Hardware | Notebooky | Tipy

Jak proměnit starý notebook v raketu? Nejen přechodem na SSD

  • Můj laptop toho má už hodně za sebou
  • A tak dostal místo disku SSD
  • A také větší RAM, novou klávesnici a výkonnější Wi-Fi

Kingston letos uvedl na trh nové laciné SSD jednotky SSDNow UV400, a stáhl tak cenu za 120GB kapacitu k tisícikoruně – to bylo ještě nedávno u značkových výrobců prakticky nemyslitelné.

Jistě, majitelé drahých a do nejmenšího detailu vypiplaných počítačových sestav nad podobným low-endem možná jen mávnou rukou, nicméně přesně tato cenová kategorie je záchranou pro všechny staré notebooky, kde by byla mnohatisícová investice možná jen těžce obhajitelná.

Ostatně přesně takový laptop mám doma i já. Acer Aspire TimelineX 3820TG mi slouží už šest let, jeho šasi (sic při okrajích lehce popraskané) odolává necitlivému chování a také stařičký Intel Core i5-430M pracuje i dnes velmi tvrdě.

Klepněte pro větší obrázek
Můj šest let starý TimelineX 3820TG od Aceru a vnitřnosti k výměně: plotnový disk (i ten už je vlastně vyměněný za původní a ještě pomalejší), dvojice 2GB pamětí a pouze 2,4GHz Wi-Fi/Bluetooth modul

Není to úsporný maratonec, který s baterií vydrží v klusu deset hodin a už vůbec to není herní dělo (Radeon HD 5650), jenže na běžné surfování, starší herní tituly, programování a třeba i střih videa z AVCHD kamery mi ten parťák i po letech stačí.

Slabinou však byla vždy malá paměť (4 GB), pomalý plotnový disk, dnes již také nevyhovující modul pro Wi-Fi, který podporuje pouze 2,4GHz pásmo 802.11bgn a smutně vyhlížející klávesnice, ze které se při pokusu o odstranění zbytků stovek a stovek obědů, večeří a svačin odlomila klávesa →.

Pokud je na tom váš křemíkový mazlík podobně, ještě se s ním nelučte, toto všechno lze totiž snadno vyměnit, aniž byste se pouštěli do jakýchkoliv složitějších operací. Stačí nastudovat servisní manuály od výrobce, ověřit specifikaci a limity stroje a koupit to nejlepší, co ještě zvládne.

Výměna HDD za SSD znásobí výkon

Nejjednodušší a nejefektivnější je dnes pochopitelně investice do zmíněného SSD. Ačkoliv mám rozměrná data na domácím NASu, nakonec jsem přeci jen koupil větší 240GB verzi UV400 za 1 700 korun, přestože bych si vystačil i se základním 120GB modelem. Čistá instalace 64bitových Windows 10 zabere lehce pod 14 GB (ještě bez aktualizací aj., pak to poskočí asi na 19 GB), stále by mi tedy zůstalo okolo 100 GB pro software a uživatelská data. Jistě, na současné herní trháky by to už bylo málo, ale ty já na šest let starý laptop instalovat opravdu nehodlám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SSDNow UV400 používá levnější výrobní technologii TLC a řadiče Marwell, a tak mohl Kingston stáhnout cenu základního 120GB modelu k tisícovce. Tento 240GB pořídíte za cenu okolo 1 700 korun.

V nejlevnější variantě samozřejmě nemůžete očekávat migrační kit, který se skládá z krabičky s USB, do které vložíte starý plotnový disk a třeba pomocí softwaru od Acronisu, který bývá součástí dodávky podobných kitů, pak provedete migraci 1:1 mezi oběma disky. Vše se tedy přenese z pomalé na rychlou jednotku a vy pak systém spustíte tam, kde jste jej nechali naposledy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stačí vyměnit HDD za SSD a provést čistou instalaci, nebo zkopírovat původní disk bit po bitu třeba pomocí USB adaptéru a migračního softwaru

Já však využil příležitosti k čisté instalaci, na nebohém disku se totiž za posledních šest let postupně vystřídaly Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 Insider Preview, Windows 10… A to vždy skrze upgrade se zachováním předchozích dat. Disk už byl tedy pořádně zanesený bity a všemožnými diskovými oddíly, a čistá instalace nejen systému, ale i celých diskových oddílů byla více než žádoucí.

Konečně jsem si také na vlastním železe mohl vyzkoušet, že jakmile jednou počítač projde aktivací Windows 10, při další čisté instalaci už můžete ignorovat pobídku k zadání produktového klíče (systém se sám aktivuje poté, co jej připojíte k internetu a případně se přihlásíte ke svému účtu).

Ačkoliv SSD zvýší výkon naprosto zřetelně, protože práci procesoru nebude zpomalovat pomalý plotnový disk, rozhodl jsem se, že navýším i paměť RAM, přestože systém může na SSD i rychle swapovat.

Pozor na správnou RAM

Tady je již třeba opravdu nahlédnout do dokumentace, jaké má mít paměť parametry, a snadno se může stát, že běžný uživatel něco přehlédne. Je třeba pamatovat na maximální kapacitu, kterou podporuje deska. V mém případě by to mělo být 8 GB. Jenže tím to nekončí – nestačí zvolit kolonku paměti pro notebooky (SO-DIMM) a patřičnou kapacitu, ale pohlídat si i další parametry.

Přesně to se stalo i mně, a tak jsem si nejprve zatleskal, když se v BIOS/UEFI zobrazilo namísto 4 GB nových 8 GB RAM, abych pak jen sledoval sérii chybových hlášení při pokusu o nastartování Windows či všemožných linuxových distribucí.

Klepněte pro větší obrázek
Pozor na správné parametry RAM. Dvojici korektních paměťových karet pro svůj starý notebook jsem koupil až na druhý pokus.

Nevhodná RAM je o to zrádnější, že ji BIOS může zcela v pořádku detekovat, a tak budete vinu házet na operační systém, abyste nakonec stejně jako já zcela ponížení vyrazili zpět do výdejního místa e-shopu s prosbou, zdali je možné paměti vyměnit za ty správné.

Vylepšit často můžete i starou Wi-Fi

Takže to máme SSD, operační paměť a už zbývá jen klávesnice a Wi-Fi. Na internetu najdete hromadu specializovaných e-shopů, kde narazíte na české notebookové klávesnice prakticky pro jakýkoliv typ laptopu, případně ji pořídíte ze zahraničí a dokoupíte polepy. Ta moje mě přišla na necelých šest stovek.

Klepněte pro větší obrázek
S drobnými prasklinkami šasi toho moc neuděláte, ale dojem hodně vylepší nová klávesnice

Podobně je tomu s dalšími vyměnitelnými moduly laptopu. Opět stačí použít Google a vyhledat podle dokumentace vašeho počítače adekvátní síťovou kartu. Díky upgradu pak můžete poskočit ze starého 2,4GHz pásma na 5GHz a namísto 802.11bgn používat třeba i novou specifikaci ac. To už ale může vyžadovat sofistikovanější zásah a potřebu rozvést i nové antény.

Klepněte pro větší obrázek
U laptopu můžete zpravidla vyměnit i modul pro bezdrátovou komunikaci. Poznáte jej díky přípojům antény (černý a bílý kabel) pro Wi-Fi a Bluetooth.

Suma sumárum, můj laptop dostal za pár tisíc mnohonásobně rychlejší systémové úložiště, dvojnásobnou kapacitu RAM, novou klávesnici a podporu pro rychlou bezdrátovou síť. Pokud by mě trápila baterie, mohl bych investovat ještě do ní.

Výkon laptopu se citelně zvýšil a opět může směle vykonávat i náročnější práci, aniž bych měl potřebu investovat částku okolo 20 000 korun do nákupu odpovídající náhrady v této cenové kategorii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rychlosti původního plotnového disku Seagate Momentus 7200.4 (250 GB) v různých režimech a po náhradě za levnou jednotku SSD Kingston SSDNow UV400 (240 GB)

Je to sice skvělá zpráva pro mě, výrobci však už tak nadšení nebudou, v praxi to totiž znamená jediné: Jakýsi Čížek z Brna si mohl koupit nový počítač, ale on si namísto toho zase nějaký pátek vystačí s tou svou starou troskou a prodeje PC se budou i nadále propadat. Svým způsobem se tedy opravdu jedná o jakýsi začarovaný kruh a můj upgrade v celkovém pohledu vlastně ublížil rozvoji.

Dodatečně se tedy omlouvám.

Diskuze (119) Další článek: Microsoft se po vzoru Applu spojil s IBM kvůli vývoji aplikací pro tablety Surface

Témata článku: Hardware, Notebooky, SSD, Tipy, UEFI, Výměna klávesnice u notebooku, Cenová kategorie, Parťák, Rychlý střih, Insider Preview, Laptop, Herní trhák, Jak, Výdej, Starý notebook, Čížek, Malá paměť, Původní klávesnice, Čistá instalace, Běžné surfování, Nová klávesnice, Paměti ram do notebooku, Skvělá zpráva, Běžný střih, Základní střih, Levné notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu