Jak provádět „čistý boot“?

Detailní informace, jak postupovat v řešení problémů s nefunkčností Windows 98.
Pokud uživatelé zmiňují různé problémy s Windows 98, a to jak s instalací, tak s provozem, bývá velká část těchto problémů dána jedinou skutečností – tím, že se tzv. třetí software (což bývají v drtivé míře produkty jiných firem než Microsoftu, ovšem občas i další programy přímo této firmy) nějakými způsoby „nesnáší“ buď s Windows 98, s hardwarovými komponenty, BIOSem, nebo též mezi sebou. První fází v řešení problému je jeho dobrá detekce – zjištění, co problém způsobuje.

Ve Windows 98 se v otázce diagnostiky doporučuje postup nazvaný „čistý boot“; v tomto procesu se eliminuje načítání všech těchto „třetích“ programů a uživatel zjišťuje, zda se tím náhodou problém nevyřešil; pak už je mnohem snazší postupovat dál.

Tyto materiály proto řeší, jak čistý boot realizovat; kde všude se načítají ovladače, jaké utility používat, jak postupovat dál.

Které soubory zmiňují programy automaticky načítané při startu počítače?
Na každém počítači s Windows 98 existuje následující seznam souborů:
  • Msdos.sys
  • Config.sys
  • Autoexec.bat
  • Winboot.ini
  • Windows\Winstart.bat
  • Windows\System.ini
  • Windows\Win.ini
  • Windows\Wininit.ini
  • Windows\System.dat
  • Windows\User.dat
Tyto soubory se načítají při startu Windows 98 a provádějí především dvě hlavní operace: a) zavádějí do paměti další programy, ovladače, knihovny atd.; b) nastavují parametry chování operačního systému i těchto programů. Ne se všemi těmito soubory (typicky System.dat a User.dat) lze jednoduše pracovat; většina z nich jsou ale textové soubory, které jsou snadno editovatelné a do kterých je „vidět“ – navíc existuje nástroj, který s nimi umí pracovat tak, že ani největší začátečník nemůže tyto soubory nějak poškodit či zcela znefunkčnit.

Jak používat program Msconfig.exe?
K tomu, abyste provedli „čistý boot“, je nejlepší použít program Pomůcka systémové konfigurace, Msconfig.exe. Spouští se nejlépe a nejrychleji tím, že zadáte Start – Spustit a do řádku uvedete „Msconfig“ a stisknete Enter. (Lze to také přes menu, ale toto je rychlejší).

Nejsnazší cestou k čistému bootu pomocí Msconfig.exe je hned v záložce Obecné – v sekci Výběr spuštění zvolit „Výběrové spuštění“ a vyškrtnout (zrušit zatržítka) všechna políčka, u kterých to jde.

Co se děje fakticky poté, co vyškrtnete zmíněná políčka? Program jednoduše přejmenuje dané soubory, přiřadí jim příponu .tsh, takže při restartu jsou ignorovány. Jedinou výjimkou je „Načíst položky skupiny Po spuštění“, toto vyškrtnutí způsobí zápis do Registru, konkrétně do klíčů:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE \Microsoft\Windows \CurrentVersion\Run

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE \Microsoft\Windows \CurrentVersion\RunServices

Co když to nepomohlo?
V případě, kdy ani odstranění všech startovacích programů a ovladačů nepomohlo, musí být chyba jinde. Opět se vrátíme k Msconfig.exe, a použijeme tlačítko „Upřesnit“ v záložce Obecné. Zde je uvedeno několik problematických situací souvisejících zejména se základním hardwarem počítače (procesor, paměť, řadiče ad.); opět zkoušejte měnit zatržítka, zde naopak zatržítkem vylučujete možný problematický prvek počítače z provozu.

Další možností je tzv. diagnostický restart počítače (záložka Obecné, volba Diagnostické spuštění). Při tomto druhu restartu počítače se postupně objevují ovladače, které jsou zaváděny a vy máte možnost říci ANO či NE; zkuste zejména vyřazovat z provozu tzv. statické vxd soubory, které by mohly způsobovat problém. Seznam důležitých .vxd souborů následuje:

Jméno souboru	Čeho se týká 
Vnetsup.vxd síť
Ndis.vxd síť
Ndis2sup.vxd síť
Javasup.vxd Java
Vrtwd.386 systémové hodiny
Vfixd.vxd Video Phone
Vnetbios.vxd síť
Vserver.vxd síť
Vredir.vxd síť
Dfs.vxd síť
Ndiswan.vxd sít
Msmouse.vxd myš Microsoft
Pokud ani toto nepomáhá, zkuste restartovat počítač v nouzovém režimu (Safe Mode); dá se říci, že pokud i po restartu v tomto režimu existuje nadále chyba, bude se zřejmě jednat o závažnou hardwarovou chybu a je nutné kontaktovat výrobce počítače. Nouzový režim totiž nastartuje počítač skutečně v tom nejzákladnějším vybavení, nepoužívá nic „extra“ a pro tuto výbavu jsou Windows 98 velice pečlivě testovány – chyba může být například ve špatné paměti, zásadních konfliktech v hardware apod.

Chyba odstraněna – jak dál?
Už by tedy mělo být vše v pořádku? Ale není – vždyť jsme nyní vyřadili spoustu programů a ovladačů, bez kterých se nám nebude dobře pracovat. Pouze víme, že problém byl „tam někde“ mezi načítanými programy, a nyní musíme tyto programy a ovladače postupně zapínat a zkoušet, který činil problémy.

Slouží k tomu další záložky v pomůcce systémové konfigurace, Msconfig.exe. Každá z těchto záložek se zabývá jedním startovacím souborem, a zobrazí jednotlivé řádky, které něco provádějí – dá nám pak možnost tyto řádky dočasně vypnout, „vyREMovat“, označit je za poznámky. Tím se nemažou a kdykoli později je možné je tímto zatržítkem znovu zapnout.

Co odstranění zatržítek provádí? Konkrétně se u souborů config.sys a autoexec.bat vloží před každý řádek, který je dočasně vypínán, deklarace „rem tshoot“ (tshoot = troubleshoot, odstranění potíží). U souborů System.ini a Win.ini je znak pro poznámku jiný – je to středník, a proto se používá „; tshoot“ (bez uvozovek!). Toto ovšem nepotřebujete vědět, slouží to pouze pro případ studia či manuálních úprav těchto souborů.

Po každé úpravě musíte restartovat počítač, aby se realizovala – prosté odhlášení a přihlášení nepomůže.

V jakém pořadí postupně zapínat jednotlivé startovací soubory? Nejlepší je postupovat následovně: a) system.ini, b) win.ini, c) autoexec.bat, d) config.sys, e) winstart.bat.


Diskuze (6) Další článek: Double buffering: zachovat nebo vymazat?

Témata článku: Microsoft, Windows, Jak, ČÍST, Nouzový režim, VFI, Restart, Špatný klíč, Systémový program, Jediná možnost, Hlavní operace, R.E.M., Tito, Boot, Toto


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně