Jak se diskutuje na českých zpravodajských webech

Novinky.cz už více než tři roky korespondenčně ověřují diskutující čtenáře, jiné zpravodajské portály používají systém Facebooku a nyní hodlá svou politiku zpřísnit také iDnes.cz.

Když Novinky.cz přešly v březnu roku 2009 na svým způsobem unikátní systém ověřování diskutujících, někteří čtenáři skálopevně věřili, že tento krok zpravodajský portál přeci musí položit na lopatky, poněvadž bez otevřených a anonymních komentářů pod články to na webu nemůže fungovat.

Bez poštovní schránky si neškrtneš

Novinky.cz tehdy začaly provádět korespondenční ověřování členů, které mělo zamezit letitým vulgaritám a osobním atakům v komentářích, ve kterých každý pisatel díky anonymitě ztrácel jakékoliv zábrany a často i vlastní sebeúctu.

Klepněte pro větší obrázek
Korespondenční ověřování diskutujících z března 2009 se na prosté návštěvnosti z dlouhodobého hlediska učividně nijak nepodepsalo

Nejortodoxnější jádro tehdy dokonce založilo alternativní diskusní web diskuze-novinky.cz s vidinou, že se veškerá aktivita přesune právě sem. Nakonec ale došlo k něčemu úplně jinému, nestalo se totiž vůbec nic. Revoltující web už dávno zanikl, Novinky.cz v počtu reálných měsíčních návštěvníků v následujících letech poskočily prakticky o celý další milion a když se dnes chcete korespondenčně autorizovat, dokonce musíte čekat frontu, poněvadž je prý plno. Neslýchané, že?

Klepněte pro větší obrázek
Pokud by byl pro Novinky.cz diskutující čtenář opravdu klíčový, na něco podobného byste určitě nekoukali déle než měsíc

Postupem času se začaly proměňovat i diskuze dalších webů. Komentáře pod články jsou totiž sice viditelné a působí dojmem, že článek udržují při životě, nicméně u velkých webů platí pro ego diskutujícího jednotlivce jedna nemilosrdná zákonitost – samotné diskuze se na čtenosti webu podepisují relativně malou měrou, i když samozřejmě záleží na konkrétním médiu. Podívejte se na komentáře svého oblíbeného zpravodajského webu. Možná tam najdete až stovky a tisíce příspěvků, při pohledu na přezdívky a jména diskutujících však zjistíte, že se jedná možná o desítky reálných uživatelů. Weby Novinek však jen letos v lednu navštívily čtyři miliony unikátních surfařů.

Facebookový outsourcing: dvě mouchy jednou ranou

Zatímco Novinky.cz už třetím rokem experimentují s logisticky velmi náročnou korespondenční autorizací, jiní hledají ekonomičtější způsoby a využívají některý z dostupných a zcela hotových diskusních systémů. V zahraničí byl svého času oblíbený třeba takový Disqus, nicméně i ten je už často minulostí a světové weby jsou doslova vytapetované diskuzemi od Facebooku.

Nasazení jeho widgetu do stránky je snadné, nezatěžuje to servery vydavatele, ne každý anonym je dostatečně trpělivý k tomu, aby si zakládal falešný účet, a celé diskusní rozhraní svou podobou prakticky znemožňuje rozsáhle souboje názorů se stovkami příspěvků, poněvadž by to bylo absolutně nepřehledné.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Diskuze zcela v režii Facebooku na Aktuálně.cz a VTM.cz

Diskuze postavené na Facebooku tak dnes najdete třeba na Aktuálně.cz, E15.cz a dalších webech. Při použití Facebooku se samozřejmě vždy ozve zástup těch, kteří ho nemají a stěžují si na preferenci jednoho konkrétního řešení, nicméně když se na to podíváte optikou vydavatele, tato volba má opravdu dobrý poměr cena/výkon i s ohledem na to, že účet na Facebooku má drtivá většina potenciálních návštěvníků. Facebook nabízí řešení a za odměnu získá nové duše do svého sociálního stáda. Nemusí se nám to líbit, ale je to docela fair play.

Anonymům vstup povolen

Třetí skupinou jsou weby, které mají doposud svůj vlastní a uvolněný diskusní systém, kam může s názorem přispět prakticky jakýkoliv kolemjdoucí bez potřebné registrace. Pěkným příkladem jsou weby pod hlavičkou iHned.cz, kam můžete cokoliv napsat, aniž byste museli mít čtenářský účet.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
IHned zůstává posledním zpravodajským portálem, kde se v diskuzi obejdete bez účtu

Anonymům vstup zakázán

Otázkou ovšem zůstává, jestli se tato uvolněnost nevrátí portálu jako bumerang, poslední říjnový den jste totiž mohli zaznamenat zajímavou aktivitu v diskuzích na iDnes.cz, který slibuje od listopadu zpřísnit diskusní politiku. Po celou středu jste tak v jeho diskuzích mohli narážet na rozčílené anonymní čtenáře, kteří se dušovali, že se přesunou právě na svobodnější iHned.cz. Bylo to takové novinkové déjà vu. Přitom také iDnes.cz potvrzuje, že diskuzí se účastní naprosto zanedbatelný díl čtenářů a infomační šum pod články tedy nemá prakticky žádnou vypovídající hodnotu. Slovy čísel svůj komentář pod článek připojí pouhá tři procenta z těch, kteří mají čtenářský účet. No a ten zdaleka nemá každý návštěvník webu.

Klepněte pro větší obrázek
V předvečer plánované změny na iDnes.cz se diskuze zcela zvrhly a to napříč webem

Zkušenosti Novinek dávají tušit, co se v listopadu na iDnes.cz skutečně stane – s největší pravděpodobností naprosto nic. Pár lidí odejde, pár se dostaví. O co vlastně jde? Pokud jste to nezaslechli, Mafra plánuje zpřísnit identitu v komentářích pod články a to takovým způsobem, že bude muset každý vystupovat pod svým skutečným jménem. Podle zveřejněných údajů přitom skutečné jméno nepoužívají dvě třetiny registrovaných čtenářů.

Weby iDnesu ale nepůjdou ve šlépějích Novinek a nebudou uživatele nutit ke komplikovanému korespondenčnímu ověřování, ale i oni nabídnou uživatelům možnost ověření pomocí vlastního účtu na Facebooku. Ke korespondenci pak dojde pouze v případech zjevně podvodných identit, které budou požádány, aby zaslaly sken nějakého identifikačního průkazu – nejspíše občanku se začerněnými údaji až na jméno a fotografii. Když si však všichni založí účet na jméno Petr Novák, stěží s tím někdo něco udělá.

Přiznávám se, že sám mám také falešný účet na Facebooku, poněvadž tuto síť jinak nepoužívám a nechci skutečnou identitou mást své známé.

Zpravodajské weby se obejdou i bez diskuze

Mohlo by se zdát, že diskuze ke zpravodajským webům prostě patří a někteří se dokonce zcela mylně domnívají, že na něco podobného mají přirozený nárok – žijeme přeci v demokracii a musíme ctít svobodu slova. Tu samozřejmě média ctí, proto čtenářům nijak nebrání v tom, aby diskutovali třeba na svém blogu, zmíněném Facebooku a tak dále. Možnost připojení vlastního komentáře pod článek je ale přidaná hodnota, služba, nikoliv povinnost.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na ČT24.cz komentáře čtenářů nehledejte, na Rozhlas.cz pak pouze v některých sekcích webu. Běžné zpravodajství je ale bez diskuze.

Když se podíváte do zahraničí, zjistíte, že jsou komentáře pod články u velkých zpravodajských portálů často poměrně velkou vzácností a nenabízí je ani respektovaný britský mediální hegemon BBC. Podobně jsou na tom česká veřejnoprávní média, možnost napsat svůj vlastní názor totiž nemáte jak na zpravodajském webu ČT24.cz, tak povětšinou ani na Rozhlas.cz, který nabízí možnost komentování pouze v některých sekcích a to pomocí výše zmíněného systému Disqus.

S účtem, ale bez odhalení pravé identity

Poslední a největší skupinou webových diskuzí je ta, kam patří i Živě.cz. Na těchto webech se můžete svěřit se svým názorem, nicméně bez registrace to nepůjde. Nikdo však nikoho neověřuje (snad jen platný e-mail) a nikdo také není tlačený k tomu, aby zadával své skutečné jméno. V našem konkrétním případě nabízíme také svázání čtenářského účtu s některou z autorizačních služeb. Na seznamu je momentálně už zmíněný Facebook, český experiment MojeID a jeho starší předchůdce OpenID.

Klepněte pro větší obrázek
Přihlášení k účtu na Živě.cz pomocí několika webových služeb
Diskuze (144) Další článek: Windows 8 Start Tweaker: Vlastní fotka na pozadí Metra

Témata článku: Web, Kauzy, Reálný uživatel, Unikátní systém, Disqus, Diskusní systém, Fair Play, Falešný účet, Facebookový účet, Účet, Celý zástup, Zpravodajský web


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 55

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji