Jak ovládat Advanced Configuration and Power Interface ve Windows 98

Kdyby všechna pécéčka šetřila energií, mohlo by být o Temelín méně. Jak jste na tom vy?
Jednou z nejednoduchých součástí Windows 98 je souhrn funkcí, společně často označovaných jako „šetření energií“. Po řadě různých vyvíjejících se specifikací se Windows 98 drží standardu nového, zvaného ACPI (Advanced Configuration and Power Interface), který je v dispozici zatím ve své první verzi. ACPI 1.0 teoreticky umožňuje škálu těchto prvků, nicméně vyžaduje základní desku, která je s tímto standardem kompatibilní, a dále BIOS počítače, který je rovněž s ACPI 1.0 kompatibilní. U nově vyráběných počítačů (od konce roku 1998) by neměl být problém s obojím, u starších naopak – a zatímco můžete BIOS obvykle snadno upgradovat (tj. stáhnout si jej z Internetu a nainstalovat), je výměna motherboardu spojená s docela bolestným přeorganizováním celého počítače.

Chcete-li ve Windows 98 podporu ACPI 1.0 zprovoznit, můžete postupovat dvěma způsoby; žádný z nich ale není zcela jednoduchý.

První metodou je reinstalace Windows 98 s parametry /p j v příkazové řádce, tj. spustit instalační příkaz z příkazové řádky:

C:/> SETUP /p j

Tato reinstalace není až tak bolestná, jak by se mohlo na první pohled zdát; zůstane zachované veškeré vaše nastavení a nebudete muset přeinstalovávat (nově nainstalovávat) programy. Tedy – obvykle, a samozřejmě se mohou vyskytnout různé nepředvídatelné nepříjemnosti. Instalace přidá několik informací o ACPI do Registru Windows 98, což ostatně můžete udělat i sami; přesto je to ale nejjistější cesta, protože reaguje na konkrétní zařízení instalované na počítači a pokud je to možné, zprovozní u nich ACPI.

Druhou metodou je pak editovat Registr a přidat do něj informaci o tom, že počítač má podporovat ACPI, a pak volbou Přidat nový hardware v Ovládacích panelech jej nechat znovu projít hardwarovou sestavu počítače a zajistit si u konkrétních prvků podporu ACPI. Kroků je nyní více:

  • Zkopírujte instalační adresář Windows 98 z instalačního CD-ROM na pevný disk. Jedná se o kopii celého adresáře /win98 na instalačním CD-ROM; cílový adresář může být libovolný, ale musíte si pamatovat, kam soubory kopírujete.
  • Spusťte editor Registru a nalezněte následující klíč:

    HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Detect

  • Do tohoto klíče přidejte řetězcovou proměnnou, kterou pojmenujte „ACPIOption“ a přiřaďte jí hodnotu 1. Uzavřete editor Registru.
  • Spusťte modul Přidat nový hardware z Ovládacích panelů, a nechejte jej, aby nový hardware detekoval. Modul nalezne zařízení, která jsou ACPI-kompatibilní, upraví jejich záznamy, a vyžádá si restart počítače. Během tohoto procesu je velmi pravděpodobné, že si modul Přidat nový hardware vyžádá další soubory z instalace; zde mu podstrčíte vámi vytvořený adresář (v kroku 1), protože v okamžiku detekce modul není schopen spolupracovat s CD-ROM.
  • Po restartu si prohlédněte Správce zařízení (Tento počítač – Vlastnosti). Možná naleznete duplicitní zařízení, tj. například dva grafické adaptéry, dvě CD-ROM atd. U těchto duplicit by měl být zobrazen jeden s hardwarovým konfliktem (žluté kolečko); odstraňte ten, který hlásí, že je bez konfliktu. Tedy, ještě jednou: ponechejte vždy jen jedno zařízení u duplicit, a to to, které hlásí konflikt.
  • Restartujte počítač, konflikty by se neměly vyskytovat a měla by pracovat zařízení podporující ACPI. Pokud přesto konflikty existují, je nutné přeinstalovat Windows 98.
Diskuze (2) Další článek: Vývojář komentuje: které verze FoxPro jsou náchylné na rok 2000 a jak

Témata článku: Hardware, Windows, PoW, Pravděpodobný parametr, Nová metoda, První krok, CD-ROM, Instalační CD

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů