Software | Tipy

Jak rychle přenést soubory mezi počítači a mobily? Zkuste Snapdrop, kopii applovského AirDropu

Potřebujete přenést pár souborů na vedle ležící zařízení, aniž byste použili kabel či nějak složitě konfigurovali server? Pak by se vám mohl hodit Snapdrop, v prohlížeči fungující P2P sdílení.

Název, funkce i vzhled služby kopírují Apple AirDrop, který slouží pro jednoduché lokální sdílení dat mezi Macy, iPady a iPhony. Snapdrop to dokáže také, ale je plně multiplatformní. Potřebuje pouze libovolný prohlížeč podporující WebRTC a WebSockets, což jsou dnes všechny moderní.

Stačí tedy na všech zařízeních otevřít stránku snapdrop.net a každé se objeví na „mapě“ pod zvláštním jménem, na něhož kliknete a vyberete soubory k odeslání (případně je přetáhnete z jiného okna). Přenos je po cestě šifrovaný, ale transfer je stejně P2P skrz lokální síť, takže se soubory nenahrávají na žádný server. Jediným prostředníkem bude Wi-Fi router.

8ea0df48-3373-4e3a-998a-f25b954466e9IMG_0001.PNGIMG_0002.PNGScreenshot_20220818-113348_Edge.png

Za službou stojí kostarický vývojář Robin Linus, který kód uvolnil i jako open source (na GitHubu), tudíž každý může nahlédnout dovnitř či si spustit instanci Snapdropu na vlastním serveru. Snapdrop funguje jako progresivní webová aplikace, ve vhodném prohlížeči lze proto „nainstalovat“. Kromě toho už ale komunita tvoří zvláštní aplikace.

Alternativou Snapdropu může být ShareDrop fungující na stejném principu, který je rovněž open source. Přímo ve Windows 10 a 11 je funkce Nearby Sharing (Sdílení v blízkosti), které funguje obdobně, avšak pouze na počítačích s daným systémem. Google pak jako konkurenci pro AirDrop tvoří Nearby Share (Sdílení nablízko), které je ale zase funkční jen na Androidu, Chrome OS a v Chromu pro Windows 10+.

via Schotek

Diskuze (17) Další článek: Žádný hack, ale nepozornost. Microsoftu na GitHub unikly přihlašovací údaje k interním systémům

Témata článku: Google, Apple, Software, Android, Chrome, Open source, iPhone, Tipy, iPad, GitHub, Chrome OS, Soubor, Snapdragon, P2P, Nearby Share, Sdílení, WebSockets, Mobil, Prohlížeč, Počítač, Mac, Nearby Sharing, WebRTC, Kosťa, Kopie, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz