Technologie | Hacking | Odposlech

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

  • Lamphone je další bizarní technika odposlechu
  • Zneužívá obyčejnou stropní lampu
  • Podívejte se na další bizarní experimenty

Máte doma stropní lampy? Tak je s trochou nadsázky všechny raději okamžitě vyhoďte do koše a s nimi i další předměty, které jsou náchylné k vibracím. Na protějším domě – v tom otevřeném vikýři na střeše – totiž možná právě teď číhají Ben Nassi a jeho kolegové z Ben Gurionovy univerzity v Negevu a Weizmannova institutu věd.

Z vikýře trčí hvězdářský teleskop namířený na některou z lamp a na jeho druhém konci je citlivé optické zařízení, které zaznamená drobné vibrace žárovky, když se do ní opřou zvukové vlny mluvících osob pod ní.

Klepněte pro větší obrázek
Zvukové vlny rozkmitají stropní lampu, která je často snadno viditelná i z ulice. Pomocí dalekohledu lze drobné otřesy zaznamenat a převést zpět na zvukové vlny. 

Nassi, Pirutin, Shamir, Elovici a Zadov svůj experiment pojmenovali Lamphone a opravdu je to takový vzdálený odposlechový mikrofon, pomocí softwarové analýzy na počítači totiž dokázali namapovat jednotlivé otřesy žárovky zpět na zvukové vlny, které poté přehráli v počítači.

„We will make America great again“ skrze stropní lampu:

Lamphone tímto způsobem dokáže relativně dobře zrekonstruovat zvuk v bytě i na vzdálenost několika desítek metrů, což autoři experimentu doložili několika nahrávkami. V místnosti přehráli několik písniček a vzdáleným mikrofonem je dokázali zaznamenat. Kvalita byla sice šílená, přesto je však v záznamu patrná jak melodie, tak samotný text.

Kdyby tedy namísto Let It Be od The Beatles zaznělo v bytě něco mnohem pikantnějšího, špion v protějším domě se to dozví také.

Jak to vlastně funguje přímo podle autorů:

Lamphone není ani zdaleka jediným experimentem technologicky vysoce sofistikovaného odposlechu, o kterém si filmový Q mohl jen nechat zdát. Právě naopak. Kutilové i vědci se za poslední roky pochlubili celou plejádou technik, které přinejmenším v laboratorních podmínkách fungují velmi dobře a ukazují, že odposlouchávat lze prakticky cokoliv počínaje okenní skleněnou tabulí a konče počítačovým monitorem.

Připomeňte si některé z těchto technik v následujících kapitolách.

Diskuze (16) Další článek: Stůl a počítač: Inspirujte se, jak mohou vypadat pracoviště či hráčská doupata

Témata článku: Technologie, CIA, WhatsApp, Javascript, Hacking, Únik dat, Telegram, NSA, Odposlech, Experiment, PDF, Zadov, AliExpress, SDR, Lampa, Monitor, Shamir, Štěnice, Primitiv, Mikrofon, SMS, The Beatles, Torus


Určitě si přečtěte

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize