Jak potopit firmu: stačí vypustit falešnou tiskovou zprávu

Americká firma Emulex tak přišla během pár minut o 60 % své hodnoty.
Teoretici globalizace dobře předpověděli, že vedle nepochybných přínosů se náhle objevuje i předtím nikdy nebývalá zranitelnost globálních trhů. Zatímco dříve, kdy informace nebyly dostupné okamžitě a online, kdy měly jakousi „distribuční dobu“ a kdy byl dostatek času na to, aby se jejich validnost ověřila, nehrozily světu tak náhlé, doslova v několika minutách se konající turbulence a výkyvy. Světová ekonomika dříve připomínala koňský povoz, který si klidně a pomalu jede se zbožím polní cestou a nejhorší, co se může stát, je, že upadne kolo a povoz dojede na trh o tři hodiny později – čekající zákazníci se nezneklidní, něco popijí a klidně počkají. Nyní je to rychlovlak, který tankuje za letu v přesně určených časech a místech, který nezná červenou a na křižovatkách se míjí s jinými vlaky díky propočteným okamžikům, aby nedošlo ke kolizi. Jistě, je to mnohem rychlejší a výkonnější, ale stačí malý, nejlépe zcela nečekaný kamínek v soukolí a dojde ke kolapsu: ten se navíc začne šířit do okolí jako kruhy na vodě.

Dobrým příkladem je nedávná aféra americké méně známé firmy Emulex (výrobce síťových zařízení). Tato firma si docela stabilně hoví na výsluní americké burzy a náhle, během pár minut, hodnota jejích akcií poklesla o 60 %. Do oběhu totiž někdo vypustil falešnou tiskovou zprávu o tom, že očekávaný zisk bude menší, že šéf firmy rezignoval a že firmu zkoumá americká komise pro dohled nad kapitálovým trhem (SEC). Zprávu přinesl Internet Wire, tedy relativně renomovaný distributor tiskových zpráv, a převzali ji hned od něj giganti jako Bloomberg či Dow Jones.

Za normálních okolností – kdyby nebylo nutné ono „vteřinové“ jednání – by někdo v klidu zvedl telefon a do Emulexu zavolal s třemi slovy: je to pravda? Jenomže i kdyby tento telefonát trval minutu (a bylo to potvrzeno), mohl makléř na pádu akcií prodělat milióny.

Historka má naštěstí dobrý konec – zpráva byla popřena a akcie se víceméně vrátily na původní hodnotu – ale mohlo to pochopitelně dopadnout hůře, mohlo ihned dojít k obrovským obchodům s akciemi, významný podíl firmy se mohl přelít jinam. Je také dobře poznamenat, že v těchto případech (tento není první, vyskytují se ale spíše opačné zprávy, s umělým nadhodnocením firem) postupuje americká komise maximálně přísně: i za podezření se okamžitě letí z burzy nebo ze zaměstnání a při dokázání těchto podvodů jde pachatel bez pardonu do vězení. Toto je ale jenom nepatrná událost, která způsobila na americké burze nepatrné vlnky – dovedeme si ovšem představit daleko cílenější útoky, které by se týkaly velkých tržních gigantů, nebo ještě lépe a pravděpodobněji světových významných, ale velmi nejistých a riskantních trhů (Rusko, Čína, Brazílie atd.), kde jsou investoři neustále jako na jehlách a i ve spánku pro jistotu drží ruku na červeném tlačítku s nápisem „Všechny prachy pryč“.

Diskuze (9) Další článek: Intele, kde máš 1 aspoň GHz procesor?

Témata článku: Rychlovlak, Internet, Dow Jones, Pot, Falešná zpráva, Kapitálový trh, Světová ekonomika, Dobrý konec, Tisk, Kamínek

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů