Jak registrovat doménu EU?

O způsobu a termínech registrací evropských domén (.EU) se, zejména v poslední době, objevila celá řada informací, z nichž některé ani zdaleka neodpovídají skutečnosti. Pokusíme se tedy stručně shrnout postup registrace domén v první a druhé fázi Sunrise period a uvést tak na pravou míru mylné informace.

Registrace domén EU pro držitele ochranných známek bude oficiálně spuštěna 7. 12. 2005. Prvním akreditovaným registrátorem, který již 11. 11. 2005 začal s přijímáním závazných objednávek evropských domén, byla společnost IGNUM. Na adrese http://eu.domena.cz jsou uvedeny všechny důležité informace o podmínkách, které musí žadatel splnit. Připraven je také registrační modul, pomocí kterého lze domény objednávat a platit registrační a manipulační poplatky. Přesně v okamžiku oficiálního spuštění registrací budou objednané domény postupně odeslány k registraci. Pořadí odesílání požadavků na registraci domén určuje čas uskutečnění objednávky.

Poté, co bude žádost přijata správcem evropské domény – organizací EURid, musí žadatel ve lhůtě 40 dnů dodat dokumenty opravňující k přednostní registraci na základně vlastnictví ochranných známek a ostatních obchodních či jiných značek. Zájemci přitom musí splnit kritéria popsaná v dokumentu Pravidla registrace pro období Sunrise (Sunrise Rules). Formální správnost žádosti bude posuzovat validační agent, společnost PricewaterhouseCoopers, o konečném přidělení domény rozhodne EURid. Za úplnost a formální správnost zaslaných dokumentů je pochopitelně plně zodpovědný sám žadatel, nikoli registrátor.

Objednávat je rovněž možné i tzv. registraci běžnou, která bude uvolněna po ukončení období Sunrise, tedy 7. 4. 2006. Majitelem domény EU však může být pouze osoba, firma, společnost či subjekt se sídlem v některé z členských zemí Evropské unie.

Vzhledem k přísným technickým podmínkám, stanoveným správcem domény EU, není možné registrační proces jakkoliv urychlovat, všichni registrátoři mají rovnocenné podmínky a rychlost registrace domén je tedy závislá pouze na kvalitě registračního systému každého registrátora. Při snaze o porušení pravidel registrace navíc může dojít ze strany EURidu k zablokování komunikace s daným registrátorem a ten pak nebude moci po určitou dobu registrovat žádné další domény.

Společnost IGNUM je již nyní součástí testovacího prostředí registrace EU domén a přijímá objednávky, které budou 7. 12. 2005 odeslány k registraci.

IGNUM.CZ

(placená inzerce)

Diskuze (10) Další článek: Superpočítače zajímají i Microsoft, speciální verze Windows se již testuje

Témata článku: Evropská unie, Doména, Registrační značka, Sunrise, Formální ukončení, Registr, Ostatní obchody


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu