Jak obnovit ne předchozí, ale před-předchozí operační systém?

To není nesmyslná situace: současný operační systém semtam reinstalujete, a přitom se vám ztratí obnovovací informace o systému předchozím. Jak na to?
Ač zřídka, může nastat situace, kdy se budete potřebovat vrátit k původnímu operačnímu systému, který jste měli na svém stroji před instalací Windows 98 – například kvůli chodu některých starších programů, bez kterých se ale neobejdete. Již při první instalaci Windows 98 (tj. upgrade zejména z Windows 95) jste tázání, zda se mají zachovat systémové soubory, tj. takzvaná „odinstalační“ informace, a ty vám umožní předchozí verzi celkem bez problémů obnovit, pokud pochopitelně nesmažete adresář s tímto operačním systémem.

Problematičtější situace ale nastává, když reinstalujete Windows 98, tedy na počítač s Windows 98 instalujete Windows 98, ať už z jakéhokoli důvodu (jazyková verze, něco omylem smažete nebo vám jiný program „rozhodí“ instalaci Windows 98 tak, že se rozhodnute operační systém instalovat znovu). V tomto okamžiku se při instalaci instalátor pochopitelně opět ptá, zda má „Uložit systémové soubory“ předchozí verze, a pokud odpovíte kladně, přepíše se předchozí odinstalační informace – budete se tedy moci vrátit o jeden krok, k předchozí instalaci Windows 98, nikoli však např. k před-předchozí, tj. k Windows 95. Pokud se však rozhodnete, že původní instalaci Windows 95 chcete „zachránit“ k možnému opětovému používání, postupujte následovně, ještě před druhou instalací (reinstalací) Windows 98?

  • Nalezněte (Start – Hledat – Soubory a složky) soubory s názvem Winundo.*
  • Mělo by se jednat o soubory Winundo.dat a Winundo.ini. Tyto soubory by měly mít atributy Systém, Hidden a Read-only. Zrušte tyto atributy (můžete i DOSovým příkazem ATTRIB)
  • Přesuňte tyto soubory do jiného adresáře, který pro tento účel vytvoříte.
Nyní můžete klidně provést reinstalaci Windows 98. Ta vytvoří opět nové kopie souborů Winundo.dat a Winundo.ini; jakmile budete chtít obnovit původní instalaci Windows 95, přepište tyto novější soubory vašimi archivovanými verzemi a postupujte standardní odinstalací.
Váš názor Další článek: Tapeta náhle mění barvu při výběru ikony

Témata článku: Windows, Only, Hidden, Původní opera, Instalace, Read


Určitě si přečtěte

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku