eGovernment | Internet

Jak probíhají elektronické volby ve světě i v Estonsku a jaké mají slabiny

  • Proč už dávno v Česku nevolíme online?
  • A proč to není samozřejmost ani ve zbytku vyspělého světa?
  • A kde naopak volí přes web už celé roky?

Když jsem kdysi před dvaceti lety získal aktivní volební právo a vyrazil poprvé uplatnit svoji občanskou vůli, byl jsem skálopevně přesvědčený, že někdy touto dobou – pomalu na konci první čtvrtiny 21. století – už budou elektronické volby naprostou samozřejmostí.

Od té doby se toho opravdu hodně událo, z internetu a počítačů všech možných tvarů a účelů se stala každodenní samozřejmost, samotného způsobu hlasování se to však nijak nedotklo.

Důvodem přitom není neschopnost, absence kvalitních vývojářů a technologií. To vše tu v podstatě už máme, a pokud jste se v posledních týdnech elektronicky sečetli, využili jste infrastrukturu, která by principiálně zvládla i volby:

  1. Důvěryhodné ověření osoby skrze e-identitu
  2. Transport dat do státního cloudu
  3. Anonymizace
  4. Interpretace výsledků

Není to jen otázka techniky

Tak proč už dávno nevolíme přes internet? Odpovědí je pohled za hranice, stejně tak bychom se totiž mohli ptát, proč už se dávno elektronicky nevolí v mnohem bohatších zemích, jejichž ministerstva mohla již před hromadou let investovat miliardy eur, dolarů nebo jenů do neprůstřelných počítačových systémů.

Některé odpovědi, proč tomu tak není, zazněly i ve vašich komentářích v poslední anketě Co vy na to. Stručně řečeno, není to jen technický problém, ale i společenský a ideologický.

Jak zajistit skutečně svobodnou volbu?

Když se o federálních volbách přes internet začalo před lety diskutovat třeba v sousedním Německu, o jehož technických schopnostech jistě nikdo nepochybuje, experti varovali třeba před rizikem elektronického hlasování v některých specifických komunitách a národnostních menšinách s výraznou patriarchální organizací.

Stručně řečeno, zatímco za plentou ve volební místnosti je každý sám a je to dnes v podstatě jediná známá a absolutně věrohodná forma hlasování podle vlastního vědomí a svědomí, kdybychom takto volili ze svých domovů, tuto možnost nemůžeme zaručit, protože jak se bude opravdu hlasovat, nakonec leckde rozhodne hlava rodiny s řemenem v ruce.

Nejprve musíme důvěřovat státu

Problém svobodné volby při hlasování z domova nebo korespondenčně je prakticky neřešitelný a zdaleka to není jediné úskalí. Tím dalším je totiž důvěra ve stát a jeho schopnost zajistit anonymitu.

Když dnes za plentou strčíte svůj hlas do obálky a tu hodíte do urny v dostatečně lidnatém volebním okrsku, který dokáže urnu alespoň trošku zaplnit – a to i při povětšinou tragické volební účasti, obálku s vámi už nikdo nikdy nedokáže propojit.

Klepněte pro větší obrázek
Hypotetické elektronické volby jako dílčí aplikace Portálu občana

Tak, střih a přesuňme se do paralelního vesmíru, ve kterém se už v Česku volí třeba právě skrze modulární web Portálu občana, případně korespondenčně skrze systém Datových schránek.

Dejme tomu, že je systém odolný proti klasickému vnějšímu útoku, takže se sice nebojíme toho, že náš hlasovací lístek ukradne kdejaký Sergej či Čang Wej, jenže se nabízí otázka, co se přesně stane, když konečně dorazí do cíle.

Opravdu dojde po jeho zpracování k anonymizaci jako v případě nedávného sčítání? Opravdu neexistuje nějaká zapomenutá cestička, jak jej i dodatečně spárovat s identitou hlasujícího?

Věrohodný audit, anebo open-source

Aby takový systém mohl soupeřit s dnešní přirozenou nedůvěřivostí občana odkojeného sociálními sítěmi, musel by projít bezprecedentním testováním a také audity dostatečně důvěryhodných a nekorumpovatelných autorit. Audity, které by byly transparentně a srozumitelně diskutované s veřejností a nikoliv audity, o kterých sice víme, že prý údajně proběhly, ale víc vám neřekneme, protože my jsme stát!

Klepněte pro větší obrázek
Důvěryhodnost pandemické sledovací eRoušky měly podpořit audity a zdrojové kódy na GitHubu. Jenže ani to nepomohlo. S e-volbami by to bylo možná podobné.

I kdyby se v našem paralelním vesmíru podařilo vyrobit sebelepší internetový volební systém, stejně by mu podstatná část společnosti nevěřila a výsledky hlasování by po sebemenších komplikacích zpochybnila. Ostatně, nepříjemným precedentem je pohled za oceán na přetahovanou v souvislosti s tamními prezidentskými volbami.

Americký Voatz, aneb když se volí v blockchainu

Jednou z cest, jak získat důvěru občanů, je stát prostě obejít. Tedy alespoň trochu, jak se o to už dekádu pokouší americký startup Voatz a jeho stejnojmenná mobilní aplikace. Má za sebou několik omezených zkoušek v nižších volbách, loni na podzim ji ale mohli použít i v jednom utažském okrsku při prezidentském hlasování.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Google, eGovernment, Internet, Právo, Německo, Datová schránka, Česko, GitHub, Portál občana, Politika, PDF, Austrálie, Švýcarsko, Norsko, SMS, Kanada, Volby, Microsoft Azur, Amazon AWS, Piráti, Tove, Tallinn, Anonymizace, Volební místnost, MITDesmondova trilogie Assassin

Desmondova trilogie Assassin's Creed měla původně končit cestou do vesmíru

V průběhu vývoje se u her častokrát mění spousta věcí a jinak tomu nebylo ani v případě Assassin's Creed.

Martin Nahodil
Assassin's Creed
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína