Jak se přenáší hlas po internetu

Prvním protokolem pro hlasové služby v síti IP byl H.323. Dnes ho už vytlačuje přívětivější SIP. V poslední době ale celým světem hýbe fenomén Skype – o rozruch v IP telefonii je rozhodně postaráno.

Zatímco doposud byla většina hlasových služeb v IP sítích provozována na základě protokolu H.323, v současné době se stále více začíná prosazovat modernější protokol SIP. S H.323 se ale stále setkáte u mnoha přístrojů a operátorů.

Základní rozdíly

Slovníček

IP – standardní síťový protokol. Nad vrstvou IP běží transportní protokoly (typicky TCP nebo UDP), nad nimi je pak už aplikační vrstva.
LAN – Local Area Network, místní síť. Typicky několik počítačů propojených do malé podnikové nebo třeba školní sítě.
RFC – Request for Comments. Veřejné dokumenty uložené na www.ietf.org, které se většinou zabývají popisem nějakého internetového standardu.
URI – Uniform Resource Identifier. URI je soubor řetězců používaných pro identifikaci zdrojů na internetu. URL (tedy např.: www.zive.cz) je součástí URI.
VoIP – Voice over IP nebo také IP telefonie je směrování hovorů přes internet nebo jinou službu založenou na IP protokolu.

Systémy H.323 a SIP nejsou přímo slučitelné. H.323 byl původně určen pro multimediální aplikace a v devadesátých letech si získal převahu i v nasazování VoIP, protože jeho specifikace byla dostatečně stabilní a komplexní. Původní zaměření na LAN bylo překonáno doplňkem podpory pro zóny, který umožnil adresaci H.323 v rozlehlých sítích. Dnes se používá zejména ve veřejných sítích VoIP.

SIP byl navržen jako jednoduchý a flexibilní protokol, umožňující programování nových aplikací a jednoduché nasazení nových služeb. Za to vděčí adresní struktuře založené na URI. H.323 je naproti tomu složitější, nabízí však lepší řízení relací a doplňkové služby. Oba protokoly se zdaleka neomezují na podporu VoIP, ale SIP se stává zajímavější díky podpoře okamžité komunikace (instant messaging) a prezentačních služeb.

Skype si šlape vlastní cestu

Skype je aplikace určená nejen pro telefonování, ale pro komplexní komunikaci přes internet. Stejně jako ICQ, MSN a mnoho dalších patří do skupiny tzv. instant messengerů. Instant messengery obvykle umožňují komunikaci mezi dvěma nebo více lidmi v reálném čase, jejich prostřednictvím můžete poslat soubor nebo SMS a poslední dobou také telefonovat přes internet. Skype však používá vlastní uzavřený protokol, jehož detaily nejsou zveřejněny.

V porovnání s konkurencí má Skype několik výhod. Přenos veškerých dat (soubory, chatování i přenos hlasu) je šifrovaný, a nemusíte se tedy bát, že se vaše zprávy nebo hovor dostanou do nesprávných rukou. Skype projde přes většinu firewallů nebo proxy serverů lépe než protokoly SIP i H.323, čímž se stává noční můrou nejednoho síťového administrátora. Skype má nízké nároky na šířku přenosového pásma, takže si vystačí tedy i s pomalým připojením k internetu. Na svých oficiálních stránkách Skype uvádí minimální požadovanou rychlost připojení 33,6 kb/s, pro dobrou kvalitu hovoru je třeba připojení rychlejší. Pro telefonování lze možné používat reproduktor nebo sluchátka s mikrofonem, pro komfortnější práci použijte USB telefony.

GNU GK aneb H.323 zadarmo

 

GNU GK (Gatekeeper) je open source projekt, který je volně ke stažení na www.gnugk.org, a to pro Windows i Linux. Gatekeeper zajišťuje řídicí funkce pro volání technologií Voice over IP mezi koncovými body s H.323.

GNU GK je nasazen v síti sdružení vysokých škol CESNET2 a téměř všechny univerzity v České republice k ní mají připojeny i své pobočkové ústředny v rámci projektu IP telefonie. GNU GK se tady uplatňuje jako hraniční gatekeeper, je využíván pro spojení se zahraničními institucemi a kromě komunikace s interními gatekeepery spravuje číselný plán s prefixem 950 0.

V roce 2004 bylo v této síti pomocí technologie VoIP uskutečněno 1,3 milionů hovorů. Klienti registrovaní na GNU GK se autentizují svým uživatelským jménem a heslem. Jelikož se jedná o vysokorychlostní síť, která má například do uzlu NIX.CZ propojení 2× 10 Gb/s a do evropské sítě GÉANT 2,5 Gb/s, hovory uskutečněné přes ni jsou velmi kvalitní.

H.323

Soubor protokolů H.323 je určen pro přizpůsobení běžného paketového protokolu na formát vhodný pro telefonní sítě. H.323 byl přijat v roce 1996. Nabízí řídicí mechanismus pro navázání a ukončení spojení, provádí digitalizaci a následné rozdělení na pakety pro audio formát nesoucí hlas sítí IP.

H.323 zahrnuje kódování a kompresi zvuku (nejpopulárnější je G.729), signalizaci volání RAS (Registration, Admission Status) podle H.255 pro navázání spojení a zabezpečení komunikace mezi koncovými body a řídicí signalizaci (H.245) pro každé volání, pro vzájemnou informaci o vlastnostech koncových bodů, otevření i uzavření logických kanálů pro přenos, řízení toku dat, všeobecné příkazy a indikaci stavu.

SIP

V roce 1996 vznikly základy a začal se vyvíjet nový protokol, který v sobě zahrnul prvky tehdy navrženého protokolu SCIP (Simple Conference Invitation Protocol). Výsledný protokol SIP byl přijat v roce 1999 jako RFC 2543.

Protokol pro navazování relací SIP (Session Initiation Protocol) je jednoduchý obecný protokol pro navazování interaktivních komunikačních relací mezi dvěma či více koncovými zařízeními v internetu, která si je sám protokol schopen vyhledat. SIP se používá samozřejmě nejen pro inicializaci, ale i modifikaci a ukončování interaktivních relací (tedy komunikaci v reálném čase). SIP patří mezi protokoly aplikační vrstvy a pracuje nad transportními protokoly UDP (především) nebo TCP.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 19/05.

 

Témata článku: Hlas, Řídicí aplikace, Hraniční rychlost, Následné uložení, Nová modifikace, Místní síť, Hlasový příkaz, Veřejná komunikace, Sip

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Dnes | Vojtěch Malý | 117

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje