Jak se propojuje Minidisc s PC

22. srpna 2001
ee SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Před čtrnácti dny jsem psal seznámení s technologií Minidisc a o tom, jak velmi účinně konkuruje MP3 přehrávačům. Pojďme se nyní podívat, jak je to vlastně s komunikací s osobním počítačem a jaký nejvyšší komfort si u toho můžete dovolit.
Jak se propojuje Minidisc s PC
Omlouvám se předem všem nepřátelům Sony, že se zase budeme věnovat jejímu produktu, z nabídky rozhraní mezi Minidiscem a PC je však řešení Sony jedno z nejpropracovanějších a je také dobře dostupné na našem trhu. Jak možná ale uvidíte na konci, nepřátelé Sony si také najdou důvody k radosti, nebudu ale předbíhat.

Pro komunikaci mezi PC a minidiscovým rekordérem existuje v zásadě několik různých možností propojení. Nejjednodušší a nejlevnější je pochopitelně propojení přes analogový výstup ze zvukové karty. Nevýhodou je cesta přes analog a tak horší kvalita zvuku. Na druhém místě je propojení přes optický kabel, ať přes přímý výstup ze vhodně vybavené zvukové karty nebo přes nějakou redukci. Toto řešení poskytne již kvalitní zvuk, nicméně možnosti editování popisků nahrávek na Minidiscu jsou nulové.

To poskytují až řídící jednotky. Ty se dají také rozdělit do dvou kategorií. Jedny emulují obvykle přes paralelní port dálkové ovládání konkrétního přenosného rekordéru a tak umožňují pojmenovávat skladby i přes počítač. Kvůli emulaci se písmenka vybírají sekvenčně (A, B, C, D, E…) , přesto je rychlost u těch lepších okolo deseti znaků za sekundu. Zařízení stojí okolo 60 dolarů a jedná se jen o pojmenovávání skladeb, pro přenos audia je vyžadována jiná cesta.

V případě Sony mají modely minidiscových rekordérů roku 2001 k dispozici i konektor pro PC Link, který umožňuje z počítače upravovat obsah Minidiscu a řídit nahrávání skladeb. Nejvyšším modelem je PCLK-MN10, který se u nás prodává za 5990 Kč. Nejedná se tedy o levnou záležitost a tak jsme se podívali, zda se investice do něj vyplatí.

Klepněte pro větší obrázek

Abychom mohli dobře otestovat propojení minidiscového zařízení s osobním počítačem, potřebovali jsme pochopitelně i přehrávač schopný připojení k PC linku. Tím byla minivěž Sony CMT CP500MD, vybavená cédéčkem s podporou CD-textu, Minidiscem, tunerem s RDS a kazetovým magnetofonem. Není moc obvyklé, aby v jednom zařízení byl kazeťák i Minidisc, spíše je tam buď jedno nebo druhé, v této věži to však umožňuje zajímavé kombinace. Věž na svou cenu 17 tisíc a vybavení hraje příjemně. Samozřejmě od toho nečekejte hifistický zážitek, ale není to rozhodně žádné ořezávátko. I bez počítače se jedná o slušnou věcičku. Například cédéčka umí kopírovat na Minidisc dvojnásobnou rychlostí.

Pojďme se ale věnovat propojení s osobním počítačem. PCLK-MN10 se k počítači připojuje přes USB rozhraní a k přehrávači přes datový konektor (vypadá skoro jako PS/2 konektor pro myš) a optický kabel. Navíc je na krabičce s konektory i analogový výstup. Tam můžete připojit například sluchátka nebo reproduktory, abyste při přehrávání přes USB také něco slyšeli. V počítači se zařízení chová jako zvuková karta, navíc tam je ovladač pro ovládání datové části.

Samotnému zařízení prakticky není co vytknout, s instalací nejsou problémy, ve Windows 98, Windows 2000 nebo i Windows XP se nainstalovalo bez obtíží. Zvuky jdou přehrávat přes minivěž, ta podporuje optický vstup i pro přehrávání, takže můžete svou MP3 kolekci nebo hry prohánět přes trochu kvalitnější reproduktory minisestavy.

V čem je ale největší problém, je v přibaleném softwaru. Sony přidává k PC kitu program M-Crew, který v sobě kombinuje ovládání připojeného zařízení a nahrávání skladeb z počítače. Má totiž několik poměrně závažných chyb, které poněkud znehodnocují vyšší investici do redukce.

Instalační program obvykle nezmiňuji, v případě M-crew si to ale zaslouží, implicitně se totiž startuje v japonštině, takže jen intuitivně odhadujete, co by mohlo být tlačítko Next, a dialogové okno zdánlivě informující o úspěšné instalaci se ukáže jako okno oznamující nutný restart počítače. Beztak ale nemáte na výběr instalaci různých komponent, takže i v japonštině nic nezkazíte.

Klepněte pro větší obrázek

Po startu M-Crew naskočí na obrazovce úzká nudle přec celou obrazovku, kde je integrováno ovládání připojené soustavy. Elegantně tak můžete měnit hlasitost, vybírat stanice na tuneru nebo vysouvat cédéčko. Díky připojení přes USB můžete věž připojit i poměrně dlouhým kabelem a decentně tak ovládat věž na druhé straně místnosti rovnou z počítače. Podstatné se ale skrývá v ovládání Minidiscu a nahrávání.

Klepněte pro větší obrázek

Na obrazovce vidíte seznam skladeb na Minidiscu včetně názvů, pokud tam nějaké jsou. Názvy můžete zadávat jen ručně, žádný import dat, či vkládání více položek přes schránku nenajdete. To bude i to, co budete mít M-Crew nejvíce za zlé. Pokud jste z počítačů zvyklí na nějaký základní komfort a inteligenci tvůrců, tady to budete hledat s obtížemi. Co postrádám nejvíce, je podpora CDDB pro automatické získávání názvů skladeb. Pokud přehrajete cédéčko na Minidisc, rádi byste tam měli i názvy skladeb a to je právě šance pro CDDB. M-Crew to nezná a ani když budete mít seznam názvů skladeb na jednotlivých řádcích, do M-Crew jej nedostanete. Pojmenovávání skladeb je rozhodně rychlejší než jejich vyťukávání na přehrávači, přesto bych čekal vyšší komfort.

V M-Crew můžete spustit kopírování cédéčka na Minidisc dvojnásobnou rychlostí, proti téže akci na věži si jednodušeji můžete vybrat, které skladby chcete na Minidisc nahrát a v jakém pořadí. Názvy si musíte ovšem doplnit ručně, pokud není cédéčko s podporou CD-Text (mám cca 100 cédéček a s CD-Textem ani jedno).

Klepněte pro větší obrázek

Pro mnohé nejzajímavější vlastností bude kopírování MP3 na Minidisc (kromě MP3 můžete v M-Crew kopírovat i soubory MID, WAV a WMA). Protože se při kopírování využívá optický kabel, jedná se o standardní jednorychlostní kopírování, výhodou je automatické pojmenovávání skladeb. M-Crew dokáže rozpoznat ID3 tagy, ovšem ne u všech souborů. Pokud nenajde název skladby, pojmenuje ji jménem souboru a to včetně .MP3, to pak tedy musíte umazávat ručně. M-Crew má také velmi podivný problém s dlouhými jmény souborů, ne že by podporoval jen osm znaků názvu, jemu vadí prostě moc dlouhé názvy. Pokud se skladba jmenuje například "To_nejlepsi_ze_Sucheho_a_Slitra-Vcera_nedele_byla.mp3" a ještě ke všemu bude ve složce "Oblíbené skladby 60. let", M-crew vám to nezbaští, konkrétní maximální počet znaků jsem nezjišťoval, už samo toto omezení je však chybou. Je nutné tedy občas upravit název souboru, aby ho M-Crew dokázal načíst a připravit k zápisu.

Při nahrávání na Minidisc se mezi skladby automaticky vkládá mezera, aby jej automatika rekordéru dokázala od sebe oddělit.

Alternativ k M-Crew moc neexistuje, existuje sice obslužný program Rip MDS PC3, který je určen původně pro starší PC link, ten je ale teprve ve vývoji a opravuje sice některé neduhy M-Crew (dlouhé názvy, korektní ID3 tagy), ale zase přidává nové, takže si v souhrnu příliš nepomůžete.

Nechci tvrdit, že PCLK-MN10 je špatný produkt a nestojí za to, abyste si ho případně pořizovali. Je velmi dobře využitelný na ovládání věže na dálku (ano k tomu je i infra dálkové ovládání), komfort při výběru skladeb pro nahrávání a názvy skladeb se na klávesnici počítače přece jen vyťukávají o poznání pohodlněji. Jen vám s tím vyťukáváním nikdo nepomůže a nejvyšším komfortem je kopírování jednotlivých řádků přes schránku.

Diskuze (26) Další článek: ee

Témata článku: Windows, Základní skladba, Podivný program, Různé znaky, Sluchátka s ovládáním hlasitosti, Kabely konektory redukce audio, Optický audio kabel, Ovládání, Propojení, Přibalená klávesnice, Analogové rozhraní, Crew, Propojené zařízení, Nejlevnější cesta, MiniDisc, Ořezávátka, Optický audio kabel redukce, Dlouhá cesta, Levná alternativa


Určitě si přečtěte

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 86

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 13

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 30

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

** Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows ** Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu ** A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Jakub Čížek | 143


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?