Nechutné.1) počítače se dneska pouze skládají nikoliv staví.2) po komponentech se nehamtá rukama.
1) NECHUTNÉ slovíčkaření a v případě casemodingu i nesmysl 😉2) No chytat komponenty rukama, kde člověka napadne (všude), je přinejmenším pěkná ptákovina. Samozřejmě taky beru komponenty rukama, ale jen po obvodu, kde se nevyskytují žádný kontakty, je-li možnost uchopení např. za záslepku tak beru za záslepku. Naopak za chladiče se nechytá, protože se mohou pohnout a porušit vrstvičku teplovodný pasty a navíc na upatlaný chladič chytá prach a hůř chladí... A tak by se dalo pokračovat dál.
Dobře uchycený chladič se nepohne a nemůže porušit vrstvičku teplovodivé pasty. A nemyslím si, že by se slovíčkařilo. Výraz "mosazné vzpěry" je fakt hrozný. Správně se tomu říká distanční sloupek. Co se týká těch komponent, tak k tomu se nebudu vyjadřovat...Jinak by stačil nejspíš 450W zdroj Corsair...(neznám spotřebu grafiky) Oceňuju akorát to, že tento zdroj má sundavací kabeláž 😉
Dobře uchycený chladič se nehne, s tím souhlasím. Problém je, že na některých deskách nejsou chladiče chipsetu až tak dobře uchycený, nejednou jsem je musel přepastovávat, tak si radši dávám bacha...Co se zdroje týká možná by stačil slabší, ale před výběrem zdroje je taky vhodné vědět, jestli v celkem krátké době nebude nějaký HW upgrade a je jedno zda jen doplněním nebo výměnou komponent za výkonější kus.A to slovíčkaření jsem myslel akorát na to stavění vs. skládání počítače, "mosazný vzpěry" jsou děs 😀A jinak profík podle mě není ten kdo má provozovnu (někteří to dokonce nazývají "servisní středisko" 😀 ) a přitom práci fušuje a na zákazníky s*re. Na kvalitní odvedení práce stačí domácí dílna, nějaký to vybavení a hlavně zručnost a zkušenosti. Podle mýho názoru se profesionalita dá posuzovat především dle kvality odvedené práce a přístupu k zákazníkům. Ano k řádnému provedení nějakého úkonu (opravy) je třeba vhodné náčiní to je bez debat. Pokud se někdo ale chvástá nově vybavenou provozovnou a nevím jakým vším vybavením (často účelově vystaveným na obdiv zákazníkům) nemusí nutně být profesionálem a ještě si koleduje o vykradení ;)
Názor byl 1× upraven, naposled 19. 5. 2014 09:19
moje slova 😉 ale samozřejmě že od některých dostaneš spoustu mínusů. Jinak jsem ani nemyslel chytat za chladič od chipsetu...o těch se zrovna říct nedá že by nějak pevně držely jak řikáš, ale chladič na procáku držet musí...A pokud uchopím desku za chladič od procáku a zustane mi v ruce jen ten chladič, tak je něco špatně...Třeba u Intelu se musí dbát na zacvaknutí těch jejich plastů... (osobně mi víc vyhovovaly rámečky a šroubky u AMD jenže já AMD nesestavuji...)
Tak hlavně si myslím, že Čížek a Polesný jsou úplně jiné osobnosti s úplně jiným názorem na sféru IT. Každý z nich by stavěl PC po svém.
Nevím proč tu autor dává návod jak sestavit PC. Není to nic těžkého, ale bere práci servisům a všem technikům co se sestavami PC zabývají. Dále jsem zahlédl v diskusi něco o profíkách. Taky sestavuji PC doma - mám na to pracovnu, vybavení, živím se tím a s těmi profíky bych to tak horký neviděl...V mém okrese pořádný servis/prodejna na PC není a když je, tak velká cena, nekvalitní práce a nezájem o zákazníka. Rozhodně bych je nepovažoval za profíky jen protože mají prodejnu a já to dělám doma takže opatrně s tím označením kdo je a kdo není profík. A jak správně v diskusi zaznělo...člověk, kterej si sestavuje PC sám doma pro sebe, nemá se sestavováním žádnou praxi akorát riskuje. Osobně jsem se setkal s nekompatibilitou u pamětí Evolve Zeppelin DDR3 a desky Gigabyte a Asus. V některých modelech tato paměť šla a v některých ne. Výrobci základních desek uvádí s jakými RAMkami jsou kompatibilní - vše se dá dohledat na stránkách výrobce. Chtěl bych vidět amatéra co si sestavuje doma PC pro vlastní potřebu co s tím pak hodlá dělat když mu bude skákat při různých situacích modrá smrt díky nekompatibilitě... Amatér si asi těžko zjistí v čem je chyba když není vybaven...Je fakt, že většina komponent je dnes prakticky kompatibilní se vším možným...Navíc pokud si koncový zákazník koupí komponenty a zrovna z nich zdroj bude špatný a odpálí si další komponenty v sestavě tak má smůlu. Neodbornou montáží a neodbornými zásahy ztrácí záruku.
Skvele, ted jen doufat, ze si ty otravne zoufalce take bude na foru supportovat. Ackoliv se to zda divne, tak CPU do patice lze dostat 5ti zpusoby, pricemz 4 nefunguji. USB vrazeny v RJ45 se take nemuze stat, presto se stava a takovy evergreen jako standoffs - distancni sroubky se resi priblizne 1x za mesic. Obcas se to odpali pres USB, statikou apod. Tesim se az uvidim autory plne supportovat samobudovatele.
Ještě, že to nedělali Čížek s Polesným. To by bylo samý: Tyjo, takhle dneska vypadá case? Tyjo, takhle dneska vypadá zdroj? Tyjo, takhle dneska vypadá elektrická zástrčka?
no a pak tu byl taky redaktor, kterej tu napsal místo case/skříň - bedna. To fakt pobavilo... Opravdu amatéři čím dál víc. Bedna může bejt cokoliv...třeba bedna jablek. Nic proti slovu bedna, ale u informačních technologií bych raději slyšel trochu lepší výrazy
"Postavit počítač, to není žádná věda" Teoreticky, prakticky to ovsem nekdy byva. O cem nekteri dokazi napsat pres pul tisice stran napr. velky pruvodce hardwarem. Tak vy jste napsal nekolik kratkych odstavcu. Tady jde videt uroven.Pritom se na zive HW zabyvate. Kdyby jste to nesprasil do jednoho clanku tak mate tema na nekolik mesicu.Postavit provozuschopne PC znamena mit v souladu HW x firmware(bios,uefi apod.) x Oper.SystemNeni zadna veda ? Presto spousta lidi si neporadi ani ze zakladni otazkou "Jaky PC to maji chtit?" Tim ze si umite poskladat vlastni PC se daji usetrit nemale penize. Nejen vyberem postacujicich komponent vhodnych k vasemu zameru. V inzerci nebo aukci jsou nekdy dostupne komponenty za velmi vyhodne ceny.Me se podarilo ziskat 2 mesice novou Grafiku se zarukou. V obchode kolem 8tis. z aukra ji mam za 5,2 tis.
menší přeřek při zapojování LEDek... "červená dioda znamená plus" jistě byl myšlen červený drát 😉
trochu me prekvapilo ze pred instalaci zakladni desky pripojil kabely k modularnimu zdrojiosobne bych preferoval je tam dat prakticky az na konec, kdy bude vse na svem miste, pokud mluvime obecne tak ne vsechny skrine maj tak hezke moznosti na uklid kabelaze a mohla by to byt pak poradna otrava tu kabelaz upravovat, a pri otaceni skrine se tam ta kabelaz muze i plest druha vec je ciste pasivni chlazeni procesoru, pokud je to nejaky low end procak(ktery je zaroven usporny), tak tenhle obri chladic staci a rozhodne neni treba tam instalovat za kazdou cenu vetracek i kdyz u te I5 je to samozrejme potrebapozn. kdyz je tenhle clanek hlavne pro amatery, tak jsem sestavoval svuj prvni pc tak me nejvic prekvapilo jakou silou musim pouzit na pritlaceni procesoru k patici, myslel jsem si tehda, ze bych mohl neco poskodit :)
No mě hlavně překvapil postup při kterým desku prvně osadím procesorem, chladičem a RAM a až pak ji budu cpát do kastle 😉Uznávám, že u chladičů s backplatem to může být výhoda, ale proto je přece lepší vybírat bednu až na míru sestavě nebo snad ne?
No já sem si jednou měnil CPU a chladič v sestaveném počítači a byl sem líný desku vyndavat a ve skříni nebylo moc místa a nedělalo se mi to dobře, takže mi přijde nejprve osadit desku jako celkem logické.
Aha a já čekal nějakej pořádnej článek jak se navrhujou obvody, čipy a podobně 🙁
Děs běs článek! Počítače neskládám, neb jsem na vozíku, leč troufám si tvrdit, že mé znalosti hardwaru jsou slušné..Nicméně pan Holčík docela zklamal - považovat 650Ti za lepší herní grafickou kartu, to musí kouřit poměrně dost kvalitní trávu. A nebo logičtější vysvětlení - naprosto se přestal v hardwaru orientovat, protože za cenu té 650Ti se dají pořídit podstatně výhodnější grafiky, viz 260X 1GB, případně Geforce 750, se směšně nízkou spotřebou, které jsou už na základní hraní o dost použitelnější a stojí jen o 200-300 korun víc než zmíněná 650Ti..Tudíž mi uniká význam článku. Úplný IT amatér na Živě.cz asi nezavítá a my, co se v IT trochu orientujeme, na nás působí článek neaktuálně a neodborně. Nejvíce mě pobavila pasáž o zdroji, kdy se snad do všech sestav má cpát zdroj o výkonu přes 500W jen kdyby něco? Tenhle článek podle mě nepřispívá a ani nepřispěje ke kvalitě počítačových sestav v ČR, je plný nepřesností. Daleko lépe je zavítat na nějaké fórum a tam si nechat počítač navrhnout, byť uznávám, že kvalita IT fór je různá a že každé může mít o tom, jak má vypadat sestava pro to či ono, rozdílnou představu.Profík, co skládá PC, tenhle článek bude ignorovat, protože ví a umí. A IT amatér se do skládání pouštět asi nebude. Jinak já osobně nepovažuji za nic ostudného si počítač složit firmou. Vždycky říkávám, že při skládání doma je menší nebo větší šance, že něco nemusí fungovat a pak jste na odhalování závady a reklamace sami. A mně, i kdybych byl zdravý, by to za to riziko či čas nestálo. Ono když se daří, je to skvělé, ale taky znám mnoho příběhů, kdy to stavění nedopadlo úplně nejlépe..
Takže: #1 stáhněte si program typu Eagle.#2 Nakupte si odbornou literaturu (matematika,logické myšlení, elektronika, programujeme pc atd....)#3 Navrhněte si PCB Procesoru, Grafiky, Základní desky , RAM, HDD, Zdroje.#4 Kupte si Plotter, nakupte 20 m2 Cuprexitu a vyrobte komponenty výše#5 Kupte si programátor čipů , kupte licence od intelu na možnost stažení jejich firmware do svého CPU.#6 Naučte se programovat v Assembler, C (++, #) ..........#7 Kupte hromadu kabelů a konektorů#8 Kupte pájecí stanici (mikropájka a teplovzduška) na SMD + cín, kalafuna, licna,#9 Kupte Kondenzátory,cívky,odpory, mikročipy,diody, tranzistory atd......#10 Spájejte komponenty#11 Nahrajte firmware#12 Kupte hromadu železa, plastu,hliníku -> vyrobte case,ventilátory, chladiče.........#13 Nainstalujte komponenty do Case#14 Nainstalujte Linux nebo Win#15 Naprogramujte vlastní ovladače.A v případě velké nudy si místo nakoupení perifériií je můžete vyrobit. Good luck(Samozřejmě těch věcí je více co se musí udělat , vím -> pro rejpaly)Mimochodem Živě objevilo Ameriku, už umíme stavět počítače, POZOR!!
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 5. 2014 15:51
Divil byste se, kolik dotazů je v poradně ohledně montáže pc, nefunkčního pc po sestavení... asi proto se redakce rozhodla tuto záležitost ještě jednou objasnit amatérům, kteří tu taky chodí...
Panebože.. Proč si budu jako první věc kupovat case? To přece musí být až ta poslední věc. 1. Procesor2. Grafika3. Základní deska4. RAM5. Mechaniky6. Zdroj7. Case
No většina lidí kupje komponenty najednou a v jakém pořadí je dá do košíku moc nezáleží.
Jo koupím to najdnou, protože vyzvednu objednávku v kamený prodejně nějakýho eshopu, ale pořadí výběru je klíč. Nemůžu si přece prvně vybrat bednu a pak vymýšlet jak tam nacpu všechno to "železo" co jsem si navymýšlel. Teda pokud nestavím HTPC 😀 Tam je to prostě kompromis místa, hluku a výkonu.Každopádně, když skládám PC běžné velikosti (žádnej prcek pod telku) tak jdu takto:1 CPU2 Deska3 Grafika4 RAM5 Disky, mechaniky>Tím mám komponenty co žerou proud a hlavně TOPÍ6 Chlazení CPU (boxovaný většinou nestíhají), případně chlazení grafiky>Mám všechny hlavní žrouty elektřiny7 Zdroj - Sice optimální využití je okolo 75% výkonu, ale vyšší výkonová rezerva zvyšuje odolnost proti kolísání sítě, každopádně nákup UPS se stabilizací napětí můžu jedině doporučit. Se zdroji nedoporučuju experimentovat, protože zrovna u nich platí zásada "levně koupeno = dvakrát placeno" dvojnásob nebo i víc.8 Case - bedna vhodné velikosti s dobrými možnostmi kam uklidit kabeláž a jak ovlivnit tok vzduchu, protože čelní panel typu "cedník" nebo děravá bočnice (pokud tam nemá přijít větrák) rozhodně není ideální řešení.9 Doplňky bedny - nenápadné, ale mnohdy užitečné věci, například monitorování teploty sestavy, napětí jednotlivých větví zdroje, řízení větráků a jiné užitečné záležitosti. Čtečka karet se taky šikne, ale hlavně to nepřehánět ;)A ano, pokud skládám něco co mám vyzkoušený, tak na pořadí při vkládání do košíku opravdu nesejde :)
Plácáš blbosti. Tak snad víš o jaký počítač máš zhruba zájem. Bedny maji standartní velikosti a exotům je lepší se vyhnout. Bednu stačí vybrat podle formátu desky, peněz a vzhledu.Jako někdo kdo neví co chce a nemůže se rozhodnout mezi mini-itx a atx asi opravdu prvně vybere desku ... . Ostatní, trochu zdatní jedinci, ten tvůj seznam klidně vezmou odzadu.😉
Každý má právo na svůj názor, ale rozhodně bych neřekl, že plácám blbosti. Minimálně za předpokladu, že se zde bavíme o složení sestavy "na míru". Protože pokud má počítač dlouhodobě správně (stabilně) fungovat je potřeba komponentům zajistit dvě základní věci za 1. dostatek elektřiny - proto je zdroj až na sedmém místě a za 2. dostatečný odvod tepla a tepla se z počítače stále můžeme zbavit především prouděním vzduchu. Z toho vyplývá, že v závislosti na množství a tepelném výkonu instalovaných komponent je vhodné zvolit case a tím nemyslím jen velikost! Různé bedny umožňují ovlivnit proudění vzduchu možností zaslepit nevyhovující průduchy dodanými záslepkami nebo možností vedení kabeláže za základní deskou, bohužel za cenu větších nároků na délku kabeláže...Prostě bych řekl, že všichni, kteří počítače alespoň občas staví, dobře ví o rozmanitosti provedení "beden" i například o faktu, že pro pevné disky není nejvhodnější, když jsou s minimálními rozestupy těsně nad sebou bez možnosti pořádného odvětrání hromadícího se tepla.A výběr desky na prvním místě je přece na základě požadavků na připojitelnost výsledné sestavy - někdo může potřebovat připojit všemožné periferie ať už velké množství nebo nějaké využívající v dnešní době už skoro zapomenuté rozhraní (sériový či paralerní port, firewire...) a někomu postačí klávesnice, myš a tiskárna + nějaký USB ve předu na flash disk.Pokud někdo chce "prostě nějakej počítač" tak je asi jedinou podmínkou, aby byly komponenty kompatibilní, nicméně tento postup považuju za čuňárnu, kterých je bohužel vidět dost i v jiných odborných profesích.
Ehmm psal jsem logicky v reakci na článek Živě.cz, kde se píše "vyberte case"... tzn., že chtějí vybírat komponenty podle casu, to mě zarazilo.
To je nějaká reakce na ukrajinskou krizi?Příště budeme šít oblečení podle střihu z Burdy? Opravovat karburátor ve svém voze Škoda? Vyrábět sekačku s motorem z Tatramatky?Opravdu se chceme vracet do dob Receptáře? Není lepší přenechat odbornou práci odborníkům, jak je v kapitalismu zvykem?Dělat si všechno svépomocí je nechutný český zvyk, který ničí ekonomiku, protože to bere lidem práci. V rozvinutém kapitalismu nikdo neřeší kapající kohoutek, sekání trávy, čištění bazénu nebo výměnu žárovky. A jak jim to tam krásně šlape!
Poněkud přízemní přístup. Osobně mám radši, když vím jak posekat trávník, vyměnit odpad nebo co jste to vlastně všechno uváděl... Být lempl a čekat dva dny na instalatéra není vždy úplně ideální a šikovný chlap je k nezaplacení. Nicméně až budete druhý den poslouchat bouchání sousedů, že jim teče Vaše vodan a hlavu a budete jíst tlačenku s cibulí a čekat na elektrikáře, může Vám být k dobru, že jste si nechal sestavit PC u odborníka.Za mě určitě pochvala, ne, že bych předtím nevěděl jak postavit PC ale jistě by to mnoho jiných chtělo zkusit a váhali, teď když vidí jak je to snadné a jak IT rejžuje za nic, s chutí do toho :) A vy se také mějte, pane Kapitalisto 😀 PS kapitalismus je pokud vím o obchodu a ekonomice, ne o tom jak udělat z lidí líné a nešikovné povaleče.
Na vasem miste bych spis upozornil na to, ze kvalita ceskych remeslniku kolikrat stoji za dve veci a ze cesky platy z daleka neodpovidaji cenam sluzeb a popsanymu "kapitalistickymu" pristupu. Nechat si delat vsechno od "odborniku", tak mi brzo muzou spravovat leda tak suchej zachod pod mostem. Ale tak treba az mi bude 50 a budu reditelem nejake firmy, tak pak si tenhle pristup budu moct dovolit a pak rad podporim sikovny odborniky. Kdyz je najdu. Ted jako IT technik fakt nemam takovy prijmy. 😀Jinak s tou jednoduchosti prehanite az beda. Ono fyzicky slozit pocitac z komponent a nainstalovat Windows samozrejme neni nic extra narocnyho, kdyz vite co a jak nebo aspon umite cist navody. Nejtezsi je ale vybrat ty spravny komponenty. Neni sice problem si najit, jestli je ten ktery procesor podporovany vybranou zakladni deskou, ale kolik zacatecniku vi, ze by si tohle melo overit? Krom toho je to i o tom, znat terminologii a trh, co ktera vec dela, na co si je nutny dat bacha atd. IT nerejzuje na skladani desktopu, ale na know how jak ho slozit, jaky komponenty vybrat na jaky konkretni pouziti ale predevsim, tak jako napriklad automobilni prumysl a rada dalsich, na servisu. A kdyz uz jsme u toho, jedna vec je umet pocitac slozit a druha ho pouzivat a resit problemy. Btw kolik lidi si umi vymenit olej v aute? A pri tom je to tak jednoducha vec, na ktere autoservisy rejzuji. 😀Ano. Pokud si nekdo chce slozit pocitac na doma tak jen hura do toho. Ale rozhodne nepodcenovat vyber komponent a neprecenovat sam sebe. Jak se rika. Dvakrat mer a jednou rez. 😉
No s tou kvalitou řemeslníků nemůžu než souhlasit, naštěstí si většinu oprav v domácnosti zvládnu provést sám.A stejně jak s řemeslníkama je problém i s IT odborníky. Člověk si myslí, že když tu práci dělaj tak by měli vědět co a jak, jenže pak často zbývá jen úvaha zda má tento odborní nějaký know how (čili praxi a zkušenosti) nebo o dané problemitace ví jen z knížek či článků na netu nebo jen dělá machra a h*vno umí...Počítače si skládám a ladím sám, když už bych si nakrásně nechal kompl sestavit u prodejce (Mironet vypadá nejdůvěryhodněji), tak stejně bych technikům nesvěřil instalaci systému. Jinak ani čištění či výměna displeje u ntb není žádný velký problém, napoprvé se musí člověk odhodlat, něco si o tom zjistit a pak už to obvykle jde snadno, obvykle... 😀Jinak k těm autům, není problém vyměnit olej, ale vysvětlit autu, že ta výměna proběhla aneb zlatý starý auta, kde je rádio vrcholem či jediným zástupcem elektroniky 😉
O IT technicích resp. skládačách sestav u obchodníků s výpočetní technikou si taky nedělám iluze. Pobavilo mě, když jsem se dozvěděl, že Autocont dodával cca 20-30 identických počítačů do počítačové učebny Gymnázia Matyáše Lercha v Brně a každý počítač byl evidentně instalovaný samostatně (na všech počítačích se lišila velikost diskových oddílů o desítky MB, tedy jejich velikost byla zjevně nastavovaná pokaždé ručně odhadem nebo upravovaná v nějakém Partition Wizardu atp.). Evidentně neslyšeli nic o klonování disků. 😀 Krom toho nedodrželi požadavky na vytvoření oddílů pro Linux a kdo ví co ještě. A to by jeden řekl, že Autocont je velká a zkušená firma. Akorát asi nabírají na stavbu a instalaci PC brigádníky kdo ví odkud.Nicméně jsem chtěl upozornit na to, že úplný amatér by se neměl nechat nadchnout tak nekvalitně napsaným článkem a najít si dostatek relevantních informací a sledovat pár měsíců trh, než začne vybírat komponenty a ideálně se pak ještě poradit s někým zkušeným. Ostatně věci jako několikanásobně nižší reálná rychlost SSD disků Kingston (včetně v článku použitého HyperX) oproti papírovým údajům u disků s firmwarem 506ABBF0 a novějším se na eshopu nedozvíte a při tom se jedná o důležitou informaci. Pokud má mít sestava dobrý poměr cena/výkon a má být parametrově adekvátní vzhledem k využití, chce to trochu víc než jeden mizerný článek na Živě.cz.
Dobrý vtip. nebo to nebyl vtip? Pokud ne, mám pro Vás smutnou zprávu, i v rozvinutých kapitalistických zemích si lidé spoustu věcí dělají sami, protože je to levnější a protože jim to přináší radost. Mám známé v UK i USA, nejsou to Češi ani náznakem, a přesto Vámi popisované činnosti dělají často a mnohdy i rádi. A někteří, jako jeden můj kamarád, jsou i mnohem šikovnější, udržuje si Ford Cortina z roku 1975, má sbírku starých zesilovačů a přehrávačů, opravuje staré počítače, programuje pro Blackberry OS a ještě chodí do práce jako vývojový pracovník Toyoty. A řekněte mi upřímně, není na dělání věcí vlastními silami něco bytostně a krajně uspokojujícího?
"Pokud nemáte nejnáročnější komponenty, bude vám stačit zdroj s maximálním výkonem něco nad hranicí 500 W"Pro PC na domácí použití s grafikou na úrovni zmíněných 2 postačí bohatě kvalitní 400W nebo 450W zdroj.Sám mám Radeon HD7770 a 400W Seasonic zdroj, ve špičce mi sestava sežere něco okolo 190W, tudíž rezerva dostatečná. Tím chci jenom říct, že je rozumnější si připlatit víc za kvalitní 400-450W zdroj než vzít za stejnou cenu 500W, ale méně kvalitní. Samozřejmě záleží na "žravosti" komponent, ale na levné PC s grafikou napájenou jedním 6-pin konektorem to stačí.Každopádně doporučuji na zdroji nešetřit, nevyplatí se to. Ze značek a vlastních zkušeností doporučuji Seasonic nebo Enermax.
Když nutně potřebujete nový zdroj na Štědrý den dopoledne, a široko daleko je otevřený jen jeden krám, a i to jen čirou náhodou, pak vezmete za vděk tím, co mají. 🙂
Souhlas, obecně čím výkonější zdroj a čím menší zátěž na něm, tím menší je jeho efektivita. Je dobré mít rezervu ale neměla by být zbytečně veliká.
Enermax si podle nedavnyho rozboru jednoho jejich zdroje na DIIT hodne pohorsil pokud jde o komponenty a kvalitu zpracovani (vyrobu hodili na jednu cinskou oem fabriku), ale je fakt, ze porad se najdou horsi.Hlavne bych ale upozornil jakym znackam se vyhnout. A to predevsim Eurocase, coz jsou snad nejhorsi zdroje na nasem trhu. Stejne jako jejich skrine. Holt euro-sunt. 😀 Rozhodne bych se vyhnul i dalsim znackam vyrobcu absolutniho low endu PC skrini jako je Crono, Gembird a podobni.Naopak mezi celkem levny a spolehlivy bych zaradil krom zminenyho Seasonicu jeste Chieftec, Corsair a Cooler master.
Ještě bych dodal že pokud nám něco nejde může to být zapříčiněno neaktualizovaným BIOSEM, měl jsem to nedávno kdy jsem koupil sice jednu z nejlepších desek pro mé CPU, vše jsem zapojil správně, dokonce jsem dal PC do servisu kde mi vse otestovali a řekli mi ze mám vadné CPU že s jiným jim to šlo bez problémů, tak jsem posílal zbytečne funkční procesor na reklamaci a prisel mi zpět s tím že funguje. Tak mě napadlo to co me mělo napadnout hned, flaschnout bios, poprosil jsem kamaráda u nejž jsem veděl ze má předchozí generaci procesoru do totéč patici a že mu všechno dám zase do pořádku, zasadil jsem ten jeho procesor a vše mi šlo, tak jsem bios flashnul, musím říct že dnes to není vubec žádná věda, naposledi jsem flaschoval BIOS jeste u zakladní desky s AMD athlon xp a byl to takový nervy drásající proces a dnes to funguje všechno automaticky skoro jedním kliknutím v pěkne graficky zpracovaném biosu, po felšnutí mi šlo všechno bez problému 🙂 Proste jsem jen nový model který nejspíš vyšel až po tom co dali do prodeje moji MB takže ne vždy musí být problém v chybném zapojení nebo vadném HW, ale může to být takováto banalita, pokud si na to neveříte v každém servise vám to za pár korun udělají, ale doporučil bych jim toto říct jako moznou příčinu vašeho problému protože u mě je to nenapadloa zhodnotily to jako vadné CPU. Což jim nedávám za zlé, me to taky hned nenapadlo 😀 Ješte bych dodal že pokud kupujete RAM s vetší frekvencí než 1333mhz což urcitě doporučuji hlavně pokud chcete využívat integrovanou grafiku, měli byste maximální frekvenci nastavit také v BIOSU často se totiž automaticky nastaví na tech základních 1333 i kdyz máte třeba 1600 nebo 2133, nebo třeba 2400mhz jako já :)
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 5. 2014 11:38
K těm pamětím - ono dost záleží na tom, jaké paměti podporuje daný procesor a hlavně deska. Můžu do ní sice nacpat 2133 MHz paměti, ale pokud deska umí maximálně 1600MHz, těch 2133MHz využiju leda tak, že bych je "přetaktoval" na tuto frekvenci. Intel (a tuším, že i AMD) na tohle každopádně mají svoji "technologii" zvanou XMP, což jsou jakési OC profily, které umožňují provozovat RAMky na jiných než podporovaných frekvencích a časováních. Čili je lepší koupit paměti s touto funkcí.
Myslím, že je to základ - ověřit, jaké procesory deska podporuje a s jakou verzí BIOSu.
Jen k tomu biosu:já,když vybírám/kupuji z.desku,vždy si ověřím jaký je poslední bios,ten si stáhnu na flešku a ihned po složení a prvním zapnutím pc nahraji(pokud samozřejmě už na desce není). Ale dobrá připomínka to je 🙂 ,málokdo toto dělá a pak se diví 😀
ze by z87 s haswell refresh?
Článek se mi líbí, je pojatý docela jednoduše a přehledně, ovšem osobně bych ho bral jako informativní, se stavbou počítačů už mám pár let zkušenosti a nedávno jsem si jeden stavěl, grafickou stanici na CAD a jiné softwary, kompletně AMD a s linuxem, a těch úskalí při stavbě je rozhodně mnohem více, že kolik uvádí článek. Pořád bych radil každému, kdo uvažuje o počítači na míru, oslovit nějakého experta, ten mu poradí komponenty, vysvětlí, co a jak a hlavně, pomůže s montáží a sestavením, můžete se setkat s atypickými deskami nebo skříněmi, můžete narazit s chlazením (jako já), můžete koupit nevhodný zdroj s málo konektory, můžete mít problémy s grafikami do CrossFire (papírová podpora výrobce nic neznamená, to mi věřte), můžou se ozvat nekompatibilitní RAM karty (stává se to i dnes, v roce 2014), zažil jsem i zajímavé martýrium se současným zapojením disku a SSD, zkrátka plno eventualit, u kterých si amatér neví příliš rady a může snadno něco poškodit. Takže platí docela jednoduché pravidlo (mnou vymyšlené ale podle zkušeností celkem pravdivé a platné): Pokud jste nikdy v životě nevztáhli ruku na linux, nestavějte. Pokud vás zarazí příkazový řádek, nestavějte. Pokud máte problémy s nastavováním grafických karet už v systému, nestavějte. Pokud si neumíte ani vyčistit zanesené chlazení na notebooku, nestavějte. Ale pokud máte dost odvahy a jste alespoň elementárně zruční, hodně štěstí.
Co je to RAM karta?
Expanzní paměťový modul pro PCI slot. Anebo anglicky "RAM card" nebo i "RAM stick".
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 5. 2014 21:29
Pane Holčík. Nic proti Vám jako redaktorovi. Reportáže máte koukatelné a většinou se dozvím co potřebuji. Například nedávno při výběru tabletu jsem ocenil Vaši videorecenzi tabletu Lenovo Yoga 10. Ale tento článek je děs a bída, který u začátečníků musí vyvolat víc otázek než kolik dá odpovědí. Krom toho i komentáře některých komponent mě překvapily.Třeba u zdroje. Loni v létě jsem si složil herní počítač s Core i5-3470, MSI GTX660 OC 2GB GDDR5, 8GB RAM, SSD, HDD a BD vypalovačkou a při výběru zdroje jsem dal na výpočty online kalkulaček a zvolil 600W Corsair s ceritifikací 80Plus Bronze. Když mi pak Ježíšek nadělil wattmetr, neváhal jsem a první přeměřené zařízení byl samozřejmě zmíněný počítač. Jak jsem se pak divil, když jsem zjistil, že bez větší zátěže (tím myslím i přehrávání FullHD filmu) si počítač řekne o směšných cca 70 W a při hraní her jako Crysis 3 nebo Assassins creed 4 na full HD rozlišení a veškeré nastavení detailů, vyhlazování atd. na maximum si počítač neřekl o víc jak 210 W. Když tedy toto vezmu v potaz, tak jediný co omlouvá můj výběr 600W zdroje je fakt, že jsem chtěl rezervu pro případnou výměnu grafiky nebo osazení druhé někdy v budoucnu. Ale do počítače, o kterém píšete v článku, bych teda nedal víc jak 400W zdroj ale za to nějaký kvalitnější s certifikací 80Plus Silver nebo vyšší. A taky by stálo za to vysvětlit čtenářům křivku účinnosti zdrojů, problematiku certifikace 80Plus a zmínit se i o modulární kabeláži.Jediné co Vás omlouvá je, že Živě.cz každý inteligentní člověk považuje za IT variantu serveru Novinky.cz a spolehlivé a odborné články hledá na jiných webech. Tento článek to jen potvrzuje.
Výkonnostní křivka zdrojů ukazuje, že optimální zatížení je okolo 75% procent. Takže kupovat příliš silný zdroj je opravdu zbytečné... 400W pro konfiguraci s grafickou kartou GTX660 opravdu stačí (jak s použitými procesory intelu tak i AMD). Pokud bys ale chtěl časem kartu vyměnit tak u 400W zdroje už musíš přemýšlet "jestli se vejdeš" a popravdě k i5 se mnohem lépe hodí výkonnější grafiky.
Dneska už bych ten muj kompl taky neosadil zdrojem silnějším než 450W s vyšší účinností a případně nějaký tichý. Holt člověk se pořád učí. Ale od redaktora IT serveru bych čekal větší zkušenosti než mám já. 😀 A ta i5 ma svůj smysl. Radši za pár let vyměním jen grafiku, u kterých ještě pořád roste výkon celkem výrazně, než grafiku i procesor, když procesory více méně stagnují už pár let. Krom toho fyzická životnost grafik je taky nižší a GTX660 mi výkonově stačí.
Ono je také otázkou, co ten měřák měřil a co ukazoval. Jde o to, že u spínaných zdrojů nemá odběr charakter čisté sinusovky..Pokud výrobce grafické karty (GPU) doporučuje zdroj 500W, tak je vhodné ho poslechnout. Navíc to chce posoudit pověst výrobce zdroje a parametry modifikovat. Pokud je známo, že zdroj dodá 500W max. po dobu 5 minut a poté se přehřeje, tak si zahrajeme naplno maximálně 5 minut. Pokud chceme hrát delší dobu, tak buď koupíme zdroj 600W stejného výrobce, nebo od jiného výrobce 500W , který je typu Heavy Duty.
Oni výrobci jaksi počítají s tím, že si lidi kupují i šunky od EC a tím pádem je watáž požadovanýho zdroje naddimenzovaná. Nejlepší je podívat se kolik má karta maximální odběr a jestli je zdroj schopný ho na 12V větvi dát. Pokud ano tak není třeba kupovat novej.
Já jsem se nechal inspirovat článkem, co tu před časem proběh, a postavil si skoro pasivní počítač z odpadkového koše: http://www.tonymacx86.com/mac-pro-mods/124213-mac-p... ... A souhlas, ten pocit je k nezaplacení, nic takového vám zakliknutí položky "sestavte mi z komponent počítač" dát nemůže 🙂
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 5. 2014 09:50
Ještě bych doporučil před manipulací především s cpu a ram "vybít" se třeba o topení kvůli statické elektřině.
vsechny moje ramky vydrzely i min setrne zachazeni a zadny problemale u toho procaku je asi fakt, ze je tam treba byt opatrnejsi
Urban Legend.
Ne vždy, v každé technologocké firmě musíte projít vybíjecím procesem, a být celou dobu uzemněn, statika je svině nenápadná. Nicméně pravdou je, že zrovna Ramky jsem nikdyn eřešil a taky se nic nestalo, více náchylné součástky by asi problém mít mohly.
Pocitace skladam tak 15 let, na podobne ptakoviny dlabu a nikdy jsem nic neodpalil*. Vsechny vstupy jsou chranene nejakym RC clankem prave kvuli statice. *Jednou jsem pravda odpalil televizni tuner kdyz jsem se stoural v zapnutem pocitaci a uzemnil jsem nejaky vyvod, ale to bych nepocital.
Složit si počítač sám je super pocit... já osobně bych nechtěl, aby mi můj novej komp za mě složil někdo jiný... ti, kdo to svěří jinému, se tím připravují o nezapomenutelný a nesdělitelný pocit, když rozbalujete jednotlivé krabice se součástkama, vyndaváte je, pečlivě je prohlížíte a kocháte se i natištěnými kódy atd. Samozřejmě uznávám, že počítač by neměli skládat lidi, kteří dané součástky doteď neviděli ani z rychlíku a nemají ani teoretické znalosti o jednotlivých komponentách a netuší vlastně, co jak tam funguje... (neřkuli když častokrát ani nevědí, co je co). Obliba hotových sestav (popř. toho, že si sami vyberete součástky a e-shop vám je složí) vychází z čím dál více konzumního způsobu života... málokdo dnes něco skutečně tvoří, většina lidí jen konzumuje obsah... ale složit si něco vlastního a mít radost z toho, že to funguje, to je přece k nezaplacení 🙂
Je to tak :)
Vždycky jsem skládal počítače sám. Ale posledně jsem si chtěl ušetřit tu půlhodinku práce a nechal to složit v CzC. Složili to - ale trvalo to o tři dny déle. Takže příště radši zase sám...
1/2 hodiny možná samotné skládání, zkuste si sečíst všechny časy, vč. nákupu komponent, dovezení, případné reklamace, vybalování, testování, repasy, instalace, atd...Kolik to teda je?
Sorry, ale když nakupuju komponenty, trvá to stejně dlouho, ať je chci sestavené nebo nesestavené. Stejně tak vyzvednutí na pobočce nebo doprava ke mně domů. Na nových věcech se nic nerepasuje a testování komponent dělají odborné servery. Pravda, CzC mi přidal výpis jednoduchého programu, ve kterém bylo vidět, že je tam procesor, paměť a disk. Jestli například jsou správně zapojené kontrolky, USB porty, reset, zvukové konektory a pípák, to už stejně neotestovali (byly). Navíc neumějí používat skříně, kde jsou přídavné karty drženy nikoli šroubky, ale krycím plechem - narvali tam šrouby a krycí plech přes ně ohnuli. Takže jsem to rovnal a předělával. Na druhou stranu kabeláž urovnali vcelku slušně. Instalace? Tu jsem stejně musel dělat já a ani bych ji nikomu nesvěřil.
http://www.czc.cz/porovnat... Já mám poskládaný v CZC a super 🙂
Skádám si PC proto, že to umím, ale jak jsem to tak četl tak opravdu ten pocit je super si hezky prohlédnout všechny ty věcičky, trochu se popasovat s tím jak co do sebe zapadá a jak to před pár lety bylo trochu jinak a nakonec když to zapnu a on pípne, blikne a rozvrní se, uf :)
to je pripomenuti pro pametniky ci neco jaky ty magaziny o spectrum co ted vychazeji a tak?
Ne, to je pro ty, co ještě používají XP, že je načase postavit si něco novějšího. 🙂
Jak to že je na prvnim obrázku intel procesor? Každej ví že AMD rulezzz!!!3-[3-[3-[
medzi rychlovarnymi konciami, urcite ano.
*medzi rychlovarnymi konvicami, urcite ano.
To s těmi primárními RAM sloty, kde musí být paměti nejdřív - to jako je myšleno vážně? Já zatím vždycky viděl jen desky, kde tak byly značené páry - nejde dát jeden DIMM do slotu pro první pár a druhý do slotu pro druhý pár. Ale že by měl nějaký pár (povinnou!) přednost, to slyším poprvé.A s klidem jde použít desku se dvěma sloty, kde osadíme jeden a druhý máme pro pozdější upgrade. Výkonový rozdíl mezi použitím jednoho DIMM a páru je trapných 1-2%.
Jednou sjem viděl že jsem musel dávat paměi popořadě. V ostatních tisíci případů to bylo jedno.
Lepší střední třída grafik je R7 260X a GTX 650 Ti? Vždyť to je herní low-end. Střední třída je R9 270(X) / GTX 760, lepší střední ještě o chlup víš. Ale živě má zřejmě hi-end od R7 265 / GTX 660 po R9 295 / TITAN Z...Koukám, že je to návod, jak postavit klasické HAL PC. Dáme tam i5 (protože herní PC bez i5 není herní PC), přidáme 2x4GB RAM (protože vyšly dvě hry, které potřebují více než 4GB), 500W zdroj (protože herní PC potřebuje hodně W) a celé to završíme "super výkonou grafikou" GTX 650 Ti (ideálně ve verzi 4GB)... A pak se divíme, že se nám sekají hry. Jak je to ale možné, když tam máme přeci super CPU i5? Co na tom, že CPU se fláká, grafika nestíhá a zdroj neběží ani na 40%.Já mám na stavbu PC pro hry základní pravidlo, že zhruba 1/3 rozpočtu jde do grafiky. Pokud vyhodím veškeré peníze za drahé CPU a ojebu grafiku, tak si moc nezahraju.
Ono taky záleží na účelu. Jsou kupodivu i PC, která nejsou primárně stavěna pro hry. Někdy je potřeba hodně paměti (třeba pro virtualizace), výkonný procesor (stříhání videa, Photoshop) a výkon grafiky není tak podstatný.
Což by mělo být v článku, který se zabývá výběrem komponent trochu rozvedené a ne pouze uvedeno, že "každá má své výhody i nevýhody", že mají "různě tiché chladiče" a že existují "výkonnější karty i levnější karty". A jako třešničku ještě dělat z herního low-endu "lepší střední".Na výběr auta není jednoduchý recept. Někdo rád Škodu, někdo VW. Každé má své výhody i nevýhody. Navíc různí výrobci nabízejí různě tichý provoz. U Škody je lepší střední volbou Fabia u VW Polo nebo novější úspornější Polo ECO. Jsou ale výkonnější auta i levnější auta.Jak takový blábol někomu pomůže?
no, ono se lepsi cpu hodi i na hry ze zahrobi - takova emulace ps2 je docela sranda, v pripade softwarove emulace grafiky to i5 slusne zatizi
To je sice pravda, ale jaký má smysl odpovídat do diskuze, která skončila před rokem?
Je vidět, že nehraješ Starcraft. Ten se ti bude s laciným CPU sekat i na 770ce 😀
Určitě je lepší si nechat poskládat u profíka. Za prvé ten skládá pouze komponenty, které má ověřeny na kompatibilitu - je to docela zdlouhavý proces a tuším, že většina "garážových" skládačů to nedělá, protože je to časově náročné a tedy drahé 🙂Dále, skládání by měl předcházet základní funkční test (je lepší otestovat jádro před samotným namontováním, některá komponenta může být vadná DOA apod.), skládající by měl být elektrostaticky uzemněn, po složení by mělo následovat zahoření, nehledě na odladění OS, ovladačů atd. Pro někoho (např. nadšence) kdo má hodně volného času je to jedno, ale solidní firma toto vše udělá (dnes) za minimální cenu.
Kdyz clovek vidi, co tu ve state je za "profiky" (v jakemkoliv oboru), tak si hodne lidi tu praci daji sami. Pokud to zrovna neni sestaveny pocitac, tak ani ti "profici" nemaji sanci overit kompatibilitu komponent, to proste neni mozne - by museli kazdy den zkouset neco jineho. A neni to jak pred 15 lety, kdy nektere veci proste spolu nesly.Elektrostaticky uzemen? WTF? To myslis, ze behaji pripojeni dratem k bleskosvodu?Odladeni OS a ovladacu? Jak presne? Nic jineho, nez nainstalovat OS a prislusne ovladace nejde - nebo uz sis psal vlastni? EDIT: nekdy uz ani ty ovladace nepotrebujes (jsou v systemu nebo se samy stahnou)V soucasne dobe to je akorat cviceni pro opice - vybrat vhodne komponenty, ktere do sebe jedinym zpusobem zapadnou, prisroubovat a nekolika kliknutimi nainstalovat system a ovladace. Toto neni veda.
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 5. 2014 08:29
No když myslíte, ale pokud byste se chtěl něco o skládání PC naučit, napište mi mail a já Vám zařídím praxi ze školy v naší fabrice 🙂Ano, jsou šikovní lidé, kteří si všechno udělají sami, třeba si sami vyrobí myčku na nádobí, televizi... 🙂Tady něco o ESD: http://en.wikipedia.org/wiki/Antistatic_wrist_strap...
Názor byl 4× upraven, naposled 6. 5. 2014 09:10
Rad bych videl nejake cislo kolika "amaterum" se povedlo znicit nejakou komponentu elektrostatickou elektrinou. Ja osobne jsem o tom nikdy ani neslysel/necetl o pripadu ze by se to nekomu povedlo.
To nevím, čísla neznám, jisté ale je, že je dobré dodržovat určité standardy. Tak jako si myjeme ruce před jídlem, pásáme se v autě, čistíme si zuby, utíráme prach, apod. 🙂
Ja nepotrebuju myslet. Ja vim. Myslet, znamena ho*no vedet 😝Podle "vas" bych za poslednich 20 let musel znicit tisice pocitacovych komponent ... a realita? 0 - slovy "nula"!Skladani pocitacu neni veda ani tovarna. Umyti rukou nebo kus zeleza odstrani statickou energi.A pochybuju, ze nekdo pri sestavovani PC tre rukama hunaty medvedi kozich,tre si vlasy nafouknutym balonkem nebo pouziva Van de Graafuv generator 😀😀
Nechat systém ať si ovladače stahne??? Tak jo, k tiskárně třeba, ale grafika nebo základní deska? To snad ne. Přesněji řečeno z vlastních zkušeností říkám to rozhodně ne, protože když už to náhodou funguje (=spustí se a jede), tak obvykle se jedná o okleštěné ovladače neobsahující obslužný SW. Jako zastánce AMD/ATI mě celkem štvě skoro bych řek standartní stav, kdy se málokdy s ovladačem nainstaluje Catalyst Control Ceter. Holt MS fandí Intelu a Nvidii :-/Jinak před 15-ti lety jsem se skládáním PC pomalu začínal a nějak si nepamatuju, že by byly nějaký velký problémy s kompatibilitou komponent, horší bylo jak roztlačit ten či onen ovladač v některých verzích Windows (W98 i 98se - kalamita až skoro prů*er)...
Jasne kazdej "profik" testuje stovky komponent na kompatibilitu, to by sem chtel videt 😀 Proste sepisu vybrany komponenty a nekde (vetsinou czc) to necham sestavit. Problemy minimalni a kdyz sou tak je ani czc neodchyta. Napriklad u posledniho pocitace box chladic nedokazal uchladit procesor. Zpusob reseni a a vyreseni problemu byl z jejich strany katastrofalni...
Nevím jak to dělá CZC, my to tak neděláme 🙂
A kde delate? Nebo to je priste utajene? 😀😀
Nerikam ze neexistuji vyjimky, ale v dnesni dobe pochybuju, ze nekdo kdo stavi pocitace resi nejakou kompatibilitu komponent. Proste kdyz to odpovida parametrum tak by to fungovat melo. NIkdo nebude prodavat napriklad grafiku s tim ze se da pouzit jen na nekterych deskach.Pochybuju ze pri skladani nekdo kontroluje jednotlive komponenty jestli jsou funkcni. To by tim pak ztratil 2x tolik casu. Nejdrive se to cele slozi a kdyz to nefunguje pak se zacina resit v cem je problem. Pokud neni vadna zakladni deska tak ona sama vetsinou nahlasi v cem je problem.System se proste nainstaluje a defaultni nastaveni bude vyhovovat 99% uzivatelu. Na ovladacich neni co ladit proste se pouziji ty dodane vyrobcem, navic se predpoklada ze si uzivatel muze provest i update ovladacu tak o nejakem ladeni nemuze byt ani rec.
Dal jsem plus, ale mohl bych jmenovat dost problémů s nekompatibilitou z poslední doby. Jenže to nejsou úplně běžné situace: jedna deska s osmi porty SATA nesměla mít obsazené všechny, pak docházelo k nečekaným lagům a chybám (reklamace neuznána, chyba se neprojevila - no bodejť, když tam připojili jen jeden disk); měl jsem problémy používat různé grafické karty od jednoho výrobce (bylo to dáno tím, že jedna je už o tři generace starší a ovladače s takovou situací moc nepočítají) atd. Takže v okrajových situacích to není ideální (dokonce bych řekl, že to je dnes horší, protože je násobně větší nabídka komponent a narazit na někoho, kdo zkusil stejnou kombinaci exotičtějších komponent je prakticky nemožné, natož najít už existující řešení). Na druhou stranu pro naprostou většinu uživatelů je dnes počítač opravdu jen obyčejné "lego" - stačí nakoupit díly do správných patic a doma to poskládá i školák z prvního stupně. Instalace jsou už klik-klik-hotovo, stačí jen číst, co se během instalace vypisuje.Nejvíc práce si nakonec člověk dá, aby uspořádal slušně kabeláž v bedně, což ale není vůbec povinné.
Když se dává nová sestava do výroby, testuje se na kompatibilitu, bez ohledu na to, že to papírově má jet. Neustále se děje to, že to prostě třeba nejede, musí se čekat na nový ovladač apod.Ano, když vyrábíte pár kousků PC, dá se to bastlit všelijak, ale když jich vyrábíte tisíce, už to tak prostě nejde.
Docela by me zajmalo jak testujete sestavu kdyz si ji zakaznik necha postavit u Vas bez OS. Nechce se mi verit ze CZC,Alza adt. naistaluje Windows na test a pak formatuje HDD.
Než se sestava povolí do Výroby, je testována na kompatibilitu - tedy deska + RAM, CPU, HDD, VGA v různých kombinacích. Takto prověřené komponenty jsou povoleny, pokud projdou. Jiné do sestavy přidat nejdou. Pokud se přidává jiná komponenta, než otestovaná, je nutné provést další test kompatibility.Pokud si zákazník objedná PC bez OS, instaluje se testovací OS, pod kterým ve Výrobě proběhne zahoření + všechny testy a disk se následně smaže. Zcela běžná praxe.
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 5. 2014 11:47
Velcí výrobci (DELL, HP atd.) si pochopitelně vybírají jen některé komponenty, ale nedělají to ani tak kvůli kompatibilitě, ale kvůli jednotným servisním a montážním postupům. Je velký rozdíl, když zákazník zahlásí závadu na jasně definované sestavě a technik pak může snadno vyměnit kus, kterých má ve skladu stovky, než kdyby měl individuálně řešit širokou škálu kombinací.Stejně tak samotná montáž někde ve výrobně je jednodušší, když je jen několik kombinací a lidé u linky to pak zvládnou rychleji. Také instalace OS a ovladačů může probíhat výrazně rychleji (de facto se jen klonuje disk s předinstalovaným OS, který při prvním zapnutí už jen vyžádá pár údajů od uživatele). Mnoho velkých výrobců si také nechává některé komponenty upravovat na míru - viz zrovna DELL, kde mají u pracovních stanic velmi dobře řešené chlazení, což je ale možné jedině díky tomu, že je CPU, paměti atd. na pevně daném místě a je tak možné velmi efektivně vést vzduch přes všechny chladiče.Samotné ověřování kompatibility je v současnosti spíše byrokratická záležitost - výrobce může snadno vystavit certifikát, který vyžadují některé firmy a instituce. Pro samotného uživatele to žádný významný efekt nemá (maximálně to lze využít marketingově jako pofidérní bonus).Menší firmy, které dělají zakázkové sestavy na míru (nemyslím teď sestavy typu naházím si zboží do košíku a smontujte mi to), zase omezují sortiment většinou z toho důvodu, aby mohli skutečně dobře a ověřeně poradit. Těch možností by byla taková spousta, že nikdo není schopen obsáhnout vše a tak pokud mají třeba poradit sestavu, která je ověřeně vhodná na nějakou činnost (CAD, DTP, hry....), tak mají omezený výběr. A opět to není tím, že by jiné komponenty byly nekompatibilní, ale pouze proto, že je sami nemají vyzkoušené a nemohou či nechtějí se za ně zaručit. To je naprosto korektní přístup.
A velcí výrobci mají pak v té jednotnosti i celkem nečekané výhody v hledání problémů s nekompatibilitami. Jednou před lety jsme měli problémy s jedním malým serverem od IBM. Systém občas zamrzal a naprosto jsme nebyli schopni zjistit, proč. Přijel servisní technik s tím, že se jim takhle bohužel projevila nekompatibilita s jedním typem SCSI kabelu k diskům. Nikdo netuší, proč přesně. Vyměnil ho za jiný kabel a server od té doby naprosto bez problémů. Prostě věci mezi nebem a zemí.
Souhlasím. Ověřená kompatibilita je jedním z důsledků a podstatných výhod, ale není to ten úplně primární cíl.To je to, na co jsem se snažil u Matúška - výrobci fakt nedělají ten úžasný výběr proto, aby si ověřili kompatibilitu, ale proto, aby měli předvídatelné servisní postupy i rychlou výrobu. Kompatibilita je pak jen výsledkem takového postupu. Nebo by to alespoň být měla, i když tomu tak ne vždy je - viz ten kabel, který by v ideálním světě nikdy do produkční sestavy přijít neměl. Každopádně když už se takový problém vyskytne, je pak snazší najít příčinu a problém vyřešit (a to se kruhem dostávám k servisním zásahům).
Stojím si zatím, že jde o důležitý technologický (mezi)krok při výrobě PC. Bez schválení kompatibility PC sestava není povolena do Výroby. Mluvím o našich PC, ne o konkurenci. Je to osvědčený postup, jak předejít pozdějším případným komplikacím.
Ale myslim ze vy mluvite o uplne jinem druhu skladani PC nez kam je smerovan clanek.Z toho co pisete tak sem pochopil, ze mluvite o pripadech, kdy se skladaji sestavy bud jednotnych konfiguraci pripadne s vyberem par komponent, ktere lze zamenit za jine ve velmi omezenem vyberu.A toto se pak vyrabi ve stovkach pripadne v tisicich.Zde je jasne ze vyrobce chce mit nad takovymi sestavami kontrolu.Ale je to asi hodne odlisne od shopu kde si clovek navibira co chce za komponenty a jen si zaskrtne ze to chce poskladat.
tak v tomto sa absolutne neorientujes. Z USB kluca nabootujes pripraveny OS so servisnymi aplikaciami.Na burn, RAM, HDD test atd. nepotrebujes nic instalovat na prave skompletizovany PC.
Jakozto IT technik co uz slozil XY pocitacu bych se rad priucil a zjistil, jestli nedelam neco spatne. Takze pokud byste se mohl rozepsat na tema "metodika overovani kompatibility komponent PC", budu jedine rad. Osobne jsem si zatim vystacil s potvrzenim kompatibility procesoru a zakladni desky na strankach vyrobce MB a RAMky ani nekontroluju. Staci vybirat overene vyrobce a kontrolovat zakladni technicke parametry. U niceho jinyho jsem kompatibilitu pokud vim nikdy nijak nekontroloval a jediny problem jsem mel, kdyz jsem mel stesti na dva zmetkovy procesory od AMD. Jednalo se o nejake zakladni A4ky jeste Llano pokud si vzpominam dobre a tehdy mi 100mega distributions potvrdili, ze se jedna o nadmernou spotrebu procesoru, kterou ale neuznavaji na reklamaci a resenim je pouzit minimalne 700W zdroj. Chyba se projevovala nestabilitou v zatezi.Stejne tak se rad priucim na co se zamerit v ramci odladeni OS a driveru. Pokud jde o testovani jednotlivych komponent, docela by me zajimalo, cim je testujete, kdyz ne testy v ramci celeho slozeneho pocitace.Kazdopadne souhlasim s pouzitim zemnicich naramku, nicmene pro domaci stavbu bohate postaci pravidelne osahavani topeni.
U RAM je dobré zkontrolovat napětí... pro Intel volit pro zichr jen ty s 1,5V, protože to je napětí systémové sběrnice, které je použité i pro procesor. Pokud by měly paměti 1,65V tak by se muselo zvednout napětí i na CPU a mohlo by se poškodit.
Vendor list obsahuje zoznam pamati, co k tomu viac dodat.
Kolik jste řádově složil počítačů, že jste s tím tak rýchlo hotový?
do 15 ks. Vsetky (aj velmi stare kusy) doteraz funguju, jedine co sa na nich vymienalo, bol spotrebny material ako DVD napalovacky.
Jenže ten vendor list se jaksi týká základní desky a ne procesoru že ano?
a hlavne vzhledem k mnozstvi RAMek nikdy nebude kompletni a to co v nem je nemusi uz byt na trhu
Všechny desky někdy od roku 1995 nastavují napětí na procesoru i pamětech zvlášť.
http://www.cnews.cz/core-i7-napeti-ram-podruhe...
Dobře, tak ne všechny, ale všechny kromě jedné.
To by byla asi otázka na naše vývojové oddělení (tým techniků), kteří se tím zabývají, ale nejsem si jist, jestli Vám sdělí detaily svého know-how 🙂Můžete jim napsat...http://www.atcompus.cz/...
a ty si tam zamestnany ako teoretik, alebo co?
Sice to nevidim nadejne, ale napsat urcite zkusim. Nepotrebuju ani konkretni informace, jen co priblizne by se melo hlidat at uz kombinace dvou komponent ("Objevuji se komplikace pri spatne kombinaci zakladni desky a graficke karty." ... pripadne kteri vyrobci) nebo informace o tom, ze je nutne sledovat treba urovne napeti u te ci one komponenty. To jsou snad dostatecne obecne informace, na zaklade kterych bych se ale mohl nasledne zamerit na hledani dalsich zdroju.Jinak AT Computers znam a celkem dobra firma. AT Compus uz teda ne, ale celkem me prekvapuje, ze se chlubite stavbou PC pod znackou Comfor. S touhle znackou mam jen spatny zkusenosti. Predevsim pokud jde o chlazeni a usporadani vnitrku skrini.
"které má ověřeny na kompatibilitu" , " odladění OS, ovladačů atd" tak takovou snůšků blbostí jsem tady už dlouho nečetl 😀
Kolik desítek tisíc počítačů ročně vyrábíte? 🙂
... aneb jak delnik od pasu mysli, ze tam pobral vsechnu moudrost 😀
Zatím jsem zjistil, že největší profík jsem já sám. 😉
no tak... toto není článek/video pro BFU. Ti berou hotové sestavy od výrobců, kteří sekají "doporučené sestavy" jako Baťa cvičky. Spíš pro ty, co chtějí přejít na další level a něco se naučit. A sestavení vlastního PC je dobrá škola.Nikdo ti do zelí s atcosi nepoleze, není to návod jak udělat firmu, co se tím živí.A jen OT: Ohánět se označením "profi", bez účtu na LinkedInu je poněkud, ehm, ehm.
No nevím , není lepší si vybrat komponenty jako v mém případě u CZC , kde Mě profesionálně sestavu poskládali zdarma a do 5 pracovníci dní byla doma . Mam ji cca 2 měsíc a v se šlape jak hodinky jen jsem šel do AMD šestijádrovýho procesoru a zatím jsem neměl sebemenší problém s žádnou hrou ve full HD. Takže za mě AMD 🙂
Pro někoho to možná lepší je. Já bych touto cestou nešel. Sám si vyberu komponenty a sám si je dám dohromady. Aspoň je za člověkem vidět nějaký výsledek😉 Jinak volba šestijádrového procesoru od AMD je pro hry "skvělá" volba. Intel totožný výkon zvládne se čtyřmi jádry a s výrazně nižší spotřebou. Takže za mě Intel 😀
Ono to poskládání od czc je leckdy profesionální jen podle jména. Kouknul jsi dovnitř, jak to vypadá ve skutečnosti?A nic proti šestijádrům FX, ale pro většinu her to dobrá volba není.
To bylo první co jsem udělal, rozdělal jsem bednu a kochal se vnitřnosti 🙂 říkej si co chceš AMD jsem měl ve starém PC a proto jsem šel do něj zase.Video stříhat nepotřebují no co je lepší Intel takže za mě AMD 🙂
Hehe, ty v tom máš dobrý guláš😀 Právě na střih a práci s videem je více jader u AMD vhodnější. I když jen nepatrně. Ale pořád bude AMD s Intelem prohrávat v poměru výkon/watt. Evidentně se v problematice procesorů neorientuješ, jinak bys nemohl napsat " měl jsem ve starém PC AMD,a proto jsem do něj šel zase".
Hehe, vzdy som si masiny skladal sam (aj ked je to uz davno), a vzdy ma vedel potesit ten "salat", ktory som videl od niektorych "profi" skladacich firiem.... disky v sachtach tesne nad sebou (aj ked miesta bolo dost), disk a CDROM na jednom PATA kabli (usetrili sme kabel za 15 korun), kable vsade mozne, o nejakom efektivnom chladeni sa nedalo ani rozmyslat, chybajuce srobiky/uchytky...No a doteraz si pamatam, ako sa spoluziak, ktory si v ZOME kupil za tazke peniaze kupil "znackovu zostavu" intel 386/33, velmi cudoval, ze mne moja AMD 386/40 isla radovo rychlejsie. Nakoniec som zistil (po 1,5 roku, co ten comp pouzival), ze ma v CMOSe vypnutu internu cache... radost mat takych technikov ;)Skladat si svoju masinu je ritual, ktoremu predchadza dlhe vyberanie komponentov a samotna montaz tomu musi zodpovedat. V kazdom pripade nedam dopustit na skrine, kde su nasavacie otvory prekryte tym molitanom proti prachu. Odvtedy som skrinu nemusel vysavat a vetraky (celkovo 4 pomalobezne ;), ficia ako nove ;).
S tím nemohu souhlasit. Je lepší, tedy pokud to člověk samozřejmě umí, si komponenty vybrat sám a sám si to poskládat. Zaprvé ví, že nic neošidil, ne, že bych zrovna CZC chtěl hanit, ale je to jejich práce a každá z nás ví, že tu a tam něco ošidí, a pak ten pocit, když ho poprvé zapneš a začneš poslouchat jak ševelí..... nenahraditelné.
keby si to skladal sam, tak ti to zaberie pol dna aj s instalaciou OS + zakladnych apps.Tak ze by si to kludne zvladol po prichode z prace domov a nemusel cakat 5 dni kym to "profesionalne" zlozia.
Tak složit to je práce na chvilku, mě osobně vždycky o dost víc času zabere výběr komponent, které mám vůbec koupit. Větší upgrade dělám jenom jednou za čas (několik let) a ty hw novinky příliš nesleduji.
Rozpěrky se nepřitahují kleštěmi, ale klíčem.
Upřesnil bych to na nástrčkový imbus velikost 3/16".
Imbus je něco jiného - vnitřní šestihran. Tohle je normální hlava - vnější šestihran. Takže nástrčkový klíč, lidově gola, oříšek 3/16" nebo 5,5mm (tím to jde také).
Já bych k tomu dodal, že "imbus" není nic, ta věc (kterou se ale opravdu distančky neutahují) se jmenuje "inbus" - Innensechskantschraube Bauer und Schaurte. M tam fakt není.
Svatá pravda, trapně jsem se nechal unést. IMBUS byla nějaká zkratka tuším cestovní kanceláře.Někde jsem slyšel, že je to zkratka z INženýr BUSta. Ale to bude asi strojařská pověst.
Rozpěrky? To slyším poprvé. Já je znám pod názvem distanční sloupky nebo hovorově distančáky, ale to je jenom slovíčkaření 🙂
Děkuji za zajímavé téma. Přiznám se, že můj další počítač už nebude desktop PC, protože rád bych měl alespoň 1x v životě přenosný počítač - notebook, nebo aspoň tablet pro začátek. Určitě bych neměl nic proti tomu, kdybych si uměl postavit nový výkonný desktop, ovšem v současnosti to není u mě téma dne, neboť jsem nezaměstnaný a mám k dipozici jen opravdu skromný příděl peněz. Pokud budu mít práci a vydělám nějaké peníze, mohu potom uvažovat o modernizaci mého zastaralého počítačového parku. (Dnes vyjímečně píšu z XP-éčka, protože jsem si byl vyzvednout "dárek" z Redmondu od Satya Nadella a B. Gatese v podobně MIMOŘÁDNÉ záplaty Internet Exploreru pro Windows XP už po skončení podpory. Nesmírně děkuji pánům z Microsoftu za tuhle velkorysost.)
Dnes píšeš z Opery, protože jsi si zaktualizoval Explorer?
🙂 Jednoduché vysvětlení - Protože IE8, jsem kromě aktualizací už minimálně 2 roky nepoužíval, v Opeře mám veškeré Oblíbené záložky, proto ve Win XP většinou právě z Opery.
Stále nerozumím. Vy jste napsal příspěvek o tom, že díky aktualizaci IE můžete psát do diskuse z Opery. Do diskuse můžete z Opery psát i bez zmíněné aktualizace, na tom se nic nemění.
Pavelko, nemusis nam pokazde psat, ze jsi bez prace. To tu uz vsichni davno vime ;) Pis jen sve zivotni zmeny. Pripadne prikladej odkaz na svuj zivotopis. Je mozne, ze te tu najde nejaky zamestnavatel.P.S.Gratuluji ti k opet bezpecnemu systemu Windows XP.
jj dobřeKdyžtak povolání někdy zmíním, za které se člověk nebude muset stydět. Iluze si ale nedělám, dobrá práce se shání špatně, ale že budu ředitelem nebo redaktorem, to neočekávejte, na to musí být VŠ a já mám jen SŠ, ale můj spolužák byl jen vyučený a má dnes stavební firmu a je dnes milionářem, takže nezáleží na tolik vzdělání, ale jak se k tomu člověk postaví.
Za žádné povolání se člověk nemusí stydět. Záleží, jak se k tomu člověk postaví. S tím souhlasím.
Důležité je postavení ... a dámy ví o čem mluvím B-]
lze sestavit i velmi levný desktop, např na platformě AMD Kabini, komplet včetně case (bez LCD a OS) vyjde asi na 6000 Kč s daní. Notebooky moc nedoporučuji, zhruba po dvou letech jim z důvodu disků a prašnosti uvnitř klesá výkon, respektivě zahřívání komponent uvnitř roste.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.