Jak provést pilotní nasazení Windows Vista

Systém Windows Vista přinesl do operačních systémů Windows množství nových funkcí. Všechny jsou navrženy s cílem pomoci uživatelům pracovat efektivněji a snáze než kdy dříve.
Jak provést pilotní nasazení Windows Vista
Kapitoly článku

Příprava infrastruktury a nasazení

Další fází pilotního procesu bude určení požadavků na nasazení a infrastrukturu a veškerých dalších požadavků, které jsou předpokladem úspěšného nasazení. Projektový tým by měl stanovit, jak nasadit bitovou kopii operačního systému do určených stolních a přenosných počítačů, které budou používat systém Windows Vista. K nasazení Windows Vista se nabízí několik možností:
Nasazení s instalací bez nutnosti interakce (Zero Touch Installation, ZTI) představuje možnost nevyžadující interakci uživatelů. Tento typ nasazení je ideální pro organizace s odpovídající infrastrukturou technické podpory, jako je systém Microsoft® Systems Management Server (SMS) 2003 či server Microsoft Operations Manager (MOM) 2005. Vyžaduje mnohem více plánování a infrastruktury, avšak odstraňuje množství problémů, které plynou z interakce koncových uživatelů při nasazení.
Nasazení s instalací s nízkou mírou interakce (Lite Touch Installation, LTI) vyžaduje k dokončení procesu určitou míru interakce uživatelů a může se hodit v organizacích, které nemají k dispozici nástroje jako SMS 2003 nebo MOM 2005. Tento typ nasazení je vhodný také pro klientské počítače ve vzdálených umístěních, se zvláštními zásadami zabezpečení nebo s nedostatečnou síťovou kapacitou ke zvládnutí nasazení typu ZTI.
Poslední možností nasazení je provedení standardní ruční instalace, kdy se instalace Windows Vista spustí ze zdrojového disku DVD nebo z centrálního umístění, jako je sdílená síťová složka. Tato možnost vyžaduje nejvyšší podíl interakce uživatelů. Vzhledem k tomu, že v průběhu instalace je třeba poskytnout vstupy od uživatelů, skrývá tento způsob rovněž nejvyšší pravděpodobnost problémů: uživatelé mohou během instalace zadat chybné informace.
Po výběru typu nasazení a přípravě infrastruktury je dalším krokem příprava a vytvoření bitové kopie nového operačního systému. Při tvorbě této bitové kopie je důležité vzít ohled na různé hardwarové platformy a prostředí, ve kterých budete nasazení provádět, a těm kopii přizpůsobit. Bitová kopie by měla obsahovat veškeré potřebné ovladače, software a další funkce, které budou součástí nasazovaného prostředí.

Tip: Podrobnější informace o různých možnostech nasazení se dočtete na webu Desktop Deployment TechCenter. Zejména průvodce Infrastructure Remediation Feature Team Guide nabízí rady pro přípravu infrastruktury.

V prostředích s více než 25 uživateli je třeba nasadit infrastrukturu, která bude podporovat aktivaci Windows Vista pomocí technologie Volume Activation. K novým službám aktivace určeným pro podniková prostředí patří služby Multiple Activation Key (MAK) a Key Management Service (KMS). Tyto služby vyžadují nasazení dedikovaného serveru pro správu licencí, případně přidání role do stávajícího počítače.

Tip: Chcete-li zjistit, která z možností aktivace je nejvhodnější právě pro vaše prostředí, navštivte web Windows Vista Volume Activation Technical Guidance.

Komunikace

Úspěch pilotního programu z velké části závisí na vytvoření komunikačních kanálů pro předávání informací mezi všemi zúčastněnými stranami. Jasná a častá komunikace může projektovému týmu pomoci v přístupu k rozpočtovým, personálním a dalším zdrojům, které jsou v projektu potřebné. Při nastavování komunikačních kanálů je vhodné zvážit následující body:
  • Vyhledejte klíčové uživatele či lídry oddělení, kteří mohou být mluvčími jednotlivých skupin a získat od svého týmu potřebnou podporu či zdroje. Tito lídři budou zodpovídat za sdělení jakýchkoli obav či problémů, které se vyskytnou v daných týmech, pilotní skupině.
  • Zastoupení vedení je dalším zásadním aspektem komunikace a zajištění celkového úspěchu projektu. Přizvat zástupce vedení společnosti je důležité, protože právě oni mohou získat potřebný rozpočet, vyčlenit další zaměstnance a zastupovat pilotní projekt na nejvyšší úrovni organizace.
  • Kanály pro sběr a záznam informací jsou nanejvýš důležité pro budoucí úspěch pilotního i podnikového nasazení, protože představují cesty, jak předat týmu informace o stavu a další údaje. Jak jsme probrali dříve, během pilotního projektu se objeví potíže dané mimo jiné technickými problémy a neobeznámeností s produktem. Zajistit účastníkům způsob, jak mohou sdělit informace projektovému týmu, je nezbytné. Zjištěné informace lze totiž analyzovat a využít ke zlepšení procesu nasazení a také při plánování školení a dalších úloh.

Tip: Řešení Business Desktop Deployment 2007 Solution Accelerator obsahuje pomůcku se vzorovým plánem komunikace, kterou lze využít jako základ pro nastavení vaší komunikace o projektu.

Požadavky školení

Nedílnou součástí upgradu na Windows Vista je skutečnost, že uživatelé i pracovníci podpory se budou potřebovat naučit ovládání a podporu nového operačního systému. Některé nástroje, které novým uživatelům pomohou s upgradem, jsou obsaženy v systému Windows Vista – včetně online nápovědy a dalších funkcí, které popisují, jak plně využít možností produktu. Ve většině případů však bude nutné další školení.
Než bude systém Windows Vista představen pracovníkům podpory a koncovým uživatelům, projektový tým by měl věnovat čas tomu, aby jim poskytl úvodní zaškolení, které zajistí hladký přechod. Doporučené přístupy ke školení uživatelů pro pilotní projekt a v jeho průběhu se různí, zvažte však následující cesty:
  • Elektronické školení dodávané online nebo na disku DVD či CD
  • Semináře a ukázky navržené tak, aby uživatelům poskytly rychlý úvod do Windows Vista a provádění každodenních úloh
  • Krátké semináře pod vedením lektora nebo půldenní školení, kde se uživatelé seznámí se základy práce v novém operačním systému

Poznámka: Další výhodou této konkrétní formy je, že účastníci přinesou informace o použitelnosti a technických problémech, které může pilotní tým poté řešit.

Pomoc na vyžádání, například poskytnutím linky v centru technické podpory vyhrazené pro účastníky pilotního programu
Jedním z přínosů sběru uživatelských názorů a informací během pilotního projektu je rozpoznání oblastí, které jsou pro uživatele a pracovníky podpory problematické. Při tvorbě plánu školení nezapomeňte pročíst veškerou dokumentaci a problémy hlášené během testování a nasazování a určete tak, které aspekty nového operačního systému je třeba ošetřit.

Tip: Organizace zapojené do programu Microsoft Software Assurance mohou mít nárok na zvláštní výhody, jako je například školení od partnerů Microsoft Certified Partner nebo poradenské služby přímo od společnosti Microsoft.

Analýza po skončení pilotního projektu:

Závěrečným krokem v pilotním procesu je zhodnocení celkového úspěchu projektu a rozpoznání oblastí, které je třeba zlepšit. Na počátku procesu stanovil projektový tým cíle, které je v tomto okamžiku vhodné znovu probrat a zjistit, které byly splněny a které nikoli. Ačkoli konkrétní cíle pilotního projekty jsou stejně jedinečné jako organizace nasazující Windows Vista, mají důležitou funkci při měření úspěchu.
Další součástí analýzy po skončení projektu je opětovné zhodnocení obchodních požadavků s cílem určit, zda je projekt naplnil. Obchodní požadavky obecně vyžadují podrobnější analýzu dat, aby bylo možné určit dopad nasazení na podnikové prostředí.
V rámci analýzy po skončení pilotního projektu je vhodné provést následující úkoly:
  • Zhodnotit projektové cíle a zjistit, které byly splněny a které nikoli a z jakých důvod
  • Analyzovat obchodní cíle, jako je úspora nákladů v souvislosti s používáním Windows Vista, a objem zdrojů použitých k provedení projektu
  • Podrobně popsat problémy, které nastaly během pilotního projektu, způsob jejich řešení a zda bude nutné se jimi dále zabývat

Informace o autorovi

Sean-Philip Oriyano má více než 14leté zkušenosti v oblasti IT, zejména v otázkách práce v sítích a zabezpečení. Během své kariéry zastával pozice v technické podpoře, systémového inženýra a správce, tvůrce či vývojáře technického obsahu, ředitele IT nebo lektora. Nabízel nezávislé konzultace a školení pro četné klienty z mnoha oborů. Během posledních uplynulých let vyučoval Sean v organizacích jako je Northrop-Grumman, Autodesk nebo Lockheed-Martin nebo v letectvu Spojených států a jeho akademii. Je také autorem či spoluautorem dokumentů white paper z oblasti IT a strojírenství a v současné době pracuje na své první knize. Ve volném čase se Sean věnuje lednímu hokeji, hledání drahých kamenů, odpočinku v Las Vegas a parašutismu.
Sean je držitelem certifikátů CISSP, MCT, MCSE, MCSA a MCDST a členem organizací EC-Council a BECCA

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Kapitoly článku

Témata článku: Microsoft, Windows Vista, Finální nasazení, Mako, Cílové nasazení, Kontrolované prostředí, Vhodný uživatel, Nasazení, Obchodní plán, Laboratorní test, Potřebná aplikace, Prvotní problém, Potřebná možnost, Správná volba, Primární počítač, Dobrý zdroj, Nový pracovník, Northrop Grumman, Následující faktor, Fáze, Window, Stávající systém, Izolované prostředí, Assessment, Northrop, Nejprodávanější stolní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 133

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 26

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF