A čo chú na Marse osvetliť ulice , alebo aj kostol ? Alebo naozaj vážne tomu veria , že sa Mars niekedy osídli ? Ani do koncentráku nedávali jednosmerné lístky . Aj tam bola aká-taká nádej , že na rozdiel od Marsu prežite !
Neboj, dobrovolniku bude dost.
Kdybyste takovyhle nazor vyslovil v roce 1918, tak je zcela pochopitelny. Ale nevim, co Vam pri dnesnim pokroku a technologiich pripada nerealne na marsovske kolonii. Jiste, vse neni doresene, vsechno neni vyrobene, ale snad nikdo prece nemuze s presvedcenim tvrdit, ze se tam drive ci pozdeji lidstvo nedostane. I kdyby to trvalo dalsich 100 let, je jasne, ze se lide budou chtit dostat dale.
Vleze se ten reaktor do kufru Tesly? Pak by konečně k něčemu byla😀
I, kdyby to bylo možné, z bezpečnostního hlediska nebude nikdy povolen, na civilních / nákladních lodích, se také nevyplatil z hlediska nákladů (MW verze pochopitelně), především na bezpečnost (dnes plus teroristé jisté ideologie) a údržbu. Už samy baterie jsou riziková záležitost při nehodách, za nějaký čas uvidíme, zda je typ HE3DA opravdu bezpečnější, jak vynálezce tvrdí, první požáry ukáží, pravý stav věcí. Ve vesmíru je jádro / fúze jediná možnost, pokročilé pohony lodí a kolonie na planetách, prostě solár pohánět nemůže.
Reaktor by měl především zajišťovat výrobu metanu pro návratový modul, tím bych začal.
Takováhle "pidizařízení" by bylo super, kdyby si šlo koupit domů. Investovat hromadu, ale pak už mít energii zadarmo. Ale chápu, že to je (zatím?) nesmysl. A taky, že by se "ekologové" asi zbláznili (i když totálně nechápu, co jim na jádru vadí, ale budiž). 🙂
Nesmysl to není. Sověti s tím experimentovali, byť v praxi se nic moc neprojevilo. Třeba nad tímhle srdce zaplesá: https://en.wikipedia.org/wiki/Bilibino_Nuclear_Pow... ... prostě pohání malé město na Sibiři, které je odříznuté od světa a přístupné jen z moře, reaktory z ponorek.Problém je s přebytečným výkonem, kam tu energii nacpat, a všimněte si, jak se lidi jaderné energie bojí. Raději ani nechtějte vědět, že běhají třeba i přímo ve městech. Ale o tom se nemluví, protože je demokracie, a lid by nám je zakázal. Zkrátka dokud se bude ta věc démonizovat, nemá ani smysl to zkoušet. Lidi neumí počítat, nechápou, že zaplácnout pár procent plochy Země křemíkem může mít spoustu nečekaných důsledků, např. nepřímých zavinění smrti. A jak se jen démonizuje Fukušima...
tak tak, křemík je vrah. Stačí si zjistit, kolik lidí se najde mrtvých na plážích 😀Masové rozšíření takových zařízení je bohužel sci-fi. Jaderný odpad je na to příliš velký problém.
jaderny odpad nieje ziadny problem. zakopes pod zem a vybavene
Hmm, a kam? To opravdu není tak jednoduché. Už se to řeší desítky let a řešení je stále v nedohlednu.
A ako sa to robilo za socializmu resp. USA kapitalizmu? Zakopávalo sa to do betónových jám. Tak bola uzatvorená aj Černobyľská jadrová elektráreň do tzv. sarkofágu. Teraz je na nej lepší oceľový kryt s fotovoltaikou.
myslíš ten beton, co se začíná po 100-200 létech rozpadat? V porovnání s jaderným odpadem, kde to je 40-100 tisíc let se nabízí otázka, jak dlouho to bude ty generace po nás bavit "přebalovat". Nesmí přijít války, sociální krize apod. Jistě, hovoří se o tom, že se časem to palivo znovu využije. Teoreticky, protože to zatím jaksi neumíme. Prostě hodně "možná" a hodně rizik. (osobně nejsem proti atomu, ale zatím jen jako doplňku klasických elektráren a větší důraz bych dal na výzkum ...)
beton vydrzi omnoho viac ako 200 let. je to umely kamen, to by malo vydrzat tisice rokov. navyse to nieje iba v nom. tolko toho odpadu nieje, z pohladu povrchu planety su tie uloziska prakticky nulove. v zemi je prirodna radioaktivita bezna a kym je tu hrozba termonuklearnych bomb nas nejake sudy zakopane hlboko v zemi znepokojovat nemusia, bez ohladu na socialne krize.
Jedinym rozumnym konecnym resenim je jaderny odpad "naredit" a rozptýlit. Tim se ale pripravujeme o druhotnou surovinu. Také reakce laicke verejnosti jsou brzdou.MP
Já nevím, mám k tomu respekt. Křemík mi nevadí, vadí mi ta masa. Kdyby se mluvilo o tom, že se 5% pevniny natře černou barvou, to by se ochránci přírody mohli zbláznit.Pod soláry se například špatně vsakuje voda do země. Kolik lidí umře ročně žízní kvůli vyschlým studnám? Teď se to může stát Kapskému městu 😀 Taky to rozjelo obrovskou ekonomiku kolem a zaměstnalo spoustu lidí, co mohli dělat něco užitečnějšího. Čistě z principu mi vadí ta nekritičnost.Zato reaktor je malý, velmi spolehlivý, hustota výkonu na objem nebo zabranou plochu obrovská (i když vezmete v potaz zničenou zónu po havárii). A všichni se bojí vyhořelého paliva místo toho, aby se ptali na možnosti, které v tom jsou. A jakože jsou, některé i velmi elegantní.
twl 😀 tak za nedostatek vody můžou soláry 😀 Reaktor, stejně jako následný odpad, se ale musí střežit. A to po dalších 10 000 let. Jakékoliv úložiště bude muset být výborně hlídané. Prakticky navěky. Jakýkoliv jaderný odpad má totiž skutečně velmi elegantní využití - zbraně hromadného ničení.
https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_reprocessing...
Ano za problémy muze i solar. Pro méně bystre, změna vodniho hospodářství je pomerne vyznamne ovlivnena mnostvi plochy která absorbuje slunecni energii a tudíž i teplo, stejne jako množství silnic a betonovych ploch a ovlivnuje druhotne vsakovani atd atd.
Člověče, kdybyste věděl, kde všude ty reaktory jsou, nepsal byste takové hovadiny.
JInak vůbec srovnávat JE, byť malé, a solární elektrárny... na tom je krásně vidět, že jste typickým produktem propagandy. Obě technologie mají v energetickém mixu úplně jiné místo. Není to jedno nebo druhé.
Jojo, úplně jiné místo, přesně tak.Solární panel funguje, když zrovna svítí Slunce. Jenom kolik se utratí za předpovědi počasí, aby se ta energie z nich dala vybírat efektivně, a nepropalovala se nazmar 😀 Neboli výkon solárního panelu nijak nekoreluje se spotřebou ani ničím jiným, je neregulovatelný, a závisí na tom, jak se sluníčko vyspí.Naproti tomu jaderná energie je předvídatelná a mnohem levnější, je dokonce i regulovatelná.To, že EU dostala cenu jaderné energie tam, kde dneska je, není vina technologie, ale naše blbost, a výhra pro ty, co mají podíl na té hromadě solárů tady (ano, i já, oběť propagandy 😀 ).
Američané se ještě nedostali dál než na mezinárodní kosmickou stanici a již plánují, že poletí na Mars? Nedostali se ani na Měsíc, takže na to rozhodně nemají.
Názor byl 1× upraven, naposled 21. 1. 2018 18:31
K tomu "nedostali se ani na Měsíc" zbývá už jen dodat, že země je placatá. 😀
Vždyť má pravdu oni lhali, běž v noci na poušť a uvidíš že je to podobné jako měsíční písek.
a ty běž do mateřské školky a uvidíš, že tam najdeš spoustu kamarádů s podobně inspirativními myšlenkami 🙂
hehe ty jsi me rozesmal to tomu fakt ještě někdo věří po 50ti letech.. jediný a nejvetsi dukaz je že se tam nepoletí dalsich 50 let bohužel.. vís proč protože je to nemožné, radiace z van alenovych pasu potažmo radiace ve vesmiru to neumožnuji, lod by musela mit radiacni stit vykony jako ten na zemi pri malych rozmerech lode..a co by z toho bylo když ani mars ani mesic nejsou v obyvatelne zone..stroje na tezbu surovin tojo ale lidi zbytecne
"50ti" 😃 No vzhledem k tomu, že jsi negramotný, tak tvé "názory" přesně odpovídají tvému mentálnímu postižení 😃
Chtělo by to absolvovat pár hodin fyziky. Van Allenovy pásy tvoří nabité částice – na odstínění takové radiace stačí list papíru.
Spravne. Rusi tam pristanu uz vcera. Vladimir Vladimirovic Iljic Putin uz dal pokyn aby Avtovaz zacal s vyrobou ruskeho lunarneho modulu. Prve dodavky preglejky a drevotriesky uz boli do zavodu dodane a vyroba sa uz zacala 😀Teraz vazne. Rusi by bez Americanov teraz sedeli na zadku a o lietani do vesmiru by sa im mohlo akurat tak zdat. Soyuz (tolko omielany a ruskou propagandou vyzdvihovany) lieta na motoroch RD-180, ktore vyraba spolocnost RD AMROSS, spolocny podnik Pratt & Whitney a NPO Energomash. Americania tam naliali kvantum penazi, bez ktorych by rusky vesmirny program bledol zavistou uz aj pri zoskoku Felixa Baumgartnera...Kazdy jeden trolujuci a 100% pravdivy dokaz ze americania na mesiaci nepristali bol vyvrateny. Nalietalo sa tam 6 misii, doviezlo sa 382 kilogramov mesacnych sutrov. Rusi dokazali troma misiami bez posadky doviezt neuveritelnych 300 GRAMOV! 😀
S tými motormi RD-180 si prestrelil; tie si vyvinuli Rusi úplne sami a keď sa k nim Američania po páde Železnej opony dostali, nechceli veriť že sa Rusom takto podarilo zvládnuť uzavretý cyklus, niečo, čo oni kvôli obrovským komplikáciám radšej vzdali.To, kto ich výrobu potom prevzal a kto ich vlastní, je už úplne iná vec. Faktom je, že tieto motory stále patria k tým najúčinnejším na svete a v tomto smere sa Američania učia od Rusov 😉
Pre mínuskárov: skúste si na internete niečo o histórii RD-180 prečítať, ak to nezvládnete v cudzom jazyku, pokojne postačí česká wiki alebo web kosmonautix.cz. A ak robí čítanie problém, je o tom na youtube viacero dokumentov 🙂Spochybňovať ruský pôvod RD-180 je rovnako absurdné ako tvrdiť že zem je plochá 😉
Zase vysoke davky excitacnich antidepresiv.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.