Jak se české firmy připojují k internetu?

Agentura Digimark vydala v loňském roce marketingovou studii „Internet v českých firmách 11/2002“, který poukázal na zajímavé trendy v připojování firem k internetu.
Jak se české firmy připojují k internetu?
Výzkum proběhl loni v říjnu za účasti 3010 respondentů. Následující informace čerpají z této studie. Krátce k terminologii: dial-up připojením je zde vždy myšlena analogová dial-up linku, ISDN připojením ISDN (dial-up) linka, wireless-bezdrát znamená připojení pomocí jakékoliv bezdrátové technologie, pevný okruh pomocí pozemní „pevné linky“ neboli pozemního pevného okruhu, „kabelová televize“ znamená připojení pomocí rozvodů kabelové televize. Z praktických důvodů jsou použita uvedená stručná označení.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Dial-up a ISDN mají již na podnikovém trhu prakticky stejnou pozici, využívá je téměř 28 % firem. Dá se však říci, jakoby se pokles dial-up a růst ISDN od prosince 2001 poněkud zastavil. Oproti tomu bezdráty vykázaly stabilní růst 3%, pevné okruhy pak stejný pokles. Mohutný nárůst zaznamenalo připojení pomocí okruhů kabelové televize, které rostlo až na současná 3%, což vzhledem k jejímu současnému působení pouze ve velkých městech není zanedbatelné číslo. Dial-up klesá téměř neustále a ISDN není tím, co jej plně nahrazuje, spíše tu je příklon k bezdrátům a právě třeba k té kabelové televizi. Bez zajímavosti není malý a stále klesající podíl pevných linek, pevné linky přitom nehrají prim ani ve velkých podnicích, jak je vidět z následujících grafů.

Klepněte pro větší obrázek

Větší firmy logicky častěji využívají permanentní typy připojení, bezdrát ovšem stále více vytlačuje klasické pevné okruhy. Téměř polovina nejmenších firem stále využívá (analogový) dial-up, rozhodně za povšimnutí však také stojí rostoucí obliba kabelové televize, která je až 7 % u firem do 5 mil. obratu.

Klepněte pro větší obrázek

Při rozdělení dotazovaných podniků podle oborů je patrná vysoká oblíbenost progresivních technologií jako jsou bezdráty či kabelovka u IT firem, V ostatních oborech je situace poměrně vyrovnaná až na větší podíl kabelovky u služeb. To může být ale dáno i rozložením oborů v dotazovaných firmách. Podle typu firmy podíly v podstatě kopírují poměry podle velikostí příslušných firem, živnostníci dávají přednost stále dial-upu, zatímco zahraniční firmy permanentní typy připojení.

Trend pro letošní rok je poměrně jasný. Nadále poroste podíl bezdrátů a bude se snižovat podíl dial-upu a pevných linek. Ve velkých městech je dnes na výběr celá řada variant připojení, proto zde dial-up ustupuje do pozadí významněji. V tomto bodě by pomohly grafy rozdělení na velikost města, kde dotazovaná firma sídlí. K dispozici jsme nicméně měli jen stručnou verzi průzkumu Digimarku, kompletní zpráva má 106 stran a obsahuje více informací. I tak jsou tato data zajímavá z pohledu firem a poskytovatelů připojení.

Diskuze (17) Další článek: HP LaserJet 1005w na českém trhu

Témata článku: Internet, Připojení k internetu, Dotazovaná firma, Kabelová televize, Jasný bod, Velké město, Up, Klesající podíl, Rostoucí obliba, Pevná linka, Obor, Televize Prima, Linka


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku