Prezentace klienta

Jak rychlost serveru ovlivňuje SEO vašeho webu

SEO hýbe světem. Všichni prodejci a weby chtějí být v této disciplíně nejlepší, a to z jednoho hlavního důvodu - obsadit v internetových vyhledávačích co nejvyšší pozici. Chtějí, aby je potenciální zákazníci našli a upřednostnili před konkurencí. Existují různé postupy, způsoby a poučky, málokdo ale ví, že na to má z velké části vliv i rychlost serveru, na kterém web či aplikace běží.

V online prostředí jde často pouze o pár desetin sekundy. Ty rozhodují o tom, jestli u vás uživatel nakoupí nebo web opustí předčasně. Pokud se vaše webové stránky načítají 1 vteřinu, drží se bounce rate (míra okamžitého opuštění stránky) okolo 7 %. Pokud je však načítání stránek delší, bounce rate se výrazně zvyšuje. Při prodlevě delší než 5 vteřin opouští web skoro 40 % návštěvníků!

V České republice má dlouhodobě nejvýkonnější servery ZonerCloud. Společnost již řadu let pravidelně vítězí ve srovnání výkonu s konkurenčními servery. Za špičkovým výkonem jejich cloud serverů stojí prvotřídní hardware od společnosti DELL s nejnovějšími procesory od AMD.

„Dnes už není rychlý server otázkou drahého hardwaru a vysokých počátečních investic. Dá se pořídit i výkonný virtuální server doslova za pár korun, flexibilně navyšovat zdroje dle aktuální potřeby a spravovat jej odkudkoliv. My jsme například nedávno zavedli variantu Cloud Server Mini za 49 Kč. Za tu cenu si už ani v Brně člověk kafe nekoupí,“ říká Patrik Vaníček, vedoucí projektu ZonerCloud

58_2100x810_cloud_server_mini_banner.png

Rychlost serveru a vliv na SEO

V první řadě je třeba myslet na uživatele a jeho zkušenost s webem. Pokud je vše tak, jak má, návštěvník webu najde, co hledal a vydrží na webu déle, následně nakoupí – je vyhráno. Výkonnější server tomu pomůže tím, že nedojde k opuštění stránek kvůli pomalému načítání.

Kromě uživatelů na tento fakt reagují také internetové vyhledávače. Rychlejší webové stránky jsou efektivněji procházeny tzv. crawlery vyhledávačů, díky čemuž je obsah indexován dříve a zobrazuje se ve výsledcích vyhledávání výše. To představuje nespornou výhodu. Podle některých zdrojů totiž až dvě třetiny všech prokliků z organického vyhledávání směřují na stránky umístěné na prvních třech místech.

Co dále ovlivňuje SEO

Kvalita obsahu a klíčová slova: Obsah na stránkách by měl být kvalitní, relevantní a užitečný pro uživatele, který je navštíví. Nechcete, aby uživatelé web opouštěli, protože tam nenajdou to, co hledají. Určitě používejte správná klíčová slova, nadpisy apod.

Technická optimalizace: To zahrnuje správné použití meta značek, logickou strukturu URL adres, optimalizaci obrázků a zajištění, že vaše internetové stránky jsou snadno prohledatelné vyhledávacími roboty.

Zpětné odkazy (backlinky): Kvalitní zpětné odkazy z jiných důvěryhodných a relevantních zdrojů mohou zvýšit důvěryhodnost vašich stránek a zlepšit jejich pozici ve výsledcích vyhledávání.

Optimalizace pro mobilní zařízení: S ohledem na rostoucí počet uživatelů používajících chytré telefony je důležité, aby vaše stránky byly optimalizovány také pro ně.

Kvalitní doména: Ta nemá na SEO až takový vliv, ale je to jedna z prvních věcí, které uživatel vidí, ještě před kliknutím na váš web. Na českém trhu je nejlepší volbou CZ doména. Uživatel díky ní ví, že na webu najde informace v češtině.

66_new_rychlost_serveru_seo_2_2.png

Jak na domény a proč vybrat .cz

O úspěšnosti webové stránky rozhoduje už výběr doménového jména. Provozování webu na

vlastní doméně přináší jistotu, že ho zákazníci najdou vždy na stejné adrese, a to třeba i po změně poskytovatele hostingu. To samé platí pro e-mailové adresy. Dokonce i freemailové služby dnes umožňují propojení schránky s vlastní doménou.

Nejrozšířenější doménou v České republice je národní doména s koncovkou .cz. Takovým doménám dávají přednost jak čeští uživatelé při vyhledávání informací na internetu, tak i vyhledávače při zobrazování odpovědí na hledaný dotaz. Proto bývá doména .cz nejlepší volbou. Pokud si zájemce o doménu neví s jejím výběrem rady, může se obrátit přímo na registrátora domén, nebo využít doporučení a tipy na jeho webových stránkách. Kdo už doménu s koncovkou .cz má, měl by si na www.nic.cz/overeni pravidelně jednou za rok ověřovat správnost svých kontaktních údajů evidovaných v doménovém registru. Držitelé více domén pak ocení bezplatnou službu Doménový prohlížeč (www.domenovyprohlizec.cz) umožňující správu všech .cz domén přehledně na jednom místě.

Správcem domény .cz je sdružení CZ.NIC, které se věnuje také osvětě v oblasti doménových jmen, internetové bezpečnosti a podpoře nových technologií a projektů užitečných pro internetovou infrastrukturu v České republice i ve světě.

Rychlost serveru má zásadní vliv na jeho úspěch ve vyhledávačích. Investice do výkonnějšího VPS může znamenat rozdíl mezi tím, zda se váš web umístí na prvních místech ve vyhledávání, nebo zda se ztratí v záplavě konkurence. V kombinaci s CZ doménou může výkonný virtuální server od ZonerCloudu poskytnout vašemu webu klíčovou konkurenční výhodu.

Další článek: Podívejte se na vtipné fotky NASA z testování technologií pro program Artemis

Témata článku: ,