Jak ovládat Advanced Configuration and Power Interface ve Windows 98

Kdyby všechna pécéčka šetřila energií, mohlo by být o Temelín méně. Jak jste na tom vy?
Jednou z nejednoduchých součástí Windows 98 je souhrn funkcí, společně často označovaných jako „šetření energií“. Po řadě různých vyvíjejících se specifikací se Windows 98 drží standardu nového, zvaného ACPI (Advanced Configuration and Power Interface), který je v dispozici zatím ve své první verzi. ACPI 1.0 teoreticky umožňuje škálu těchto prvků, nicméně vyžaduje základní desku, která je s tímto standardem kompatibilní, a dále BIOS počítače, který je rovněž s ACPI 1.0 kompatibilní. U nově vyráběných počítačů (od konce roku 1998) by neměl být problém s obojím, u starších naopak – a zatímco můžete BIOS obvykle snadno upgradovat (tj. stáhnout si jej z Internetu a nainstalovat), je výměna motherboardu spojená s docela bolestným přeorganizováním celého počítače.

Chcete-li ve Windows 98 podporu ACPI 1.0 zprovoznit, můžete postupovat dvěma způsoby; žádný z nich ale není zcela jednoduchý.

První metodou je reinstalace Windows 98 s parametry /p j v příkazové řádce, tj. spustit instalační příkaz z příkazové řádky:

C:/> SETUP /p j

Tato reinstalace není až tak bolestná, jak by se mohlo na první pohled zdát; zůstane zachované veškeré vaše nastavení a nebudete muset přeinstalovávat (nově nainstalovávat) programy. Tedy – obvykle, a samozřejmě se mohou vyskytnout různé nepředvídatelné nepříjemnosti. Instalace přidá několik informací o ACPI do Registru Windows 98, což ostatně můžete udělat i sami; přesto je to ale nejjistější cesta, protože reaguje na konkrétní zařízení instalované na počítači a pokud je to možné, zprovozní u nich ACPI.

Druhou metodou je pak editovat Registr a přidat do něj informaci o tom, že počítač má podporovat ACPI, a pak volbou Přidat nový hardware v Ovládacích panelech jej nechat znovu projít hardwarovou sestavu počítače a zajistit si u konkrétních prvků podporu ACPI. Kroků je nyní více:

  • Zkopírujte instalační adresář Windows 98 z instalačního CD-ROM na pevný disk. Jedná se o kopii celého adresáře /win98 na instalačním CD-ROM; cílový adresář může být libovolný, ale musíte si pamatovat, kam soubory kopírujete.
  • Spusťte editor Registru a nalezněte následující klíč:

    HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Current Version\Detect

  • Do tohoto klíče přidejte řetězcovou proměnnou, kterou pojmenujte „ACPIOption“ a přiřaďte jí hodnotu 1. Uzavřete editor Registru.
  • Spusťte modul Přidat nový hardware z Ovládacích panelů, a nechejte jej, aby nový hardware detekoval. Modul nalezne zařízení, která jsou ACPI-kompatibilní, upraví jejich záznamy, a vyžádá si restart počítače. Během tohoto procesu je velmi pravděpodobné, že si modul Přidat nový hardware vyžádá další soubory z instalace; zde mu podstrčíte vámi vytvořený adresář (v kroku 1), protože v okamžiku detekce modul není schopen spolupracovat s CD-ROM.
  • Po restartu si prohlédněte Správce zařízení (Tento počítač – Vlastnosti). Možná naleznete duplicitní zařízení, tj. například dva grafické adaptéry, dvě CD-ROM atd. U těchto duplicit by měl být zobrazen jeden s hardwarovým konfliktem (žluté kolečko); odstraňte ten, který hlásí, že je bez konfliktu. Tedy, ještě jednou: ponechejte vždy jen jedno zařízení u duplicit, a to to, které hlásí konflikt.
  • Restartujte počítač, konflikty by se neměly vyskytovat a měla by pracovat zařízení podporující ACPI. Pokud přesto konflikty existují, je nutné přeinstalovat Windows 98.
Diskuze (2) Další článek: Vývojář komentuje: které verze FoxPro jsou náchylné na rok 2000 a jak

Témata článku: Hardware, Windows, CD-ROM, První krok, Pravděpodobný parametr, PoW, Instalační CD, Nová metoda


Určitě si přečtěte

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

ELONOVINKY: Tesla brzy začne prodávat solární tašky. Budou drahé, ale pěkné

** Tesla začne prodávat solární střešní tašky, které představila před dvěma lety ** Výroba začne v první polovině příštího roku ** Tašky budou odolné, dostanou doživotní záruku a na přání i vyhřívání

Petr Melechin, Karel Dlabač | 24

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 7

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

Nová 3D tiskárna je 10× rychlejší než současné modely pro domácí i komerční trh

** Vědci vytvořili nový typ rychlé 3D tiskárny ** 3D tiskárna používá standardní materiál ** je 10× rychlejší než srovnatelné tiskárny a to i v porovnání s drahými komerčními modely

Karel Javůrek | 52

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů