Moj recept je jednoduchy:- Linux- SSD- Ak sa da tak rozsirit RAM na co najviac
Jen taková drobnost k tomu SSD. na 120 GB SSD je ve skutečnosti cca 109 GB využitelné kapacity, takže po zaplnění 20 GB mi nezůstane 100 volných... 😉
Na běžné surfování po webu není vůbec třeba přecházet na SSD disk nebo M.2. Tady se to nezrychlí. Ale pokud vám při práci vadí cvakání mechanického disku, tak to udělejte. Největším problém je, že dnešní weby jsou přeplácané reklamou a procesor s integrovanou grafikou dostává zabrat. Takže nejdůležitější je, jak má notebook či PC vyřešené chlazení. Pokud mizerně, tak vám bude ventilátor furt hučet. Ani ty nejlepší součástky vám tento problém nevyřeší. Takže tak se věci mají.
Spomínaný notebook má výborne riešené chladenie, pretože zvlášť sa chladí CPU s čipsetom a zvlášť je chladenie druhej grafiky. Takže pri bežnej práci je veľmi tichý. Tu naozaj stačí pridať len SSD a stále je to použiteľný notebook.
najlacnejsie je vykopnut odtial Windows.http://goo.gl/oQ7RrS... tento isty s 32bit Linux mint 17 a beha vsetko, vratane usb tv dongle
Zajděte k oknu a hoďte ho co nejdále, protože se starým krámem již nic neuděláte.
Trefná poznámka. Tyto Acery umírají často v šestém, sedmém roce života. Takže tento pěkný upgrade může brzy přijít vniveč.
Takhle "Inovovat" přesluhující HW není asi úplně špatná věc, ale za jakou cenu? Dokoupím disk, ramky, wlan a klávesnici, často musím i mechaniku splašit, většinou i tu baterku. Otázka je kde je ta hranice a i třeba jak je ten stroj opotřebený. Já sám nedávno koupil ThinkPad, napálil RAMky (Co to dovolilo), koupil namísto mechaniky pro jistotu ještě možnost zasunout další HDD a vím že až to dožije tak to dožije. PC mám jen v dokovačce takže že se nějak mechanicky moc neopotřebí. I přesto až zestárne, tak jde z baráku. Tady nemá smysl něco nějak upgradovat. A to za kolik to autor v článku pořídil všechno není přesná částka s porovnáním jakou má hodnotu samotný HW. Tenhle "Upgrade" je fakt pro lidi co nemají nemají tolik financí (nebo pro ty co extrémně šetří), s tím že se zalepí huba jenom na přechodnou dobu. Většina domácích uživatelů to beztak časem zapráská bordelem že je to zralé na formát bez ohledu na to co tam je za střeva.
Pred šiestimi rokmi vyšiel na spomínaný notebook (Acer TimelineX 3820TG) podobný článok u konkurencie: http://tinyurl.com/hkv7xgo...
Ještě že se zmínila ta klávesnice, ta může zvednout výkon až o padesát procent 🙂.
Nevim si rady, mam 4 roky stary HP 630 i3-370M, chci upgrade RAM, mohu koupit DDR3L dual voltage 2x 4GB? bude kompatibilni?
Koukni hlavně jestli máš single rank nebo dual 🙂
Jestli chce koupit 2 moduly, tak je jedno, co ma ted. 1,35V LV moduly bych nekupoval a Arrandale CPU zvladne jen dual rank 4GB moduly. Takze potrebuje 16 cipove a neridil bych se podle obrazku v eshopech, jsou casto blbe.
Hlavní problém 5let+ starých notebooků je 1366x768 TN hnůj displej - a ten moc vyměnit nejde.
U spousty dnesnich notebooku je ten TN displej jeste horsi. Vyrobci se casem naucili, jak ty displeje delat sice horsi, ale levneji :)
Přijde mi zábavné číst, jak se v místní diskusi různí přispěvatelé vytahují, že mají 3,5 roku starý book, či šunku nedejbože již starou 5 let. Sám se domnívám, že booky prodávané před 5 lety mají v principu úplně stejný výkon jako booky dnešní, přinejmenším tedy pokud se bavíme o CPU. U integrované GPU vzrostl výkon razantně, to ano, při běžné kancelářské práci to však IMO nikdo nepozná. Více paměti? Ok, to opravdu může být u nových widlí znát. Sám mám 1,5 GB, a nevzpomínám si, kdy bych potřeboval více než nějakých 700 MB (vyladěná XPčka). Do budoucna bych bral i více (až mne jednou donutí upgradovat OS), ale do svého booku kvůli omezené architektuře stejně více než 2 GB nedostanu. Pravda, je mu již 11 let, a pořád slouží. Ještě vám, co máte booka starého 3 až 5 let přijde, že je tak strašně starý?🙂
No... Je to sice fajn nápad, ale...1) Výměnou HDD za SSD bude rychlejší pouze načítání(čtení a zápis z a na disk), ale zbytek HW zůstane v troskách...2) Přidáním pamětí RAM rychlosti pomůžete také, ale... (bod 3)3) Stále Vám zůstane procesor a grafika, které nevyměníte ao ostatním HW ani nemluvě....p.s. V případě pana Čížka to možná pomohlo, ale chcete-li si na starémnotebooku něco zahrát, tak klíčová role je procesor a grafická karta + RAM.Je potřeba myslet na to že: Počítač je pouze tak silný jako jeho nejpomalejší a nejstarší část....
Jenže špičkový výkon potřebuješ vlastně jen ve hrách (není téma) a při kódování/kompresi, není dnes moc téma, prostě stáhneš už zkomprimovaný film, otázka je pak u domácího videa, nicméně spíše očividně jen nárazová činnost (po dovolené), nikoli opakovaná činnost.Zato ale 20x otevíraný xls soubor je na HDD nebo SSD setsakra velký rozdíl, tak jako obnova zobrazení např. webového prohlížeče s dostatkem RAM., To jsou prostě činnosti, které svůj stroj pravděpodobně trápíš po 90% času.Proto např. Apple dává takový důraz na rychlost SSD (NVMe PCIE), protože je to přesně ta věc, která tě dokonale otráví úplně s obyčejným nasazením. Špičkový výkon CPU je potřeba jen ve špičkových nasazeních, které nejsou pro laptop úplně úkolem, na to jsou pracovní stanice/desktopy.
U 20x otevíraného xls je to jedno, protože se poprvé nacachuje 🙂. Nejvíc to pomůže při bootu, spouštění aplikací nebo když se pracuje s větším množstvím malých souborů.
asi tak jedna součástka rychlá ale druhá součastka tu rychlost brzdí
No docela me mrzi, ze autor clanku tak obecne mluvi o tom jak neco tu a tam vymenil, ale nic konkretniho neuvadi. Myslim typ pameti, presny typ disku i treba to, ze jeho ntb ma pouze sata II, coz je videt podle vysledku mereni a ten narust neni zas takovy. Ale to je jedno. Spis bych uvital kolik ho presne ten upgrade stal penez. Podival bych se, jaka je cena jeho notebooku pred upgrade a mel bych presnou predstavu o financni vyhodnosti tohoto upgradu. Bohuzel pouze pise, ze "za par tisicovek". Tim mysli par jako dve tisicovky ? 😀
Ja jsem tele. Jsem si to jenom prelouskal a nekoukal na obrazky, kde ty ceny jsou. Omlouvam se.
Nárust není zas takový? Opravdu? Sekvenční i náhodné operace stouplý hodně výrazně. A i kdyby to byl plotnový nejnovější hdd se sekvenčním čtením někde v pásmu 150 - 200 MB/s tak i tak by přínos byl výrazný, protože hlavní přínos SSD není ani tak v sekvenčním čtení (i když i tam je), ale právě v tom náhodném.
Jako ano, narust tam je, ale ne raketa. Samozrejme nizssi spotreba a odolnost proti otresum a tak. Sam jsem tento upgrade na ntb udelal a je to znat. Ale urcite se z nej nestala raketa. To udela az SATA III + SSD.
Marketing funguje, u SSD jsou proste nejdulezitejsi sekvencni rychlosti (takze hura pro SSD se SandForce radicem nebo s TLC bunkami a "SLC" cache), u grafiky velikost pameti (takze hura pro grafiky s podobnym vykonem jako integrovane, ale s 4GB pameti) 😀
Jejda, při čtení článku jsem dostal ohromnou chuť na ten 240 GB SSD. Ale po pár vteřinách mě to přešlo, protože jaksi nepotřebuju pekelnou rychlost a stačí mi mé dva 1 TB Seagaty.Mimochodem, pokud bych ten SSD kupoval tak ne za 1700 Kč ale za 1 589 Kč tu:https://www.exasoft.cz/kingston-240gb-ssdnow-uv4... ... Každopádně až příště budu kupovat uložiště tak to bude na 100 % SSD 🙂
SSD se nedá s HDD srovnávat. Pokud někdo tvrdí, že mu stačí HDD, tak SSD neviděl. Ideální je kombinace, SSD na systém a pár často používaných věcí.
Já nepsal, že se dá srovnávat. Prostě mi hdd stačí i na systém a často používané věci. A klidně si těch pár vteřin počkám, než se mi spustí systém nebo často používané věci. Neobtěžuje mě to a ani mi nepřijde, že by mi to nějak časově vytěžovalo. Fakt je mi jedno jestli se mi třeba outlook spustí za vteřinu nebo za tři vteřiny 😀
S wifi modulom moze byt problem kvoli whitelistu (zoznam povolenych modulov) v bios. Takze bud najdete presne podporovany modul pre vas ntb alebo si tam date hocijaky a popytate sa na internete na modifikovany bios, ktory ten neprijemny whitelist odstrani. S nepodporovanym modulom vam bios nepovoli spustit ntb. Ale ako som pisal, da sa to riesit, ludia su sikovni.
Dvě TG jsem měl rozdělaná a prošla více méně stejným upgradem když jim odešly obraovky. Co jsem koukal, tak by se ještě dal vyměnit CPU a co pamatuji i ta GPU byla namontovaná samostatně. Jenže... do té patice by šel dát jen i7 a u té grafiky by byl limitujíc faktor místo. Hlavně jeho nedostatek. No každopádně ty dvě položky by se stejně už nedaly sehnat potažmo by byly dražší než celý nový notebook s odpovídajícím výkonem.
GPU mali TG zaletované, takže sa nedali vymeniť. Mne odišla na celá doska a podarilo sa mi zohnať len T dosku, čo je bez grafiky. Prehodil som len CPU, RAM, SSD a WiFi a používam ho ako notebook pri posteli. Oceňoval som na TimelineX modeloch dvojité chladenie a slušnú výdrž.Momentálne mám pracovný 13" notebook od Sony. Takže od Aceru 3820TG naviac čítačka odtlačkov, materiálne horčík a hliník, podsvietená klávesnica, matný displej a asi 2x silnejšia nVidia, od AMD.
HP Probook s i5 mám už skoro 4 roky a furt šlape, dal jsem do něj jen před rokem 8GB RAM což byla investice pár stovek. SSD asi brzy přijde, ale čekám spíš až klesnou 1TB, aby mi k něčemu bylo a dalo se přendat do něčeho nového v budoucnu.
Mas pravdu, dobry notebook stale cosi stoji. To len obchdonici vymysleli, ako znizit cenu a zial, ludia sa potom divia, preco je to take pomale.
Jen tak pro zajímavost, nezkoušel jste, jestli se dají na probook 4720s dát desítky? Podle HPčka jsou notebooky před 2013 mimo jejich oblast zájmu a nenamáhají se to ověřit nebo poskytnout jakoukoli podporu a ovladače. Podle googlu se instalace sekne nebo nejede webkamera / bluetooth, ale všechny odpovědi na toto téma jsou ze srpna 2015, kdy mi kloudně nejela grafika ani na PCčku a upgrade jsem o půl roku odložil. Teď se rozhoduju, jestli to stojí aspoň za to zkusit, kvůli záloze disku kdyby to nevyšlo. Webkamera by mě netrápila, ale rád bych aby jela klávesnice, touchpad a dalo se s tím pracovat.
Já tam desítky mám, všechno ok, ale webkameru a bluetooth vůbec nepoužívám
webkamera ani bluetooth nejedou a to ani na jiných starších modelech - např. já jedu win10 na HP EliteBook 8460p a nic. Mimochodem do začátku letošního roku neběhala web kamera ani na HP noteboocích modelech roku 2014 a 2015, ovladač přišel až v lednu (funkční ovladač 😁. A co se týká bluetooth, tak systém ho prostě nevidí ani jako neznámé zařízení i když bios ano.
1TB SSD je slusna investice, i s tou moznosti presunuti disku do jineho kompu v budoucnosti. Ja to resil mensim SSD a HDD misto DVD mechaniky, ale proc ne
clovek by rekl ze podobne clanky byly in tak pred peti lety. ale ouha. sam jsem ted setkal s tim ze lidi koupi uplne ty nejlevnejsi noutbooky a pak nadavaji ze jim jde pomalu.a az se mi dostal ten NOVY nb do rukou nestacil jsem se diviti ze i v roce 2016, prodavaji se nb s 2gb ram. mluvim konkretne o rade hp 255 g4, navic jeste se slabymi procesory o 1.6ghz. takze sice ten nb stal necelych sedm tisic. ale pak jsem musel ho vylepsovat o dalsich 2gb ram a ssd 120gb.a pritom kdyby ty lidi koupili v teto dodane hodnote uz hned od zacatku nb tak by meli ctyrjadrovy procesor, s 8gb ram a sice bez ssd ale s dobrymi parametry to jeste jde.takze skoda ze ani prodavaci neporadi nekupovat takove sunky.
Já jsem před půl rokem dělal u mého noťasu HP6910p upgrade z 1 na 2 GB RAM. Pro XPéčka to víceméně stačí. Jak je noťas starý, nevím, protože jsem ho kupoval už jako "repasovaný", ale tipuju rok 2008. Díky článku mám aspoň o čem přemýšlet do dalších let.
Absolvoval jsem něco podobného u Acer TravelMate 5744Z, kde jsem měl dvoujádro Pentium P6200, HDD a 4 GB RAM.HDD-> SSD Transcend SSD370SCPU-> i5-560M Ram-> na 8 GB RAM, problém ten notebook podporoval jen single rank. U dual rankového modulu bios detekoval kapacitu, ovšem systém házel BSOD. Jelikož Kuba toto téma píše podruhé, čekal jsem že toto zmíní. Naštěstí se nám předem omluvil, že šéfredaktor IT magazínu je lama. Takže je vlastně z pohledu čtenáře vše OK 🙂
Než novej Acer to radši 8 let starej Macbook Pro, kterej šlape jako hodinky samozřejmě s SSD. Ale říkat starýmu křápu s SSD raketa ? Raketu si radši ubalim.
8 let starý mac, tak to hodně štěstí 😃
Niektori ludia nemaju sudnost a urcita znacka je pre nich modla. Potom tu pisu na forach hovadiny....B-]
Zrovna nedávno jsem prodal svůj Dell E6400 s C2D, přidal litr a koupil z německa jetý HP EliteBook 8460p. 1600×900, Ci5 2520, 4GB, WIN7. Baterka vydrží 4h. Bratru za 4800,- i s poštovným. Rozšířil jsem RAM na 8GB (a to jen proto že to stojí pár stokorun), dal tam SSD co jsem měl už v tom Dellu. Na hry to není ale na vše ostatní naprosto v pohodě. Grafika, programování, video... Zvažoval jsem novej, ale odpovídající konfigurace s FHD by vyšla minimálně na 15tis... a to by ani nebylo v hliníku...
Podobna zkusenost - Latitude E5420, s i5-2520M, procesor je vykonnejsi nez 80 procent v soucasnosti prodavanych NTB s Uckovymi procesory od Intelu, rozsireni RAM na 8GB, vymena HDD za SSD a za celkem cca 8200Kc vcente licence na Win7 mam NTB, ktery bez problemu muzu dalsi 3-4 roky pouzivat a diky kvalitni konstrukci se mi pod rukama nerozsype.
Presne, na Latitude nedam dopustit, zrovna jsem dneska jeden kupoval znamemu z druhe ruky, E6430, i5 2800, SSD 120, 4 GB RAM (coz v tomhle pripade staci). Celkem 9 litru, 2 roky zaruka. Sam mam jeste starsi model E6500 a s SSD uplne v pohode. Jsou to drzaci.
Mohu jenom souhlasit. Koupil jsem Latitude E6320 s i7 2640, RAM jsem rozšířil na 6 GB, vyměnil baterii, přidal SSD a jede jako z praku. Celkem to stálo něco kolem 8000 Kč
Mám repas úplně stejného modelu, za ty peníze velmi dobrá koupě, upgrade na 16GB RAM, 256GB self-encrypting MLC SSD Crucial a 1TB HDD místo DVD mechaniky, vše do 10 000... spokojenost. Akorát displej sice rozumné rozlišení, ale příšerná kvalita, barvy i kontrast (s externím IPS ten dramatický rozdíl vynikne), a bohužel co mě začíná vadit je absence OpenCL na HD3000 pro možnost rychlejšího zpracování RAWů v Adobe Camera Raw pro Photoshop Elements.
Tyhle upgrady jsou tak na PRD! Protože notebook má pořád malé rozlišení displaye, jenom dvoujádrový CPU, nic moc grafiku, navíc lesklý display, když dnes už se běžně používají antireflexní...Navíc na nový notebook máte 2 roky záruku. Pokud se upgradovaný notebook po roce na něčem vysype, tak máte peníze v čoudu a nemáte stejně nic.Nejlepší je už při koupi notebooku počítat s tím, že jej nemáte pro deset příštích generací, ale tak nanejvýš na ty dva roky a vybírat prodejce i značku hlavně podle toho jak přistupují k reklamacím, jestli umožňují nějaký zpětný odkup atd.Dnes už jsou notebooky v takové "kvalitě", že je tam vždy co k reklamaci - zvlášť po nějaké době provozu a týká se to i těch dražších - např. já mám za celkem 30 000 Kč a co reklamovat by tam bylo už když byl nový...Akorát jsem si vybral značku takovou, kde každou závadu řeší dobropisem a můžu si pak za to koupit jiný, aktuální model.Kromě toho ještě můj prodejce umožňuje výkup za cca 60-70% původní ceny, když mi bude zbývat čtvrt roku do konce záruky, pokud si u něj opět koupím nový notebook.Takže po skoro dvou letech provozu si doplatím těch cca 30% nebo taky nic, když to bude z reklamace a budu mít zcela novou mašinu a opět se zárukou na další dva roky 🙂
Dovolím si oponovat na více frontách...Vyšší rozlišení displeje je pro určité lidi úplně k ničemu, protože na něm pak nic nevidí. Lesklý displej osobně už také nikdy nechci ani vidět, ale pro spoustu lidí to není problém. Dvoujádrový procesor na běžnou činnost bez problémů stačí (nemusíte mít 8 jader jako na Androidu, aby systém běžel bez sekání). No a grafika u Core i5 rozhodně není "nic moc" - na běžný provoz opět bez problémů stačí.Co se týče záruky, tak na SSD od Samsungu bývá například 5 let, takže i kdyby zbytek notebooku odešel, můžete jej v klidu použít i do nového notebooku, takže vyhozené peníze to nebudou.Nerad bych to zakřikl, ale já jsem kupoval notebook za 33 tisíc před 3,5 lety a dodnes šlape jako hodinky a reklamovat jsem na něm nic nemusel 😉No a vybírat si záměrně poruchovou značku, abych měl každých pár let nový model skoro zdarma... Věřím, že někteří lidé to tak rádi udělají, ale mně osobně to za to riziko, že budu po dobu vyřizování reklamace bez notebooku, rozhodně nestojí a raději budu mít spolehlivý kus 10 let.
Oprava, špatně jsem to spočítal - současný notebook mám již 4,5 roku (kupoval jsem ho v prosinci 2011) 🙂
Já znám třeba dost lidí, co jim nevadí matný displej. Osobně jsem matný nikdy nechtěl i když jsem jej, bohužel, na jednom notebooku měl a desktopu mám, dost to snižuje kontrast, lesklá verze má daleko krásnější a sytější barvy.
já znám zase většinu lidí co matný displej požadují jako zásádní součást počítače. Neumím si představit že bych si někdy koupil notebook s lesklým displejem... (5x jsem se pokřižoval a 3x si pod sebe odplivnul při slově "lesklý displej")
WTF?! Někdo psal o PORUCHOVÉ značce?! Já jsem psal takovou značku, kde každou závadu řeší dobropisem - vrácením peněz. Což rozhodně nedělají levné, poruchové, značky 😁Ne, v dnešní době už ten nevýkonný procesor NESTAČÍ ani na běžnou činnost. Také mám starý notebook a nový výkonný notebook a přestože tedy tu "běžnou činnost" nějak zvládne i ten starý, tak když to děláte na tom starém a pak na novém, tak je to nebe a dudy.Protože nový notebook například i web s náročnou grafikou vykreslí během zlomku sekundy, zatímco u starého je prostě vidět, že potřebuje pár sekund k plnému vykreslení. To samé pak když na tom zpracovávám třeba excel a nějaká data, kde probíhají vyhledávací funkce - na novém notebooku je vyhledání okamžité, na starém to opět několik sekund trvá.V důsledku toho je práce na novém notebooku MNOHEM rychlejší a pohodlnější.Navíc při ceně dnešních notebooků nad tímhle uvažovat a používat "spolehlivý kus 10 let", to už je trošičku šílenství 😁Jinak tyhle názory si můžou dovolit jenom lidi, kteří na počítačích dělají jenom kraviny, čučí na porno nebo dělají "práci" s hodnotou 5,50 Kč.Ale u někoho, kde když tu práci zvládne o dvě hodiny dřív nebo později, tak jsou to rozdíly v tisících korun, tak nad tím vůbec ani nebude uvažovat a prostě koupí výkonný počítač a neřeší jestli stojí 10, 20, 30 nebo 50 tisíc, protože se mu prostě zaplatí a je to zanedbatelný výdaj...
značka Dell, že jo
Panáček je tajemný jak hrad v Karpatech a myslí si, jak je zajímavý...:)
a kdo používá notebooky když chce výkonný pc? notebook má být na "drobné blbosti" ... stolní pc je a bude jak jsi sám použil nebe a dudy..
Ne každý má čas pořád reklamovat a každou chvíli kupovat nový NB. Na počítači potřebuji pracovat a ne se o něj starat. Navíc 3 - 4 roky starý NB je zpravidla výkonnější, než většina dnešních NB ze stejné cenové kategorie (nahrazování plnotučných pentií a celeronů přejmenovanými atomy v nižších cenových relacích a Mkových Corů Učkovými ve vyšších). A zkušenost říká, že bude nejspíš i kvalitněji zpracovaný (u většiny značek) a nebude mít zprzněnou klávesnici. A pokud člověk vybíral business model vyšší třídy, tak má i dneska vyhovující HD+ (na 14") matný antireflexní (pravda, TNko) displej, naprosto vyhovující grafiku Intel HD3000/4000 (sandy / ivy bridge) a pevné šasi, díky kterému se neprohýbá deska a nepraská tak skvělá bezolovnatá pájka (díky moc, EU).Ale umřít dneska může všechno, i čajová lžička, s tím je třeba se smířit a člověk pak bude mnohem spokojenější.
Až na tu intelskou parodii grafiky souhlasím. Apropos nedávno jsem si do notase dal 16GB Kingston HyperX duální modul a s využitím asd (to je takový démon, který umí často využívané adresáře disku namapovat na tmpfs ramdisk, samozřejmě se synchronizací atd.) zas to běží o poznání lépe, zároveň se tím šetří SSD.Možnosti upgradování shrnu tím, že patřím k těm šťastlivcům, co ještě mají noťas s PGA paticí na CPU a celkem předimenzovaným chlazením, takže za nějaký čas, až bude potřeba upgradovat, tam můžu dát Haswell-refresh CPU s turbo speed třeba až 4.1GHz a s odemčeným násobičem. To se bohužel už u dnešních -U/M verzí notebooků s proklatou BGA s eurocínem nevidí. B-]
Fascinují mě lidi, kteří šetří SSD. Na co, proboha? SSD v běžném využití bez šetření vydrží od 15 do 30 let! Na co si ho kupuješ, když ho nevyužíváš, linuxáku?
Dobrá otázka. Prostě byl bych rád, aby mi vydržel nejméně 10 roků a byl v té době ještě použitelný, případně abych ho za rok dva mohl prodat s ještě s 100% ukazatelem wear levelingu. Na pulgigovym je za dva měsíce natočeno cca 1.3 x TDBW a na 128 GB M.2 se systémem už 7 x za čtvrt roku, takže to nám dává tak 20-30x / rok. Čímž nám vychází životnost právě na těch 10-20 let (počet přepisů výrobce uvádí tuším někde kolem 300-600). Jakékoli snížení opotřebení mi z téhle perspektivy dává dobrý smysl.
Jo a ještě doplním, že partition namontovaná do RAM běží zase o několik řádů rychleji i než to nejrychlejší NVMe SSD, takže hlavně u úloh s velkým množstvím malých souborů se to pozná (databáze, kompilace, cache všech druhů atd.).
Docela uboha taktika ako ist na predajcov, mozno mate na mysli alzu, ale povedzme ze osud vam nepraje a NTB za 30K sa pokazi po 2,5 roku a vy ste si nekupili predlzenu zaruku. Mozete si ist kupit dalsi za 30K a podporovat konzumny zivotny styl, alebo kupite suciastku na aliexpress za par sup a ficite na NTB dalej. Moja osobna skusenost je ze pouzivam 6 rocny Acer (i3 2xjadro, 6GB ram, nVidia 540 1GB) v ktorom sem tam robim projekty v ArchiCADe do skoly (a verte ci nie na tom 6rocnom trabantovi sa da produktivne pracovat), pred dvoma rokmi som kupil SSD spod ruky OCZ (fici dodnes) a system slape ako hodinky davam si pozor aby som nemal zahlteny system odpadkami. BTW ked uz si mam kupit stroj za 30K bude to desktopPC za 20K a bude vykonnejsie ako ten NTB za 30 a na cesty si kupim daku hracku za tych 10 co som usetril
Souhlas můj kámoš si kupoval procesor za nevím 11000 nebo 9000 fakt nevím ale namontoval ho a po 14 dnech mu odešla zakladovka
Prijde jen me, ze ta cast o RAM je uplne mimo? Podle popisu mel puvodni modul 1066MHz CL7 a koupil 1600MHz CL11. I ten novy dost mozna umel podle SPD fungovat na 1066MHz CL7. Hledat v eshopu pameti podle hodnoty CL je blbost. Nefunkcnost mohla byt proste nekompatibilita ruznych modulu nebo mohlo pomoct prohozeni tech modulu v ntb.Navic uplne vynechal to, ze ten notebook podporuje jen 4GB single rank moduly, tj. jen ty s 16 pametovymi cipy. Naprosta vetsina dnes prodavanych jsou 8 cipove single rank a ty nefunguji. To je sakra dulezita informace, ne nejake CL :(
Chybka, ten notebook samozrejme podporuje dual rank moduly.
Také jsem to v článku marně hledal. i5-430M (a 1156 ve stolních) je přesně ta generace, která má s většinou 4GB modulů na trhu problémy právě kvůli DR vs SR. O CL vůbec nejde.
Stejny problem ma i predchozi generace Core 2.
Prakticky cokoliv do Sandy Bridge. Včera jsem Čížkovi psal mail s vysvětlením a návrhem, že by si o tom mohl zjistit více a udělat z toho samostatný článek. Z článku už zmínka o CL zmizela, tak uvidíme, zda z toho bude i nějaký článek, který (pokud se napíše dobře) by jistě spoustě lidí pomohl a dalo by se na něj jednoduše odkázat.
Staré = 2x drahé. Tečka. 😉
to je jako pokračování k tomuto článku? http://www.zive.cz/clanky/jak-jsem-diky-ssd-... ... To už má pan Čížek doma pomalu raketový arzenál 😉
Názor byl 1× upraven, naposled 12. 7. 2016 23:01
A podle použitých procesorů už z něj je i jaderná velmoc :)
Upgrade starých notebooků je pro výrobce problém. Dřív vám prý pračka sloužila 20 let a dnes abyste ji po třech letech měnili :) To mě také připomíná ty skandální články s "kurvítky" v noteboocích a všeobecně ve spotřební elektronice (součástky, které jsou dělané naschvál tak, aby po třeba dvou letech používání odešly).Navíc, jak se do procesoru postupem času zabudovala cache paměť, severní můstek, grafická karta, atd... myslím že se jednou do procesoru zabuduje i operační paměť a výměna už nebude možná vůbec. Myslím že notebooky (jestli nezmizí) čeká stejný osud jako tablety / telefony. System on chip a žádný upgrade.
Severní můstek mi projasnil den. Ještě že ten zápisník jste nechal v angličtině.
To s tou pračkou je volovina. Je to jako s těmi notebooky - prostě levný jsou šmejdy a nic nevydržej. Doma máme pračku 13 let a nevypadá to, že by se jí chtělo odejít. Jasně, stála tehdy skoro jako čtyři levné, ale rozhodně nelituju.
A z toho cena dvou levných byla deaktivace kurvítka 🙂.
Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až se víko utrhne.
To není moc vtipné ...na Acer jsem plival v roce 2008 a o tři roky jsem změnil názor. Notebook mi slouží již pět let naprosto v pohodě 😉
Je to tak. Ono se snadno směje notebookům za pár šupů. Mám Acer za 30 a na kvalitu zpracování si teda vůbec stěžovat nemůžu.
Tiez som sa pokusal navysit si RAM v notebooku (Lenovo, Intel Core i5 2430M, Windows 7) , ale po namontovani noveho modulu sa mi Windows zasekne na prihlasovacej obrazovke. Vyskusal som 2 rozne moduly, jeden 4GB zn. Kingston a aj starsi 2GB zn SK Hynix vymontovany zo starsieho notebooku. Takze som stale na 4GB 😀
Obcas pomuze ty moduly prohodit.
No ono nezalezi co mas za procik a os na ntb. Ale na modelu. Zkus se podivat na tohle http://www.kingston.com/en/memory/search/options... Zde ti reknou ktere ramky od kingstonu jsou podporovane pro tvuj model...
Tak tos evidentne zkousel nekompatibilni moduly. Vybirat musis podle modelu notebooku.
Jo, to může být problém.1) zkusit prohodit moduly, viz výše2) je aktuální BIOS? Tam se taky někdy řeší potíže s pamětí.Ale do aktualizace BIOSu jen s původní otestovanou pamětí 🙂
Někdy jsou i jiné problémy - třeba původní 4 GB RAM jsou na motherboardu a k tomu jeden volný SO-DIMM slot... Pak se vyplatí použít dobrý program na zjišťování konfigurace.
No jestli si nedal dohromady dual a single rank modulu. 😉
Z clanku (mineno mnozne cislo) pana Cizka mam radost. Nejsou to jen kecy spatne prelozene a zestrucnene ze zahranicniho webu s tydennim zpozdenim, ale je to podlozeno vlastni praci a zkusenosti. Melo by to asi byt normalni a clovek vy se nad tim nemel pozastavovat, ale tady si to zaslouzi zminku.
SSD a Lunux. A člověk nepochopí, kam se ten kus křemíku umí posunout...
pravda, nepochopí. Vůbec nikam 😀
Právě že naopak, velmi drasticky:)
A dokonce tušíme, kam. Ale je to vulgární slovo... 😁
Výměnu klávesnice bych jakou součást proměny notebooku v raketu neuváděl, ale co se SSD týče, to můžu jedině potvrdit - jakékoliv starší PC nebo notebook s plotnovým diskem se po výměně za SSD podstatně zrychlí 😉
Jednomu člověku se výměnou klávesnice zrychlil ntb...
Tak pokud na puvodni klavesnici musis kazdou klavesu mackat 3x, nez to neco napise...tak se vymenou zrychli prace na notebooku :)
Když se netrefíš, tak se koukej co mačkáš 😀
Som zhrozený z toho, že ani slovo o dual rank. Jakub asi nechodí na poradňu... Ale profesional by to mal vedieť.
Pravda. Mám taky takovou zkušenost. U starších notebooků docela zásadní věc 😐
Cena NB se nakonec ztrojnásobila. Na co tunit trabanty?
Nedávno tu byla diskuse, kde se spouuuusta lidí přela o to, jak je 8 GB zbytečných a že 4 GB stačí... No nic.
tak zalezi jak pouzivaji pc, pokud na nem maji pusteny 1-4 programy a maximalne stejny pocet zalozek v prohlizeci tak s tim lze vystacit, ale pokud jste narocny uzivatel tak ani 8GB nestaci (pravidelne lezu pres 10GB naprosto bez problemu)
Jistě. Svého času jsem vyvíjel pro jednu "nejmenovanou" firmu a říkal jsem, že pro ten jejich Liferay je i Cray málo. 😀 Asi jsem nějak zestárl. Ostatně jako ten hardware. 😀
Nejsem nijak náročný po většinu dní. Podle mého názoru jsou dnes 4 GB hraniční pro běžné užívání. Vybavuju si, jak Windows 8.1 kolaboval na 4 GB a dvakrát denně na mě řval, že má málo paměti a zamrzaly programy bez ohledu na velikost swapu. Příčinu jsem nenašel ani v hardwaru, ani v softwaru, jednoduše jsem zaměnil 4 BG RAM za 8 GB.
Tak to hlavně neříkejte všem těm tabletům a levnejm NB které běžej s 2GB RAM a Win8-Win10 na nich nekolabujou ....
Jeden takový tablet se 2GB mám doma a je to býda. Sice nic nekolabuje, ale stačí otevřít pár záložek ve Chromu (ve Firefoxu je to ještě horší) a ramka je plná.
ty voe, "býda" B-]
Prostě když je hodně tvrdá, tak už to je býda 🙂.
to nic nemeni na tom, ze multitasking je na zarizeni s 2GB RAM priserny... 4GB by melo byt minimum pro jakekoliv pouzivani
Nikdo nebude nikdy potřebovat více než 640k RAM
Nikdy neříkej nikdy.Správně to je "640 kB musí stačit každému." A ještě si zjisti, co to bylo za rok, o který nový procesor Intelu šlo a kolik RAM tehdy měly běžné stolní počítače.
a taky si zjisti jak na tom byl tehdy multitasking...
podla toho na co staci... mam 4giga a na limit sa dostanem tak raz rocne. rozsirenie na 8 by mne nic neprinieslo.
No, u Windows by ti to fakt nic nepřineslo.. U Linuxu se nevyužitá RAM využívá jako disková cache.
to urcite aj u windows(zrejme odtial su tie kecy ze maju 16giga ramky, pustia firefox a polka je v prdeli), ale s ssd to uz nieje taky big deal
Já ti nevím, mám 32GB RAM a u Windows mi tam furt leží ladem nějakých 16-20GB.. U Linuxu mám volnej sotva GB a zbytek je disková cache..
A čím tu informaci zjišťujete? Windows od Visty mají přepracovaný memory management a volnou paměť také jako diskovou cache používají. Jen o tom správce úloh informuje tak nějak všelijak. Samozřejmě taky záleží na využití, pokud člověk dělá s nenáročnými aplikacemi a maximálně občas přesune balík dat, tak z těch 32 GB by prostě volná většina byla tak jako tak. Ale jakmile se pracuje více, Windows tu paměť využijí.Mám 32 GB taky, správce úloh tvrdí, že "využitá" paměť je 12-15 GB, ale resmon udává třeba dalších 8 GB jako "pohotovostních", což jsou právě data v cache, které ale nezapočítá mezi onu využitou fyzickou paměť, jsou to data, která může v případě potřeby (aplikace si alokuje paměť) kdykoli okamžitě zahodit, ale přesto si tam data drží a v případě potřeby je už nečte z disku, ale z paměti.Fakt ten memory management není tak blbej, jak si většina lidí myslí. ;) Ale zobrazuje se to fakt blbě, to je fakt.
tak jdu vyhodit 12gb s notebooku do kose. dik za radu.
Zítra: Jak si Čížek vyfoukal boty sprejem proti zápachu (a za ušetřené peníze koupil dláto na nehty)
Teď jsi mě zabil, ale sedí to jako hrnec na P.R.D.E.L !!! 😀
+1 😀 😀 😀 😀 si zabil 😀 😀 😀 😀
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.