Jak se krade na Slovensku

Po nedávné aféře s vykrádáním Seznamu serverem Mozek se podobná příhoda stala i na Slovensku. Zdejší server Superzoznam našel svoje odkazy na serveru NIS.
Po nedávné aféře s vykrádáním Seznamu serverem Mozek se podobná příhoda stala i na Slovensku. Zdejší server Superzoznam našel svoje odkazy na serveru NIS. Vykrádání odkazů není rozhodně věc nikterak ojedinělá. Sám server Superzoznam jí čelí již po třetí za svou dobu existence.

Superzoznam je slovenský vyhledávací server se svými vlastnostmi mezi Seznamem a Zmijí. Má podobnou strukturu a ovládání jako Seznam a snaží se o pravidelnou kontrolu živosti odkazů jako Zmije. Slovenský Zoznam, klon českého Seznamu, má zhruba dvojnásobnou návštěvnost než Superzoznam (podle www.naj.sk což je slovenský Toplist).

Milan Ingri, ředitel firmy Alinet Košice, která Superzoznam provozuje, nás upozornil na podivnou shodu stránek na serveru Superzoznam a Nového Informačného Systému. Některé stránky jsou velmi velmi podobné a to, jak je v těchto případech obvyklé, i včetně pravopisných chyb. NIS nepřevzal přímo strukturu Superzoznamu, jen stránky zařadil do trochu odlišného kontextu. Firma Alinet je připravena celou věc řešit soudí cestou. Řešení podobných případů je ale vždy nutné velmi pečlivě důkazně podložit, že autorem je skutečně ta která strana.

Živě komentuje: Bohužel čisté seznamy odkazů v prostých HTML souborech jsou velmi citlivé na podobné útoky. Není proto divu, že občas nějakého "podnikatele" napadne začít tak, že prostě okopíruje stránky konkurence s tím, že je trošku zašolichá, aby to nebylo poznat. Ono to většinou ale poznat velmi účinně jde. Případů na toto téma je skutečně mnoho, například v poslední době jsou takto často vypůjčovány firemní weby. Seznamy odkazů ale patří k tomu nejcitlivějšímu, co lze někomu ukrást, jsou to totiž dlouho pečlivě budované seznamy odkazů, jejichž údržba a kategorizace je náročná.

Ochrana takových seznamů proti kopírování je trochu komplikovaná, i když si myslím, že realizovatelná. Každý odkaz by mohl být nějak zakódován, lupič by dostal seznam odkazů na nesmyslné stránky. O správnou funkci by se staral malý kód na straně serveru, který by stránky rozkódoval a přesměroval. Přesto tento postup nemusí mnohdy vyhovovat.

Dole najdete kousek ze dvou poměrně podobných stránek, http://www.nis.sk/nis/regiony/mesta/bratislava.htm

a http://www.szm.sk/firmesBA/, které obsahovaly ještě odpoledne 28. ledna téměř identické texty (NIS má problémy s kódováním slovenštiny):

Superzoznam:
Závodisko Bratislava š.p. - preteky, dostihy
Zero s.r.o. Bratislava - veľkoobchod s výpočtovou technikou, návrh a realizácia počítačových sietí, distribútor značiek: Dell, Yamaha, Soyo, Voltek, kozultácie a odborné poradenstvo
ZIPP Bratislava s.r.o. - stavebná činnosť
ZODIAC - K s.r.o. Bratislava - software, informačné systémy
Zoma Bratislava - výpočtová, kancelárska a telekomunikačná technika
Zutom Bratislava - Internet service provider, komplexné služby v oblasti výpočtovej, kancelárskej a telekomunikačnej techniky (predaj, servis, upgrade), počítačové siete (projekt, realizácia, údržba), profesionálna tvorba a prevádzkovanie www-stránok aj interaktívneho typu, prepojenie vzdialených pracovísk prostredníctvom Internetu, konzultácie a poradenstvo

NIS
Závodisko Bratislava .p. - preteky, dostihy
Zero s.r.o. Bratislava - ve¾koobchod s výpoètovou technikou, návrh a realizácia poèítaèových sietí, distribútor znaèiek: Dell, Yamaha, Soyo, Voltek, kozultácie a odborné poradenstvo
ZIPP Bratislava s.r.o. - stavebná èinnos
ZODIAC - K s.r.o. Bratislava - software, informaèné systémy
Zoma Bratislava - výpoètová, kancelárska a telekomunikaèná technika
Zutom Bratislava - Internet service provider, komplexné sluby v oblasti výpoètovej, kancelárskej a telekomunikaènej techniky (predaj, servis, upgrade), poèítaèové siete (projekt, realizácia, údrba), profesionálna tvorba a prevádzkovanie www-stránok aj interaktívneho typu, prepojenie vzdialených pracovísk prostredníctvom Internetu, konzultácie a poradenstvo
Váš názor | Microsoft jako namazaný stroj, má další čtvrtletí obrovského růstu i zisku

Témata článku: Software, Internet, Bratislava, Alin, Kra, Toplist, Zero, Yamaha

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší