Jak přetaktovat procesory

Chcete zvýšit výkon svého procesoru? V tomto článku rozebereme potřebné nástroje a postupy pro přetaktování procesorů AMD i Intel.
Kapitoly článku

Zvyšujeme výkon Athlonů 64

Základním předpokladem úspěšného přetaktování je vhodná deska. Pro platformu Athlon 64 (neboli K8) budete pravděpodobně vybírat mezi základními deskami s nForce od nVidie a deskami s čipovými sadami VIA. V současnosti však VIA přece jen zůstává pozadu a nVidia nForce si naopak získává uživatele moderními technologiemi i schopností pracovat s velmi vysokou základní frekvencí. Na ní mají čipové sady VIA problémy, protože nezvládají vůbec nebo méně dokonale uzamčení frekvencí sběrnic PCIe, PCI a AGP.

Právě schopnost uzamčení frekvence těchto sběrnic asynchronně vůči taktu procesoru je pro přetaktování nejdůležitější, protože všechny procesory z rodiny K8 (kromě procesorů FX) mají násobič zamčený směrem nahoru, a proto lze jejich frekvenci zvyšovat pouze zvýšením tzv. základní frekvence. Z této hodnoty (standardně 200 MHz) se pomocí násobiče vytvoří výsledný takt jádra.

Bez matematiky se neobejdete

Frekvence pamětí se naopak počítá z výsledné frekvence jádra a při použití jiného násobiče než 10× již nefunguje tak, jak jste byli zvyklí v minulosti. Procesor se vždy snaží zvolit vhodný dělicí poměr, který nikdy nevytvoří vyšší frekvenci než zvolenou (standardní možnosti jsou 100, 133, 166, 200 a nově i 233 a 250 MHz pro některé procesory). Při zvýšení základní frekvence také pochopitelně dochází ke zvýšení výsledné frekvence pamětí, i zde ale platí, že hodnota 200 vyjadřuje synchronní běh, kdy je frekvence pamětí shodná se základní frekvencí (procesory rodiny K8 již nepracují s hodnotou FSB). Vhodným nástrojem na výpočet výsledné frekvence pamětí pro libovolný násobič a základní frekvenci je A64 MemFreq 1.1.

Od základní frekvence se vypočítává i frekvence tzv. HyperTransportu, což je sériová sběrnice, která propojuje procesor s grafickou kartou a ostatními komponenty základní desky. Její frekvence by neměla přesáhnout 1 000 MHz (pro některé desky 800 MHz), a proto je vhodné zvolit vhodný násobič tak, aby tato podmínka zůstala dodržena. HyperTransport je v BIOSech základních desek zastoupen zkratkou „HT“ nebo i „LDT“, což značí Lightning Data Transport (původní vývojový název). Frekvence HT téměř vůbec neovlivňuje výkon počítače, pro bezproblémový běh stačí klidně i 500 MHz.

Při hledání nejvyšší stabilní frekvence procesoru je nutné testovat jeho stabilitu. Běžná práce v operačním systému není nijak zvlášť náročná a chyby by se zde projevovaly náhodně nebo vůbec. Mnohem vhodnější je použít speciální programy, které počítají náročné výpočty se známým výsledkem, proti kterému ověřují hodnotu vypočítanou vaším systémem. Pokud by byl procesor nestabilní, projevilo by se to na nesprávném výsledku těchto náročných výpočtů. Na CD Computeru 17/05 naleznete dva nejznámější programy z této oblasti: Prime95 a Super PI.

Hledání maxima

Postup hledání maximální frekvence je pro celou rodinu procesorů K8 stejný. Zpočátku je třeba nastavit frekvenci pamětí na hodnotu 100 MHz, čímž se vyřadí jejich vliv na stabilitu (poběží na polovině základní frekvence). Dále musíte udržovat frekvenci HT pod zmíněnými 1 000 nebo 800 MHz. Následně v BIOSu postupně zvyšujte základní frekvenci (Base Frequency, někdy nesprávně i HTT nebo dokonce FSB) po menších krocích (5–10 MHz) a průběžně testujte stabilitu v operačním systému (celý průběh Super PI 32M nebo hodina Prime95 postačí).

Když narazíte na nestabilitu (chybu výpočtu nebo i nemožnost startu), můžete zkusit zvýšit napětí procesoru (s běžným chlazením je bezpečné přibližně 10% zvýšení základního napětí) nebo i čipové sady (pokud to deska umožňuje). Po selhání všech pokusů udržet nějakou frekvenci stabilní je vhodné vrátit se přibližně o 50 MHz nazpět a dosaženou frekvenci pak můžete považovat za stabilní.

U Athlonů 64 lze pozorovat zvláštní úkaz: zvyšování napětí příliš nepomáhá přetaktování. Maxima dosáhne velká část těchto procesorů i na základním napětí nebo jen s jeho nepatrným zvýšením. Větší zvýšení většinou nepomůže, snažte se proto používat frekvence, které fungují na co nejnižším napětí.

Pozor na paměti

Posledním krokem přetaktování je doladění nastavení pamětí. Pokud již máte nalezenou maximální frekvenci procesoru, je načase použít zmíněný A64 MemFreq, se kterým si můžete vyzkoušet, jaký dělicí poměr zvolit pro paměti. Na testování stability pamětí je nejvhodnější program Memtest86 a jemu podobné nástroje, jež opět najdete na CD u tohoto čísla Computeru. Zvolte si dělicí frekvenci, u níž předpokládáte, že bude stabilní (blíží se nominální frekvenci pamětí), a pak testujte stabilitu Memtestem. To můžete provést také pod operačním systémem nástrojem Super PI nebo Prime95 s volbou Blend.

Pokud byste museli pro paměti používat velmi nízkou frekvenci, zvolte raději snížení násobiče v kombinaci s vhodným zvýšením základní frekvence. Při takto změněném nastavení budete většinou schopni dosáhnout lepších frekvencí pamětí.

Nejvhodnější procesory AMD pro přetaktování

K nejlepším patří procesory, které jsou založené na posledních (aktuálních) revizích 90nm jádra. Kódové označení pro aktuální jádra pro Socket 939 je Venice nebo San Diego a pro Socket 754 Palermo. V případě Palerma je situace trochu komplikovanější, a pokud chcete novější (lepší) jádro, budete muset zkoumat samotný procesor při koupi (prodejce neuvede revizi jádra).

Nejnovější Semprony mají podporu instrukcí AMD64, jsou tedy označovány jako Sempron 64. O jeden stupeň starší jádra jsou zase rozpoznatelná podle koncovky B0 v označení vyraženém na procesoru začínajícím SDA. Tento kód je čitelný i bez rozbalení BOX balení procesoru. V případě Socket 754 se obloukem vyhněte plnokrevným Athlonům 64, které jsou vyráběny ještě 130nm výrobní technologií a poměrně značně se zahřívají. Jejich koupě se skutečně nevyplatí.

Nejlepší poměr ceny a výkonu nabízí jednoznačně Sempron 2800+, který při troše štěstí dosahuje frekvencí přes 2,4 GHz. V těsném závěsu je nepochybně oblíbený Athlon 64 3000+ a 3200+. S těmito procesory lze prolomit hranici 2,5 GHz téměř bez problémů. Výkon je sice vyšší než u Sempronů, cena procesorů je ale více než dvounásobná. Pokud hledáte skutečnou špičku, je ideálním kandidátem Athlon 64 3700+ s jádrem označeným San Diego, který lze přetaktovat většinou až za hranici Athlonu FX-57.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 17/05.

Témata článku: Procesory, Slabý procesor, Základní napětí, Opačný směr, Maximus, Výsledná frekvence, Frekvence, Nejlepší notebooky, Základní takt, Diego, Postupné zvyšování, Proces, Tradiční režim, Nestabilní hodnota, Lightning, Pentium, Venice, Předchozí výběr, Palermo, Vzduchový chladič, Uzamčený násobič, Nejvhodnější kandidát, San Diego, Základní frekvence, Podobný úkaz


Určitě si přečtěte

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 15

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 122


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize