Jak (ne)rozbít Kodak DC5000

Kodak DC5000 je obrněnec mezi digiťáky. Výrobce slibuje odolnost vskutku velkou, ale obstojí tvrzení Kodaku proti zátěžovým testům U.S. Army?!
Jak (ne)rozbít Kodak DC5000


Minulý týden zveřejnila společnost Fotoworld výsledky testů, které prováděla americká armáda na digitálním fotoaparátu Kodak DC5000. O tom, že se s ním hoši nemazlili, to se dozvíme dále v tomto článku. Ještě než se ale dostaneme k samotnému trápení pro digiťák, ve zkratce uvedeme základní charakteristiku přístroje.

Klepněte pro větší obrázek         Klepněte pro větší obrázek

Již samotný vzhled napovídá, že fotoaparát je přímo uzpůsobený do nepříznivých podmínek. Robustní konstrukce odolná proti vodě, prachu a nárazům působí velmi důvěryhodně, stejně jako použitá technologie. Kodak DC5000 představuje zlatou střední cestu, tedy 2 Mpix fotoaparát založený na osvědčené řadě DC2xx. Asi nejbližším příbuzným bude model DC280 (nebo téměř shodný DC3400). DC5000 disponuje zoomem o rozsahu 30 - 60 mm, automatickou expozicí s možností korekce, několika způsoby vyvážení bílé, zkrátka "lepší automat". Neměl jsem sice možnost foťák vyzkoušet v praxi, ale pokud zdědil po zmíněných typech i obrazovou kvalitu, pak se není čeho obávat. Kodaky jsou proslulé téměř dokonalým barevným podáním, ve své třídě solidní ostrostí a kresbou optiky, a novější modely pak umí i citlivěji zacházet se ztrátovou kompresí JPEG. Ovládání v prostředí operačního systému Digita je intuitivní, tudíž co dodat? Kodak prostě vyrobil digiťák, postavený na bázi "rodinného stříbra", který ale navlékl do hezky vypolstrovaného kabátku. Dlužno dodat, že alespoň mě osobně se toto brnění navíc líbí. Design hodnotím vcelku hodně vysoko a účelovost? Tu zhodnotili ostří hoši z U.S. Army, přičemž nyní už předkládám znění tiskové zprávy.

... A právě tři exempláře tohoto běžně prodávaného fotoaparátu Kodak DC5000 prošly vojenskými testy v Trace Laboratory v Palatinu. Testovalo se podle 9 vybraných testů ze série Military Standard 810F (MIL STD 810F), vlastní realizaci měli na starosti Matt Johnson, Barbara Vazan a Jean Labanowksi. Ve všech 9 testech DC5000 uspěl (všechny tři exempláře) bez výtek. Konkrétně se jednalo o zkoušky: 500.4 Low Pressure Altitude, 501.4 High Temperature, 502.4 Low Temperature, 504 Contamination by Fluids, 507.4 Humidity, 513.4 Acceleration, 514.5 Vibration, 516.5 Shock a 521.2 Icing/Freezing Rain.

Podívejme se na náplň testů podrobněji:

  1. MIL STD 810F - 500.4 Low Pressure Altitude (oblast nízkého atmosférického tlaku) Fotoaparát byl ve vypnutém stavu v přetlakové komoře vystaven po jednu hodinu tlaku odpovídajícímu výšce 12 km, poté "klesnul" do 5000 metrů a byla otestována jeho funkčnost.
  2. MIL STD 810F - 501.4 High Temperature (vysoká teplota) Přístroje byly po dobu 48 hodin vystaveny teplotě 85°C, poté při 40°C otestovány.
  3. MIL STD 810F - 502.4 Low Temperature (nízká teplota) Přístroje byly po dobu 24 hodin vystaveny teplotě -40°C, poté při 0°C otestovány.
  4. MIL-STD-810F - 504 Contamination by Fluids (poškození kapalinami) Pro test bylo vybráno 12 kapalin, přístroje jim byly vystavovány po dobu 8 hodin, jednalo se o: čistič, limonádu, pivo, vodu, kafe, džus, motorový olej, iron, naftu, benzín, opalovací olej a tvrdý alkohol.
  5. MIL-STD-810F- 507.4 Humidity (vlhkost) Ve vypnutém stavu byly fotoaparáty podrobeny 10dennímu cyklu s relativní vlhkostí 95%, teploty se měnily takto: 30 - 60 - 30 - 20 - 30 - 60 atd.
  6. MIL-STD 810F- 513.4 Acceleration (zrychlení) Přístroje byly ve vypnutém stavu vystaveny následujícímu zrychlení 2 G dopředu, 6 G dozadu, 9 G nahoru, 3 G dolů, 4 G doleva a 4 G doprava. Funkčnost byla testována při zrychlení 2 G.
  7. MIL-STD 810F- 514.5 Vibration (vibrace) Fotoaparáty prošly vibracemi 7,7 G ve frekvenčním rozsahu 20 až 2000 Hz ve všech osách.
  8. MIL-STD 810F- 516.5 Shock (náraz) Každý přístroj byl vystaven rázu o síle 30 G, se sinusovým průběhem a trváním 11 ms, a to postupně ve všech osách. Poté následovaly pádové testy z 20 cm na všechny rohy, strany a na různé povrchy, celkem 26 pádů.
  9. MIL-STD 810F- 521.2 Icing/Freezing Rain (namrzající déšť) Fotoaparáty byly podchlazeny na -10°C a ostřikovány vodou s teplotou 2°C dokud se na jejich povrchu nevytvořila souvislá vrstva ledu. Poté byly ponechány v pokojové teplotě oschnout a byly otestovány.
Komentář? Pokud jste jednotlivé body testu četli pozorně, možná vám občas proběhnul mráz po zádech. To kdyby někdo dělal mému foťáčku, se zlou by se potázal! Ale Kodak DC5000? Vydržel. Jak se skromně píše v úvodu - "...uspěl (všechny tři exempláře) bez výtek". I když nedá mi trochu si rýpnout. Docela by mě zajímalo, jak se po "mrazivých testech" (č. 3 a 9) tvářily akumulátory?

V každém případě je ale zřejmé, že až se letos začnete chystat na dovolenou za extrémními sporty, nyní už víte, který digiťák vás nenechá na holičkách. Na takový raft bych si rozhodně s sebou nic jiného nebral. Myslím, že s tímhle foťákem můžete klidně i zatloukat stanové kolíky.

Diskuze (1) Další článek: Compaq předhoní Palm v příjmech

Témata článku: Kodak, Army, Shock, Matt, Relativní vlhkost, Nízká výška, Robustní konstrukce, Iron, Džus, Vrstva ledu, Raft, Vypnutí, Zlatý důl, US Army, Extrémní sport, Nízký tlak


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky