Jak rozpoznat board pro server a pro pracovní stanici?

Výkonné základní desky nejsou všechny stejné a mnohdy se od sebe liší i drobnostmi, které je odlišují podle použití. Synonymem pro výkonnou základní desku je použití v počítači, pracujícím jako pracovní stanice, případně aplikační server. Jak se však od sebe liší základní desky pro tato použití?
Výkonné základní desky nejsou všechny stejné a mnohdy se od sebe liší i drobnostmi, které je odlišují podle použití. Synonymem pro výkonnou základní desku je použití v počítači, pracujícím jako pracovní stanice, případně aplikační server. Jak se však od sebe liší základní desky pro tato použití?

Základní rozpoznávací znaky

vlastnost pracovní stanice server
procesor
počet procesorů 1 až 2 1 až 4 (někdy i více)
takt procesoru A B
velikost cache procesoru B A
RAM paměť
přístupová doba A B
datový tok A A
velikost RAM B A
ochrana ECC B A
typický typ RAM RDRAM nebo DDR SDRAM SDRAM
sběrnice
64bitová PCI A A
AMR / ACR / CNR A C
AGP A C
integrované části
LAN adapter 1, není nutností 1 nebo 2
videoakcelerátor C A
SCSI řadič B A
ostatní
zdvojené napájení C A
formát typicky ATX NLX, ATX, Extended ATX
kryty desktop, mini/midi/big tower midi/big tower, 19" rack
Důležitost je volena písmeny A (stěžejní), B (průměrné) nebo C (nedůležité)

Podle čeho lze poznat základní desku pro server?

Server lze rozpoznat podle možností připojení, počtu a typu procesorů a paměťového subsystému. Server mívá jeden nebo častěji dvě síťová připojení. Při vyšším počtu procesorů jsou voleny spíš takové procesory, které umožňují spolupráci více procesorů. Mezi dnešními kralují procesory Intel Pentium III Xeon s možností přímé spolupráce čtyř procesorů. Existuje však způsob, jak donutit ke spolupráci šest až osm těchto procesorů.

Paměťový subsystém pro server neklade extrémní důraz na rychlost vybavení paměti, ale na datový průtok a především na velikost. Proto se v serverech většinou používá standardní SDRAM paměť, ale kapacity se pohybují řádově v GB a často překračují hranici 4 GB (neboli strop 32bitového adresování).

Podle čeho lze poznat základní desku pro pracovní stanici?

Pracovní stanice klade velký důraz na výkon procesoru i RAM pamětí. Proto bývá počet procesorů často zdvojován a jsou podporovány ty nejrychlejší. Podobné je to s RAM pamětí. Není tak důležitá její maximální kapacita, ale výkon paměťového subsystému. Pracovní stanice často zpracovává grafické úlohy, takže je nutná podpora výkonné grafické sběrnice, což dnes představuje AGP Pro s rychlostí 4x.

Podle čeho lze poznat, že je základní deska pro 1U server?

Desky mívají některé „povinné“ prvky, bez kterých se 1U server neobejde. Základem jsou paměťové sloty, které jsou v úhlu 25 stupňů se základní deskou, aby paměťové sloty nebyly vyšší, než je třeba. Další nutností je nejen IDE řadič, ale i výkonný a pokud možno dvoukanálový SCSI řadič přímo na základní desce. Většina serverů alespoň někdy zobrazuje, takže se neobejde bez integrovaného videoakcelerátoru. Právě pro zmíněné použití není nutné integrovat nejvýkonnější model, ale spolehlivý videoakcelerátor některého z osvědčených výrobců. Ve většině případů se integrují videoakcelerátory firmy ATI. Pro síťovou komunikaci se vyžaduje jednoduchá nebo lépe dvojitá síťová karta přímo na základní desce.

Pokud jsou všechny podmínky splněny, není nutné osadit ani jednu rozšiřující kartu do PCI (AGP) pozic. Potom je základní deska připravena pro integrování do 1U krytu.

Podle čeho lze poznat, že je základní deska pro midi/big tower?

Základní deska pamatuje na velký prostor, který je k dispozici v krytu, jakým je big tower. Formát základní desky Extended ATX může napovědět, ovšem ne všechny kryty big tower tento formát podporují. Jistým vodítkem může být i podpora AGP Pro karty, která většinou vyžaduje kvalitnější chlazení, než „obyčejná“ AGP. Nakonec to jsou rozšiřující sloty pro PCI, které bývají i v 64bitové verzi. PCI karty s datovou šířkou rozhraní 64 bitů bývají velmi náročné na prostor a často i na chlazení. Bývají to například cache řadiče RAID pole s několika kanály, takže celkový počet připojitelných pevných disků k takovému řadiči jde do desítek.

Vhodnost použití procesorů

procesor pracovní stanice server
AMD Athlon A B
AMD Duron C C
Intel Celeron C C
Intel Pentium III A B
Intel Pentium III Xeon B A
Intel Pentium 4 A B
Vhodnost je volena písmeny A (vhodné), B (možné), C (nevhodné)

Co je to pracovní stanice?

Pracovní stanicí rozhodně není „počítač na práci“, jak se někdy nazývá běžný kancelářský počítač. Pracovní stanicí bývá označen počítač pro DTP, CAD/CAM/CAE pracoviště atd. Výrobci tzv. značkových počítačů takové sestavy nazývají jako pracovní stanice nebo profesionální pracovní stanice.

Diskuze (34) Další článek: Pracovníci IBM stávkují v Sydney

Témata článku: Sestavy, Profesionální AMD, Tower, Síťové karty, Nutná podpora, Big tower, Výkonný procesor, Big, Paměťová sběrnice, Midi, Stanice, Deska, Desky, Výkonný počítač, Síťová karta, Rozpoznávací znak, Nejrychlejší typ


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu