Jak probíhá česká lokalizace softwaru od Microsoftu

Možná vás někdy napadla otázka, co všechno předchází tomu, než se lokalizovaná verze produktu dostane k uživatelům.

V tomto článku se seznámíme s některými procesy, bez kterých by například operační systém Windows nebyl dostupný v přibližně stovce jazyků, nám dobře známou češtinou a slovenštinou počínaje a třeba jazykem Zulu konče.

Internacionalizace

Internacionalizací se rozumí proces návrhu a vývoje produktů takovým způsobem, že mohou být používány lidmi z různých zemí, kteří mají odlišné zvyklosti, a lze je snadno a efektivně lokalizovat. V praxi to znamená, že takto správně navržený software si musí například poradit se zobrazováním a zadáváním znaků (podpora Unicode napříč celým produktem, dostupnost písem a klávesnic či editoru IME pro asijské jazyky).

Neméně důležité jsou i formáty data a času. Název dne v týdnu je zobrazen na základě lokále, nikoli jazyka operačního systému. Nastavení prvního dne v týdnu je také závislé na daném lokále. Nutností je podpora časových pásem a zimního a letního času. Ohled je třeba brát i na formáty čísel a měn.
Za zmínku stojí i možnost zpřístupnit některé specifické systémové funkce. Česká verze Windows 7 podporuje rozpoznávání českého rukopisu. Při vývoji této funkce bylo potřeba mimo jiné systém vytrénovat na vzorcích rukopisu poskytnutých českými dobrovolníky. Dále bylo třeba vymyslet i vhodné české věty, které se používají při přizpůsobení rozpoznávání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozpoznávání českého rukopisu

Lokalizovatelnost

Dříve, než je možné zahájit samotné překlady textových řetězů, je potřeba zajistit, aby byly splněny požadavky lokalizovatelnosti. Všechny textové řetězce musí být odděleny od vlastního kódu (resource DLL) a lokalizovatelný text identifikován. Anglický text by také měl být snadno přeložitelný.
Pro testování lokalizovatelnosti slouží pseudolokalizace, která umožňuje odhalit potencionální chyby ještě před zahájením lokalizace do konkrétních jazyků – anglické texty jsou nahrazeny speciálními písmeny. Na pseudolokalizovaném sestavení se pak hledají funkční chyby, snadno se i odhalí řetězce, které z nějakého důvodu nebyly nahrazeny.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka jednoho typu pseudolokalizace

Lokalizace

Pod pojmem lokalizace se skrývá daleko víc než jen prosté překlady textových řetězců. Na začátku je potřeba koncepčně přistoupit k terminologii, definovat překlady daných termínů a dbát na jejich konzistentní používání napříč produktem. Stejně důležité je i zachovávat jednotný styl.
Překládá se nejen uživatelské rozhraní, ale i nápověda, která bývá dostupná offline jako součást produktu spolu s online verzí dostupnou na produktovém webu. Pro různé jazyky existuje různý rozsah lokalizace – Extend of localization (EOL).

Lokalizační tým dostane od produktového týmu balíčky textů, které je potřeba přeložit (handoff). Při lokalizaci se používá recyklace, pokud se některé texty od minulé verze nezměnily, jsou automaticky použity ve verzi nové. Překládají se tedy jen nové a změněné řetězce. Dále se opravují nalezené chyby. Přeložené balíčky (handback) zašle tým zpět produktové skupině, která zajistí vytvoření testovacího sestavení. Celý cyklus se opakuje do doby, než jsou přeloženy všechny požadované anglické texty a je dokončeno testování.  

Klepněte pro větší obrázek
Lokalizační proces

Testování lokalizace

Při procesu lokalizace vzniká velké množství různých typů lokalizačních chyb (bugů). Testování je proto z pohledu kvality kriticky důležité. Stále se mohou objevit problémy s lokalizovatelností, například hardcoded řetězce nebo funkční chyby. Daleko častější jsou ale chyby související s překlady. V některých případech, kdy je překlad delší než původní text, může nastat oseknutí (truncation), případně text narušuje rozložení dialogového okna. Problém se může objevit třeba v některých případech, pokud je řetězec o sedmi znacích „Send IM“ přeložen pomocí 22 znaků jako „Odeslat rychlou zprávu“.

Překladatelé rovněž nevědí, kde přesně se aktuálně překládané texty objeví. Tím vznikají problémy s přesností překladu a obecně s kontextem. Například slovo „volume“ může ve směšovači znamenat „hlasitost“, avšak při správě disků je správný překlad „svazek“. Podobná situace může nastat i u překladu slova „image“. Může se jednat o „obrázek“ či „bitovou kopii“. Stejně tak se objevují i chyby, kdy mají texty v jednom dialogovém okně nejednotný styl nebo není užit správný rod – „new“: nový (úkol) x nová (zpráva) x nové (rozložení).

Pozor je třeba dávat i na řetězce, kde se vyskytují proměnné. „Created on %s.“ může být v kontextu „Vytvořeno dne %s.“. Pokud se ale jedná třeba o domácí skupinu, může být správným překladem „Vytvořeno v počítači %s.“.

Při nalezení lokalizační chyby se identifikují konkrétní problematické řetězce, provede se analýza, proč k chybě došlo a zda existují i podobné chyby. Následně se zajistí oprava (podle času nalezení a závažnosti buď v připravované verzi produktu, nebo až ve verzi příští, pokud byla chyba objevena až po uvedení na trh).

Lokalizované verze se mimo jiné testují i pomocí selfhostingu, kdy vybraní zájemci dlouhodobě provozují připravovaný produkt na svých počítačích a snaží se odhalit chyby. Ve společnosti Microsoft také interně probíhají jazykové hry, které jsou postaveny na tom, že hráči procházejí statické screenshoty pořízené v lokalizovaném produktu. Pokud objeví nějaký problém, mají možnost jej v obrázku vyznačit a odeslat o něm informace lokalizačnímu týmu.

Užitečné materiály

  • Detailní informace o této problematice můžete nalézt na webu http://msdn.microsoft.com/en-us/goglobal/ včetně doporučení pro vývojáře, jak vytvářet aplikace připravené pro globální trh. 
  • Pokud naleznete přes veškerou péči věnovanou testování ve finální lokalizované verzi chybu, budeme rádi, když nám pošlete report na czebeta@microsoft.com.

Autor: Jan Šteberl

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (31) Další článek: HP Mini 100e: ušatý netbook do školních lavic [video]

Témata článku: Software, Microsoft, Unicode, Letní čas, Správný čas, Domácí péče, Různé znaky, Anglický text, Chyba, Česká lokalizace, Zulu, Časový pás, Textový řetězec, Nový úkol, Svazek, Nová zpráva, Rozpoznávání, Pořízený obrázek, Jednotný styl, Lokalizace, Celý cyklus, Send, Handoff, Připravovaný produkt, Nové rozložení


Určitě si přečtěte

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 157

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11