Jak rozšířit PC o FireWire rozhraní

O nástupu rozhraní IEEE 1394 (FireWire) již Živě několikrát informovalo. Na trhu se objevuje stále více zařízení s tímto perspektivním rozhraním. Kam za nimi?
O nástupu rozhraní IEEE 1394 (FireWire) již Živě několikrát informovalo. Na trhu se objevuje stále více zařízení s tímto perspektivním rozhraním. Tomuto trendu překvapivě neodpovídá situace na trhu PC, respektive základních desek. FireWire stále není standardní součástí běžného PC. Hlavní příčinou je zřejmě skutečnost, že na rozdíl od víceméně konkurenčního USB zatím řadič tohoto rozhraní nepronikl přímo na základní desku. Odlišná situace je samozřejmě u Apple, kde je (s výjimkou základní verze iMacu a iBooku) FireWire port – vlastně dva porty – standardní součástí počítače.

Absence FireWire portu u PC nahrává producentům přídavných karet, kteří nabízejí širokou škálu FireWire adaptérů pro PCI pozice. Cenové rozmezí se pohybuje zhruba od 60 do 100 USD. Pokud máte zájem, hledejte například na těchto stránkách: Belkin, Evergreen Technologies, Keyspan, Orange Micro, ProComp, RATOC Systems, SedNet. Významným hráčem na poli FireWire se podle nedávného vlastního sdělení hodlá stát i Western Digital. Naproti tomu se zdá, že Adaptec, který nejprve v roce 1997 podpořil své aktivity na poli FireWire akvizicí firmy Skipstone, dnes se svými adaptéry HotConnect™ 8920 nebo HotConnect™ Ultra 8945 nejspíš pomalu vycouvává. Nicméně vyšší verze 8945 nabízí rozhodně přitažlivou možnost integrace Ultra Wide SCSI a FireWire na jediné kartě. Totéž nabízí třeba také OrangeLink+ FireWire 1394+SCSI U2W PCI Board. A zkrátka nepřijdou ani majitelé notebooků, protože většina zmíněných firem firábí FireWire adapatéry také ve verzi pro rozhraní PCMCIA.

Lakavé mohou být rovněž konventory FireWire-SCSI, které umožňují připojit SCSI zařízení na FireWire port. Má to smysl? Přináší to výhody? Určitě! Předně, cena adaptérů FireWire je přece jen o něco nižší než cena adaptérů SCSI. Navíc FireWire umožňuje připojení plug-and-play. A možnost sdílet SCSI zařízení také na non-SCSI počítačích je lákavá sama o sobě (zejména pro „applisty“, kteří již FireWire zabudováno mají). Zaujalo vás to? Podívejte se na Microtech International, Orange Micro, RATOC Systems, SCM Microsystems.

Stranou nezůstala ani firma Iomega, informace o jejím adaptéru FireWire pro USB ZIP již uvedlo Živě dříve.

Stále také roste počet FireWire periferií, ať už se jedná o pevné disky, CD-RW mechaniky, skenery a další. Ohledně disků a CD-RW zkuste Evergreen Technologies, EZQuest, Fantom Drives, LaCie, Western Digital, zájemci o skenery pak Epson a UMAX.

Diskuze (5) Další článek: Canon DM-XM 1 - Technické parametry

Témata článku: Apple, Orange, Základní verze, Fantom, Micro USB, Standardní verze, Evergreen, Firewire, Belkin


Určitě si přečtěte

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí