Jak pomocí VBA přidat funkci do Excelu?

VBA (Visual Basic for Application) je velmi jednoduchý programovací jazyk aplikací Office. Pomocí něj můžete do Excelu přidat funkci, která ve standardní nabídce chybí.
Josef Myslín: VBA (Visual Basic for Application) je velmi jednoduchý programovací jazyk aplikací Office. Pomocí něj můžete do Excelu přidat funkci, která ve standardní nabídce chybí.

Nejprve spustíte editor jazyka VBA (Nástroje | Makro | Editor jazyka Visual Basic). Kód nově vytvořené funkce musí být umístěn v tzv. modulu, aby mohla být funkce využita v celém sešitu.

Funkce je v jazyce Visual Basic (ať již standardním nebo VBA) uvozena klíčovým slovem FUNCTION, za kterým následuje název funkce s parametry v závorce. Po závorce následuje klíčové slovo AS a určení typu výsledku. Obecný tvar funkce je následující:

Jako příklad vytvoříme funkci, která bude počítat objem válce (V=pr2v). Ze vztahu je patrné, že bude vyžadovat dva parametry (r, v) a výsledkem může být desetinné číslo. Funkce bude tedy napsaná takto:

Function VALEC(Polomer, Vyska)As Single VALEC=3,14159*Polomer*Polomer*VyskaEnd FunctionNyní musíme do těla funkce (oblast mezi slovy Function a End Function) napsat samotnou definici funkce.

Do jednoho modulu můžete zadat několik funkcí. Po jejich zápisu uzavřete editor jazyka VBA a zadané funkce již můžete používat jako standardní funkce Excelu – tzn. do buňky zadáte např.:

=NODMOCNINA(8;3)

výsledek bude 2

=VALEC(2;2)

výsledek bude 25,13

Funkce však zatím můžete používat pouze v daném sešitu. Pro použití v jiných sešitech musíte funkci uložit do souboru XLA jako doplněk, který pak doplníte v v nabídce Nástroje – doplňky mezi zapnuté doplňky Excelu.

Diskuze (1) Další článek: Odchází král Microsoftu

Témata článku: Microsoft Office, Excel, Funkce, Klíčová funkce, Jednoduché tělo, Jednoduchý tvar, Fun, Desetinné číslo, Visual Basic, VBA, Basic, Klíčový parametr, Single


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 116Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu