Z hlediska přínosu pro běžného uživatele toho skutečně moc nepřináší, jsou to věci, které by měly zůstat „pod kapotou“. V praxi Minwin umožňuje mnohem lepší testování jádra systému. Vzali jsme jádro a rozdělili ho do několika sekcí, z nichž některé jsme mohli vyvíjet rychle, jiné pomaleji. Díky Minwinu můžeme zároveň jedno jádro lépe sdílet mezi našimi produkty pro klientské počítače (Windows 7) a pro servery (Windows Server 2008 R2). Výhody Minwinu pro koncového uživatele se poměrně těžko vysvětlují, ale nám umožní efektivnější vývoj, do kterého se může zapojit více lidí.

Klepněte pro větší obrázek
Windows Pramen 7

Jaké novinky tedy nové jádro přináší oproti předchozím Vistám?

I na tuto otázku je poměrně složité odpovědět. Těch vylepšení je tam skutečně velké množství, nemusíte si je ale vůbec uvědomit. Uvedu příklad. Ve Windows Vista probíhala inicializace zařízení počítače sériově (jeden za druhým). Jádro Windows 7 umožňuje paralelní inicializaci hardwaru. Tím pádem se zrychlí jak startování operačního systému, tak i probuzení Windows ze spánku. Také se zjednodušila bezpečnostní politika. Zatímco Windows Vista při každém citlivém kroku vyžadoval potvrzení, Sedmičky vás tak často obtěžovat nebudou – na začátku si zapamatují potvrzení a použijí ho i v dalších krocích. A pak tam jsou samozřejmě i takové změny, které ocení především podniky. Visty běžely maximálně na 64 procesorech, Sedmičky v pohodě běží na 256 procesorech. (Poznámka: Pro superpočítačové systémy Microsoft vyvíjí upravený systém Windows HPC)

A ještě poslední otázka k systémovému jádru. Jak bude vypadat motor Windows 8, 9 a dalších verzí? Spekuluje se, že byste již používali 128bitový systém, jádro postavené na .NET technologii?

No víte, plány zatím nezveřejňujeme, protože jsme všichni veselí z toho, že jsme dokončili Windows 7 a budeme se hlavně soustředit na to, aby se Sedmičky na trhu představily co nejúspěšněji. Věnujeme se tedy našim softwarovým i hardwarovým partnerům, kteří vyvíjí ovladače a programy, a snažíme se, aby odezva komunity byla přes svátky i v novém roce příznivá. Celý Microsoft je dnes tedy plně zaměřený právě na Windows 7.

Diskuze (97) Další článek: Prototyp 360° 3D displeje od Sony na videu (doplněno kvalitnější video)

Témata článku: Microsoft, Rozhovory, Windows 7, XP Mode, Vista, Velký nákup, Windows Experience, Security Essentials, Vývojář, Win +, Nejrůznější způsoby, Firemní sféra, Uživatelské rozhraní, Velké množství, Jak, Bryce, Rod, Okrajová záležitost, Zajímavá otázka, Windows +, Dock, Zajímavý krok, Zajímavý efekt, Nový systém, Vývoj, Netbooky levně na Mall.czJak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android