Jak rozlomit hesla více než dvaceti typů dokumentů

Existuje mnoho důvodů, proč zapomenout heslo k dávno vytvořenému dokumentu.
Existuje mnoho důvodů, proč zapomenout heslo k dávno vytvořenému dokumentu. Na druhou stranu ale existuje málo způsobů, jak toto heslo získat zpět. Právě pro účely zjišťování hesel z dokumentů všech možných aplikací je tu program Administrator Password Recovery Kit 2.1, který si dnes stručně představíme.

Password Recovery Kit obsahuje šestnáct samostatných modulů, které dokážou získat hesla z dokumentů vytvořených v následujících aplikacích:

 • 1-2-3 Key - Lotus 1-2-3 (*.wk?, *.123)
 • Access Key - MS Access 95, 97 a 2000 (*.mdb)
 • Backup Key - zaheslované soubory MS Backup (*.ful, *.qic)
 • FileMaker Key - soubory vytvořené programem FileMaker (*.fp3, *.fm)
 • Mail Key - MS Mail (*.mmf)
 • Money Key - MS Money (*.mny)
 • MSOfPass - MS Excel 4.x, 5.x a 95 (*.xl?) a MS Word 2.x, 6.x, 95 (*.doc)
 • MSOfPass'97 - MS Excel 97 (*.xl?) a MS Word 97 (*.do?)
 • Organizer Key - Lotus Organizer (*.or?)
 • Outlook Key - MS Outlook (*.pst, *.oft)
 • Paradox Key - tabulky vytvořené v Paradoxu (*.db)
 • Project Key - soubory vytvořené v MS Project 95 a 98 (*.mpp)
 • Schedule Key - Schedule+ (*.scd, *.cal)
 • VBA Key - VBA moduly v MS Excel 97 a MS Word 97
 • WinZip Key - archivy vytvořené programem WinZip nebo PKZip (*.zip)
 • Word Pro Key - Lotus Word Pro (*.lwp)
Po kliknutí na některou z ikon (každá zastupuje jeden modul) se zobrazí menu, v jehož levé části najdete informace o aktuálním nastavení a také poznámku o tom, že demoverze má omezení maximální délky hesla na tři znaky (ostrá verze toto omezení nemá).

Můžete nadefinovat, zda heslo obsahuje velká a malá písmena, číslice, speciální znaky a mezery. Dále je možné nastavit minimální a maximální délku hesla, kterou má program použít a několik dalších možností.

Pro otestování schopností tohoto softwaru jsem vytvořil jeden dokument v MS Word 97 a jeden dokument v MS Excel 97. Oba dokumenty byly zaheslovány heslem "zam". Následně jsem spustil MSOfPass'97 a nastavil prohledání všech kombinací tak, jako kdybych o heslu nevěděl vůbec nic. Na počítači s procesorem Celeron 366 bylo k rozlousknutí hesla z dokumentu Wordu potřeba sedm vteřin, přičemž program otestoval celkem 442650 kombinací. V případě Excelu bylo, vzhledem ke shodnému heslu, potřeba stejného množství kombinací, ale výsledný čas byl o dvě vteřiny horší. Když jsem zkusil nastavit heslo, které obsahovalo znaky s českou diakritikou, nebyl jej Password Recovery Kit schopen zjistit.

K získání hesla se používá způsob zvaný Brute-force, tedy program zkouší všechny kombinace hesel stanovené délky postupně se všemi dostupnými znaky (zjednodušeně řečeno nejprve zkusí heslo aaa, pak aab, aac, aad...., zzz). Tato metoda je poměrně pomalá a vzhledem k tomu, že s rostoucí délkou hesla exponenciálně vzrůstá i doba potřebná k jeho prolomení, nehodí se podobné programy na hesla delší než sedm znaků.

Jak sami vidíte, žádné zabezpečení dokumentů není dokonalé. Tento program si totiž mohou objednat nejen sklerotici zapomínající důležité informace dnes a denně, ale i osoby, které jej budou využívat k nekalým účelům. Chcete-li své dokumenty lépe chránit, volte dostatečně dlouhá hesla (nejlépe deset a více znaků) a doporučuji používání českých znaků, s nimiž si řada podobných produktů neví rady.

21 denní demo, Download, velikost: 1,67 MB

Diskuze (17) Další článek: Sun se chystá koupit český NetBeans

Témata článku: Heslo, Money, Dok, Organizer, Dokument, Znak, Dostupný znak, Recovery, Microsoft Excel, Word, VBA MS Word, Kite, Paradox, Volt, Více, Vteřina, Typ, Password, Aaa, Winzip, Microsoft VBA, Volta


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu