Jak se dají chránit data na discích ve Windows NT

Data jsou cennější než disky, na kterých leží, to je stará známá věc, a věděli to i tvůrci Windows NT, když do nich implementovali dva možné způsoby ochrany.
Data uložená na pevném disku mnohdy svojí hodnotou mnohonásobně převyšují samotnou cenu pevného disku. Málokdo bývá potěšen jejich ztrátou v důsledku porouchané techniky, a proto se hardwarové a softwarové firmy snaží vyřešit tuto situaci tak, aby docházelo k co nejnižším ztrátám.Jednou z možností je zálohování. V mnoha případech je však toto řešení nedostatečné, především v důsledku nefunkčnosti systému po dobu obnovování. Proto byly vyvinuty technologie, které umožňují plný běh systému i v případě hardwarového problému.Windows NT Server nabízí dvě možnosti ochrany systému před chybou disku – Mirroring (zrcadlení) a Stripe Set s paritou.

Stripe Set
Stripe Set je postaven na stejném základě jako Stripe Set s paritou (proto je zde uveden), neposkytuje však žádnou ochranu před ztrátou dat. Je možné jej vytvořit jak v systému NT Server, tak NT Workstation. V případě poruchy jednoho disku je celý svazek nepřístupný. Stripe Set nalézá využití v nekritických případech, kdy je třeba vyššího výkonu při čtení / zápisu.
DISK 1 DISK 2 DISK 3 DISK 4
Stripe 1 1 2 3 4
Stripe 2 5 6 7 8
Stripe 3 9 10 11 12
Při zápisu se soubor rozdělí na jednotlivé bloky a každý blok se zapíše na jiný disk, což tuto činnost značně urychlí. To samé platí i pro čtení. Rychlost můžeme ještě zvýšit tím, že každý disk bude obsluhovat vlastní řadič. Systém není navíc zatěžován dopočítáváním paritních informací.
  


  

Mirroring / Duplexing


  Jedná se o první typ, který poskytuje ochranu proti případnému selhání pevného disku. Každý zapsaný bit na jednom disku má svůj obraz (mirror = zrcadlo) na disku druhém.
DISK 1 DISK 2
Blok 1 Blok 1
Blok 2 Blok 2
Blok 3 Blok 3
Ovladač v reálném čase zapisuje současně na oba dva disky (pomalejší než zápis na jediný disk), při čtení je využito obou disků (v některých případech téměř 2x rychlejší než čtení z jednoho disku). Není nutné použít identické disky, jediné omezení je v jejich shodné velikosti (stínový disk musí být stejný nebo větší, zbylé místo je možné použít jako další oddíl). Mirrorovaný oddíl může obsahovat systémový i zaváděcí oddíl. Výkonnější a bezpečnější metodou Mirroringu je Duplexing – každý disk má svůj vlastní řadič, čímž je zabezpečeno nejen selhání pevného disku, ale i řadiče. Mirroring je výhodný pro své nižší počáteční náklady (je třeba pouze 2 disků, pro Stripe Set s paritou je třeba minimálně disků tří), na druhou stranu je využitelnost kapacity disků pouze 50%. Po selhání jednoho z disků nevykazuje systém snížení výkonu. Zrcadlení nabízí též nejrychlejší obnovitelnost – druhý disk je totožný s prvním, není nutné nic počítat, proto je i zátěž systému během rekonstrukce velmi nízká.
  

Stripe Set s paritou


  Druhou a poslední nabízenou ochranou před ztrátou informací je Stripe Set s paritou. Princip je shodný se Stripe Set, navíc je na každém disku (přesně jeho 1/N) paritní informace nutná k rekonstrukci obsahu vadného disku.
DISK 1 DISK 2 DISK 3 DISK 4
Stripe 1 Paritní inf. 1 1 2 3
Stripe 2 4 Paritní inf. 2 5 6
Stripe 3 7 8 Paritní inf. 3 9
Stripe 4 10 11 12 Paritní inf. 4
Stripe Set s paritou je možné použít na 3 – 32 pevných discích, je ale lepší začít spíše u 5 disků. Nemusejí být stejného typu, velikost oddílu určená pro Stripe Set však musí být na každém disku stejná. Během čtení rapidně roste výkon, protože se informace čtou střídavě z několika fyzických pevných disků. Naopak zápis je pomalejší (musí se počítat paritní informace), což se projeví vysokým zatížením procesoru. Výhodou je lepší využití místa disků (nevyužitá je pouze 1/N). Tento oddíl NENÍ možné použít ani jako spouštěcí, ani jako zaváděcí.V případě poruchy jednoho disku se sníží výkon a rekonstrukce je velmi náročná na čas a na výpočetní výkon.

Kromě těchto softwarových nástrojů existují i řešení hardwarová, která se vyznačují vyššími cenami, ale též vyšším výkonem a spolehlivostí. V neposlední řadě minimálně zatěžují systém.

Váš názor Další článek: Tweak UI: konfigurujeme kontextové menu a rušíme kostřičky po zrušených programech (IX.)

Témata článku: Windows, Druhý případ, Čtení, Strip, Nejrychlejší typ, Možný důsledek, Jediný disk, Sta, Blok, Disk, Mirror, Stem, Případné selhání, Porucha, Zapsaný bit, Seti


Určitě si přečtěte

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

Jeff Bezos: Amazon zbankrotuje. Jednou

** Šéf Amazonu varoval zaměstnance, že ani Amazon nebude existovat navždy ** Nastínil jasné mechanismy, jak udržet Amazon na trhu co nejdéle ** Co může Amazon v budoucnu ohrozit?

Karel Javůrek | 32

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

** Čínské letectvo vyvíjí záhadnou raketu typu vzduch-vzduch ** Mysteriózní zbraň nese označení PL-XX ** Jde o raketu vzduch-vzduch s velmi dalekým doletem

Stanislav Mihulka | 13

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů