Jak poznat vadnou paměť

Na úvod bychom si nejprve měli položit otázku, proč vlastně zjišťovat, v jakém stavu je operační paměť našeho počítače. Odpověď je jednoduchá: Jestliže je něco v nepořádku právě s touto komponentou, může se celý počítačový systém v návaznosti na druhu chyby chovat takovým způsobem, který si nikdo z nás nepřeje.

Tedy! Nedaří se vám občas inicializovat operační systém? Dochází k samovolnému restartování počítače? Je některé z chybových hlášení (na klasickém modrém podkladu) ve vašich Windows na denním pořádku? Nenačítá vaše nová CD-ROMka koupená CDčka? Nebo se snad počítač zastaví již při spuštění s varovným hlášením „Memory test fail!“? – Potom se může jednat o výše zmiňovaný problém.

Přestože shledáte některý z příznaků za vlastní, ještě to neznamená, že na vině musí být nutně operační paměť. Nicméně jistá pravděpodobnost tu je. Proto bývá velmi užitečné umět vyloučit selhání systémové paměti, abychom mohli hledat příčinu chyb v jiné oblasti. V tomto článku se zaměříme na typické neduhy pamětí RAM a na způsoby, jak je rozeznat a případně odstranit.

Kupujeme-li paměťový modul (ať už nový nebo použitý), jen stěží navenek poznáme, zda je v pořádku či nikoli. Kromě podezřele ohořelých (zčernalých) částí tištěného spoje modulu nebo měděným drátem přemostěná poškozená cesta (ano, i to se stává!) nám těžko něco napoví, co za své peníze dostáváme (nebudeme-li naivně věřit značce). Musíme tedy využít některý z mnoha testovacích nástrojů, který „oťuká“ paměť zevnitř.

Než se ale vrhneme do žhavení a stresování našich paměťových čipů, je nutné upozornit, že chybně se tvářící paměť nemusí být vždy vadná. Svízel může tkvět v nekompatibilitě modulů (máme-li jich v počítači více), konfliktu se základní deskou, dále v jejich nastavení (časování apod.) a v tom nejhorším případě i v chybně napsaném programu! Těmito stejně nepříjemnými alternativami se však nebudeme v tomto textu zabývat.

Co se týká chyb modulů na fyzické úrovni, můžeme je vzdáleně přirovnat k chybám pevného disku – na některá místa nelze spolehlivě zapsat a posléze z nich číst data. V případě operační paměti však jde o mnohem závažnější problém. Nelze totiž vyloučit používání adres, které alokují vadné části RAM.

Předchozí věta však není úplně pravdivá, protože v LINUXu existuje utilita BadRam (http://rick.vanrein.org/linux/badram) s jejíž pomocí lze chybné bloky paměti vyřadit z činnosti. BadRam je zabudován přímo v jádru a alokuje pro sebe adresy s vadnými částmi RAM. Ty jsou potom nepřístupné všem dalším procesům. Vzhledem k tomu, že úseky paměti jsou alokovány v určitých souvislých oblastech, neochudíme systém pouze o konkrétní vadné bity, ale o celou paměťovou buňku (např. 4 bajty). To se ale stejně bohatě vyplatí, protože nám to umožní používat komponenty, které koupíme pod cenou nebo nám je někdo věnuje.

Existují i dražší varianty pamětí, které využívají technologie ECC (Error Correction and Detection) a jsou schopny samy najít a opravit 1–4bitovou chybu v přenosu dat (ta však nemusí být vždy způsobena přímo hardwarem paměťového čipu).

Kromě „nečitelných“ úseků může být chyba také v takzvané SPD (Serial Presence Detect, popř. její obdoba), což je malá EEPROM paměť na každém paměťovém modulu. Ta obsahuje důležité informace pro BIOS (velikost, rychlost, voltáž…). Pokud je něco v nepořádku s touto částí paměťového modulu, nemusí se nám podařit počítač spustit. Záleží však také na základní desce, protože některé si s tímto neduhem dokáží poradit. V extrémním případě se můžeme pustit do programování EEPROM čipu (např.: www.simmtester.com).

Klepněte pro větší obrázek

Programátor Ez–SPD

Většina testovacích programů mimo jiné používá základního principu, jak ověřit funkčnost RAM: Zjednodušeně řečeno zapisuje a posléze čte údaje z paměti po jednotlivých bitech.

Pokud nemáme vypnuto ověřování funkce paměti v BIOSu, vídáme tuto činnost po spuštění počítače. Jestliže testování skončí hlášením o selhání, můžeme je ignorovat a s počítačem pracovat (typicky po stisknutí jisté klávesy, např.: F1). Je však možné, že dojde k chybě – a jak už to tak bývá v nejnevhodnější dobu.
 
Z pokročilých programů, které dokáží s vysokou pravděpodobností odhalit i skrytou chybu paměti RAM (nebo cache), se stručně seznámíme s následujícími:

  • Memtest-86
  • GoldMemory
  • LNX-BBC
  • MemTest

Memtest-86, nyní ve verzi 3.0, patří zřejmě k nejznámějším. Jedná se o freewareovou utilitu, kterou lze najít na www.memtest86.com sestavenou jak pro Windows, tak pro LINUX. V excelentně malém provedení (cca 60 kB) můžete volit mezi ISO obrazem bootovatelného CD, nebo instalační sekvencí, která vytvoří startovací disketu se samotným testovacím programem.

Po nabootování z připraveného média se automaticky spustí kontrola paměti. Časová náročnost závisí na rychlosti CPU a velikosti paměti – řádově až hodiny.

Klepněte pro větší obrázek

Memtest-86

Další program, tentokrát původem z českých končin, se nazývá GoldMemory (ver.: 5.07). Je již postaršího data, ale funkcemi, vzhledem i kvalitou připomíná MemTest-86. Navíc se chlubí dalšími vymoženostmi, jako je např. rozpoznání nekompatibility mezi moduly, základní deskou či špatným nastavením v BIOSu. O aplikaci se dozvíte více na www.goldmemory.cz. Archiv s instalací má 155 kB.

Klepněte pro větší obrázek

GoldMemory

LNX-BBC je zajímavý tím, že jde vlastně o LINUXovou minidistribuci. Ta nabízí test paměti RAM a cache jako jednu ze svých mnoha funkcí. Přesto se jedná o kvalitní zkušební program. Nevýhodou je větší velikost ISO obrazu (49 MB). Na druhou stranu získáte celek určený pro záchranu havarovaného systému, který se vejde na CD o velikosti vizitky. Domovské stránky projektu naleznete na www.lnx-bbc.org. Při startu tohoto operačního systému z CD stačí zvolit příkaz MEMTEST a počkat na výsledek.

Pokud se vám u předchozích aplikací nelíbí nutnost vytváření bootovatelného média, můžete použít program MemTest, který lze spouštět přímo z Windows. Jedná se taktéž o freeware, jehož velikost je 20 kB. Tento program je velmi jednoduchý, na druhou stranu poměrně nestabilní. Náročné testování RAM si přece jen vyžaduje více, nežli prostředí se spoustou spuštěných programů a úloh. Stahovat můžete na www.hcidesign.com/memtest/download.html.

Klepněte pro větší obrázek

MemTest

Pro úplnost se ještě zmíním o tom, že existují i specializovaná hardwarová zařízení, která umožňují ověřit funkčnost paměťového modulu bez použití PC. Jedno takové můžete spatřit na následujícím obrázku:

Klepněte pro větší obrázek

Hardwarový tester pamětí RamCheck www.memorytesters.com 

Jestliže zjistíme chybu a máme nainstalováno více RAM modulů, musíme ještě určit, který z nich je ten špatný. Nejsnáze tak učiníme, když ponecháme v počítači jen jeden modul a ten testujeme. Není-li to možné, potom postupně nahrazujeme jednotlivé moduly jedním odzkoušeným a vylučovací metodou objevíme špatný. Poslední možností je rotace modulů.
Tuto techniku lze použít v případě, že máme tři a více modulů. Např.: V jednom kroku  vyměníme pozice modulu 1 a 2. Jestliže se při testování změní adresa chybného bitu, budeme vědět, že špatný modul je jeden z rotovaných. Obdobným postupem se dále dostaneme k chybnému modulu.

Shrnuto: Pokud některým z nástrojů na testování pamětí objevíte chybu v modulu, který je ještě v záruce, nebojte se jej reklamovat. Samotní prodejci používají stejné postupy, které zde byly uvedeny, takže pravděpodobně nepřijdou na nic jiného, než na co jste přišli vy a výrobek vám vymění.

Přehled testovacích programů

 název   akt. verze   velikost (kB)   licence   homepage 
 Memtest-86   3.0   60   free   www.memtest86.com 
 GoldMemory   5.07  150  shareware   www.goldmemory.cz
 LNX-BBC  2.1   49 000  free  www.lnx-bbc.org
 MemTest   1.2  20  free   www.hcidesign.com 

Diskuze (63) Další článek: Ogg Theora alpha 2 - konkurence pro MPEG-4

Témata článku: Windows, Linux, Paměťová buňka, Jistá pravděpodobnost, Paměťový modul, Jednotlivé bity, Měděný drát, Malé provedení, Fail, Jak, Testovací program, Spd, Jednotlivá buňka, Modul, Obdobný postup, Romka, Náročné testování, Presence, Paměť


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu