Je otázkou, co se stane, až bude vše automatizované. Peníze nebudou existovat, protože nebude, jak je vydělat. Jak se pak odlišíme od sousedů, abysme dali jasně najevo, že jsme vyšší třída? Vždyť to je motorem lidstva. Roboti nám postaví jakýkoli dům zadarmo, odvezou nás kamkoli po světě zadarmo, jídlo bude zadarmo, o zvířata a rostliny se roboti postarají, případně je vůbec nebudem potřebovat - vše bude umělé. Jaký smysl pak bude život mít? Jen cestovat? Ani ti influenceři nebudou mít co ž*rát, protože nebude, jak na tom zbohatnout - nikdo nebude platit za propagované zboží. Trh zkrachuje, protože nebude potřebný. Určitě tu bude sorta programátorů, kteří budou na roboty nějak dohlížet, ale proč by vlastně svoji práci měli dělat, když za ni nemohou dostat odměnu? Vždycky na tom budou stejně, jako ti ostatní, protože všichni budou mít všechno.Ale vlivní budou chtít zůstat vlivnými, čili nějaký systém odměňování bude muset existovat, aby chudý zůstal chudým. To si bohatá smetánka ohlídá.Nejspíše pak tedy přijde do hry nějaké zotročování a vydírání, protože třeba se*x bude asi vždycky lepší s člověkem, než s robotem.Zajímalo by mne, jak by taková společnost fungovala, když se dnes ani sousedi v paneláku nejsou schopni sejít a odhlasovat změnu barvy zábradlí.
Nic nebude zadarmo. To si jen snívají vyznavači robotického komunismu. Stejně jako není jídlo ani voda není zadarmo přes všechen pokrok za posledních 200 let. Voda leze z trubky sama, nikdo to neobsluhuje a přesto stojí peníze. Jak je to možné? Protože opotřebení, obnovování a investice. A to vždy bude muset někdo zaplatit. A vše začne u těžby, protože vše někomu "patří", nebo na to musí dostat "povolení".Zadarmo máš maximálně vodu v kašně, dokud tě nevezme bengálec pendrekem přes záda, až si budeš systematicky plnit vodní vak.
Právě v tom "obnovování" se skrývá lidská obsluha. Až budou dělat úplně vše stroje, včetně údržby, pak teprve to bude o výpalném za těžbu. Ale údržba je o něco méně rutinní než velkovýroba, takže si na to počkáme.
Peníze budou pro majitele pozemků a majitele strojů. Zbytek populace bude jen přítěž pro pár vyvolených a bude se řešit jak jejich počet a nároky na Zemi co nejlevněji snížit.
Jestli ještě budou peníze není jisté. Ale určitě budou lidé s vlivem a mocí. A ti nebudou potřebovat stroje ani pozemky. Stačí jim protředky k udržení moci.
Ja nevim, ja tedy nepracuji proto, abych mel vice veci nez sousedi. Nakonec sousedy vubec neznam a ani nevim jake maji auto. Jsem relativne bohaty a ziju skrome, co vydelam, ani neutratim, a to se pritom setrit nesnazim, pri nakupech na ceny v obchodech nekoukam.
To je snad normální, že neutratíš vše, co vyděláš. Opačná možnost by byl problém. A cíleně šetřit nemusíš. Stačí, když nemáš babu, co všechny prachy vysaje.
Ať stroj klidně udělá práci za mě. Budu radši, když jámu vykope bagr a nebudu to muset dělat já ;)Ale pokud se chce někdo mermomocí udřít, tak ať tu jámu dlabe třeba holýma rukama. Jestli si pak bude připadat potřebnější ... :)
Kdysi (cca před 30lety) jsem potkal jednoho vojína snad od motostřelců, který už to tenkrát měl "za pár", tedy asi měsíc před odchodem do civilu. Tenkrát nám vyprávěl, jak asi o rok dříve jejich četu v lednu při -20°C poslali přes noc zakopat tank. Neměli ovšem na tom zimním cvičení ani lopatky, takže hluboký okop v promrzlé zemi prý tenkrát vykopali zhruba za 8 hodin jen s pomocí bodáků a ešusů a bez použití ohně, aby je snad "nepřítel" ve tmě nezahlédl.
A přežili. Protože jim to politicky myslelo 😀
Neberte si příklad z Foxconnu a Tesly (o kterých se tady taky psalo).Foxconn and Tesla have been targeting extreme automation plans. Both have had to cut back plans .
"Stroje seberou práci, společnost ale zbohatne"jistě, pokud miliardář zarobí další miliardu, tak společnost zbohatne, v sumě. ale pokud se podíváme podrobněji, tak spousta jedinců zchudne, a miliardář jedinej zbohatne.
Když miliardář zbohatne, tak ty peníze nenechá ležet ladem, ale investuje je do dalšího podniku, který zaměstná další lidi atd.Že spousta lidí chudne je způsobeno tím, že si žije nad poměry, ne tím, že jim někdo ubližuje.
Robotizace není ve vývoji kvůli maximalizaci zisku na úkor lidí, protože takový systém je nefunkční, nezaměstnaní totiž zboží nekupují.Jde o řešení zásadního problému zvyšujícího se nedostatku pracovních sil prakticky ve všech odvětvích.To je hlavní důvod.
To není pravda, stačí prodávat dalšímu miliardáři a na chudinku se vykašlat. Modernizace často rozevírání společenské nůžky, zejména při výrazné automatizaci. Kolik lidí zaměstnává Google a jaký má zisk? A kolik mu platí obyčejní lidé a kolik společnosti s obratem v řádu milionů až miliard?Navíc je nedostatek převážně kvalifikovaných lidí pracujících za směšné peníze. Což je důsledek rozevřených nůžek a neochotě připlatit těm dole a tak je získat.
A samozřejmě tím, že je spousta lidí uměle zaměstnána nutnou a zbytečnou byrokracií (za lepší plat/podmínek) než ve výrobě nebo něčem produktivním.
Není pravda. Nejčastěji se automatizace a robotizace používá ke dvěma věcem:1) zvýšení produktivity2) odstranění lidského faktoru (zmetky, chyby při výrobě,...)Teprve poté se používají k zaplácnutí volného místa místo chybějících lidí.
Tož hezké to mají, to jo, ale ten ladder 😃 😃A industry 4.0 je jen výmysl pár společností aby se zase prachy začaly sypat, ve výsledku z toho můžou jen získat takové firmy jako např. automobilky. Lidi stejně ještě nahradit nelze. Jak říkává kolega, naprogramovat lze cokoliv, ale kdo to zaplatí...
Přesně takový ladder je v automatizaci naprosto běžná věc.
uz jsem alergicky na nic neznamenajici slovo prumysl 4.0, presne podle toho se pozna naprosty amater - autor clankujinak stroje samozrejme nikomu praci nevemou, neni to zadna tragedie. Pred stovkou let se delo to same a nic se nestalo
tomu konkrétnímu člověku tu práci vezmou, takže bude muset hledat jiného zaměstnavatele, co buďto na automat nemá (finance, znalosti), nebo se automat nevyplatí. Nicméně v globálu je to dobře. Zlevňuje to výrobky, zvyšuje výrobní kapacity, a mělo by to vytvářet tlak na jednotlivce, aby se dovzdělávali.
Samozřejmě že někomu práci vezmou. Většinou těm, co jsou rádi že vylezli základku a na víc než na opičkování na páse v nepřetržitém provozu se nehodí. Ale zase vytváří nové pozice - ať už u výrobců jako je zde zmiňovaný ICE, nebo u jejich odběratelů kde jsou potřeba technologové, seřizovači a údržbáři těchto "hraček". A i když jich je potřeba méně, tak berou výrazně vyšší peníze (a pokud ne, tak jsou na hlavu).
Pane Čížku tady máte námet co delat s arduinem a ne ti blbiny co dáváte do Computeru taková poloautomatická linka z merkuru ovládaná arduinem a kód napsaný v c,c#. Konečne by bylo neco rozumného v časopise. Zatím tam nic rozumného nebylo ten časopis upadá rok od roku do pr.ele.
taketo? https://github.com/Chris-Annin/AR2...
Já sem videl komplet mini linku z merkuru a delaly to stredoškoláci ano aj to by bylo dobré a kdyby to mnelo dve ramena a podobalo se robotu od ABB Yumi
A co toto?https://www.youtube.com/watch...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.