Jak (ne)kupovat repasovaný počítač

Čeho se vyvarovat při koupi starého PC.
Jak čas běží, výpočetní technika beznadějně zastarává a stále náročnější aplikace vyžadují více výkonu, rychlejší komponenty, více systémových prostředků apod. V určitý okamžik už nám nezbývá nic jiného, než zajít ke svému dodavateli a zainvestovat do modernějšího a výkonnějšího hardwaru. Přitom se stává, že nám je nabídnuta možnost určité slevy výměnou za použité díly z bývalého počítače. Cena za tyto součásti nebývá většinou nijak vysoká, ale co s tím, že podnikavý prodejce z těchto dílů vyrábí tzv. repasované počítače.

K čemu jsou dobré staré krámy?
Hmm, dobrá otázka. Ne každý musí nutně používat poslední výtvory softwarových firem, zvláště speciality z oblasti herního průmyslu, kde se hodí každý megahertz kmitočtu procesoru a ani operační paměti není nikdy příliš. Ideální oblastí použití bývalých králů informačních technologií jsou tedy nenáročné aplikace většinou psané pro DOS, jako je účetnictví, jednoduché textové editory atd. Znám také případy, kdy je poměrně slabý stroj vybavený procesorem 386 zcela dostačující jako jednoduchý firewall na přístup k Internetu. Nedá se tedy říci, že pro použité díly z počítače už nenajdete uplatnění.

Potřebuji nějaký levný počítač ...
Vydáme se tedy do specializovaného bazaru s výpočetní technikou podívat se, zdali by se nedalo najít něco v rámci našich finančních možností. Jaká je tedy současná nabídka na trhu?

Jaká je použitelnost nabízených sestav? Komplety vybavené procesorem 386 doporučuji spíše na základní seznámení se s počítačem, na nenáročné úpravy textů. Například překladač Pascalu na této sestavě funguje dost použitelným způsobem. Sestavy s procesorem 486 mají dostatek paměti na spuštění a bezproblémový chod Windows 3.1, s mechanikou CD- -ROM a zvukovou kartou můžete spouštět i hry do roku výroby 1995. Počítače vybavené procesory řady Pentium případně klony od jiných výrobců zase nabízejí více výkonu za více peněz. Pozor na známý trik - většina dodavatelů udává cenu tak, aby vypadala co nejnižší, proto jsou nabízené sestavy bez monitoru. Jak jsme na tom tedy s monitorem?

Monochromatické monitory se téměř neprodávají, jejich cena se naposledy pohybovala kolem 1 500 Kč.

Bacha na Bacha
Obešli jsme několik bazarů a máme určitou představu o tom, co kolik kde stojí, dokonce jsme si i vybrali počítač, který plně odpovídá naším finančním možnostem, rozbili jsme prasátko a hurá nakupovat. Pokud však chceme mít určitou jistotu, že se nám počítač nerozpadne hned po příchodu domů, měli bychom věnovat trochu více pozornosti tomu, co vlastně nakupujeme.

Monitor

Aby bylo vůbec možné setrvat chvíli u monitoru bez obav, že v krátkém čase přijdeme o zrak, zjistíme si předem maximální obnovovací frekvenci monitoru u rozlišení, které hodláme používat. Je jasné, že u monitorů staršího data nemůžeme očekávat vysoce ergonomické hodnoty, nicméně prokládané (interlaced) zobrazení vašemu zraku spolehlivě ublíží. Pro dlouhodobější práci bych vyžadoval vertikální obnovovací frekvenci minimálně 72 Hz, pro hry je použitelné již 60 Hz.

Hlavním problémem použitých monitorů bývá většinou jejich přílišná opotřebovanost. Občas nalezneme na stínítku vypálené obrazce od programů, které byly na počítači často pouštěny. Zkusíme také hladký chod ovládacích prvků a také jejich funkčnost. Od monitoru nízké cenové kategorie očekávám použitelné rozlišení alespoň 800× 600 - nechte si předvést! Celkově jsou monitory bezproblémovým prvkem sestav a jako takové při přiměřeném zacházení nebývají zdrojem poruch.

Základní deska

Při nákupu počítače většinou dovnitř nevidíme, tak se může stát, že problémy se základní deskou nastanou až později, kdy se rozhodneme rozšířit sestavu třeba přidáním více paměti. Nakoupíme paměťové moduly, a ejhle, na desce není místo na další rozšíření! Nemůžeme čekat od desek osazených procesorem 386 nebo 486, že budou obsahovat sběrnici PCI apod. Rozšiřitelnost systému je značně limitována právě použitím konkrétní základní desky. Také verze a rok výroby BIOSu určuje klíčové vlastnosti celého systému. Maximální taktovací frekvence základní desky udává také použití a maximální rychlost procesoru.

Procesor

Použitý procesor určuje významně rychlost a použití vaší sestavy. Nečekejte nějaké výrazné možnosti vylepšení výměnou procesoru - novější verze většinou vyžadují i výměnu základní desky. Rychlejší procesory 486 se přehřívají, proto musí být vybaveny chladičem, buď pasivním, nebo aktivním větráčkem. Větráček se nesmí zasekávat, musí být bezhlučný a prach mu také nesvědčí - později je nutné kontrolovat jeho bezchybný chod. Přehřátý procesor se může zničit nebo zapříčinit spoustu záhadných zmrznutí systému.

Paměti

Počítače řady 386 používají moduly SIMM s 30 vývody, novější 486 jsou vybaveny moduly SIMM se 72 vývody. Velký problém při pozdějším chodu počítače právě spočívá v použitých pamětech. Jak je známo, paměťových modulů musí být na desce více, přičemž musí být všechny stejného typu. Kombinace pamětí různých typů přináší nečekané a těžko odhalitelné problémy při pozdějším chodu počítače, například všechno funguje asi dvě hodiny, pak se začne záhadně hroutit systém, po vypnutí a zapnutí zase chvíli funguje atd. Vlivem teploty se může časování pamětí dostat mimo stanovené hranice, což přináší nejrůznější výpadky a podivné chování systému. Pokud není možné osadit desku stejným typem pamětí, lze použít vždy dva stejné moduly vedle sebe. U systémů 486 je zas nutné dát pozor na typ modulů SIMM, ne všechny základní desky podporují rychlejší EDO RAM. Zmínku o typu paměti použitelné na desce najdete v BIOSu - ten může obsahovat informace o časování pamětí EDO RAM.Velkou výhodou počítačů 486 je, že mohou používat pouze jeden paměťový modul SIMM, na rozdíl od pentiových počítačů, kde tyto moduly musí vždy být párovány.

Grafická karta

Pokud se vám nedostane do sestavy nějaká opravdu exotická grafická karta, nečekejte nějaké zvláštní problémy. U sestav s procesorem 386 je pro grafické karty použitelné jen rozhraní sběrnice ISA, které je dost pomalé. Vylepšení se skrývá v sestavách 486, kde je rozhraní VL-BUS výrazně rychlejší než ISA. Pentiové sestavy by měly být standardně vybaveny rychlou grafikou PCI. Zkontrolujte si dodávané drivery, jestli podporují současné operační systémy, případně si zjistěte, zdali je vaše karta kompatibilní se standardem VESA - ušetří vám to později spoustu problémů. Minimální velikost paměti na grafické kartě by se měla pohybovat nad 1 MB. Z nároků slevím jedině u karet ISA, kde je 1 MB maximem a jejich použitelnost se pohybuje opravdu jinde než v grafické oblasti, spíše v textových režimech.

Pevný disk

Důležitou položkou sestavy je spolehlivý pevný disk. Doporučené velikosti disku značně kolísají podle použitého operačního systému, případně aplikací. Je nutné si zjistit, jestli BIOS základní desky podporuje disky větší než 540 MB, a jak. U větších disků totiž nastává problém, že prostor nad 540 MB není přístupný.

Pomocí kontrolního programu na pevné disky - SCANDISK v DOSu - prověříme povrch disku na vadné sektory. Ty jsou nejčastější příčinou poruch a ztráty dat. Pokud nějaké vadné sektory nalezneme, je nutno disk reklamovat - vadné sektory mají totiž schopnost rozšiřovat se.

Klávesnice a myš

Použitou klávesnici nakupujeme jen v případě nouze. Totéž platí i pro myš - jsou to nejvíce mechanicky namáhané součásti počítače a jako takové nevydrží více než dva roky. Vyzkoušejte si všechny klávesy, jestli se nezasekávají, případně jestli vůbec fungují. Určitě najdete fungující klávesnici i myš, chcete-li však spolehlivost, raději kupte tyto části nové.

Zvuková karta

Některé sestavy nabízejí i zvukové karty. Na trhu se často objevují záhadné taiwanské výrobky slibující kompatibilitu s herním standardem Sound Blaster. Je však ověřeno, že u starších programů používajících přímý přístup k rozhraní karty nastávají potíže - žádná kompatibilita není stoprocentní. Ověřte si, jak se zvuková karta chová v konkrétních programech, které chcete používat. Novější karty používající rozhraní Plug and Play vás mohou nemile překvapit, protože na starších základních deskách není toto rozhraní vůbec podporováno, takže se může stát, že vám karta nebude vůbec fungovat.

Mechanika CD-ROM

Kvalita mechaniky CD-ROM se dá obecně posoudit podle toho, jak dobře čte poškozená cédéčka. Jednoduchým testem zjistíme, jestli je mechanika pro nás použitelná. Vezměte vypálené CD, nejlépe multisession se třemi nebo více session, vložte do mechaniky a sledujte chování. Porovnejte s klasickým lisovaným CD. Jestli mechanika CD-ROM načte vaše CD bez větších potíží, berte ji.

Nekupujte méně než 4rychlostní mechaniky CD-ROM a zkontrolujte si dodávaný driver - sehnat odpovídající driver na Internetu je veliký problém zvláště pro starší mechaniky.

Síťový zdroj

Dejte si dobrý pozor na větrák zdroje - pokud má nepravidelný chod, je příliš hlučný nebo se dokonce zasekává, nastávají potíže. Špatně fungující zdroj může zničit všechny komponenty v počítači.

Repase není druhá ruka, ale naopak ...
Sehnat levný počítač není zas tak veliký problém, jak to vypadá na první pohled. Při troše pozornosti si můžete opatřit za málo peněz hodně muziky. I pomalejší, dnes již zastaralý, stroj nabízí široké možnosti použití v oblastech, kde není výkon prvořadou záležitostí. A nezapomeňte - totéž, co jsme řekli o repasovaných počítačích, platí dvojnásob o počítačích kupovaných z druhé ruky. Přeji šťastnou ruku při výběru počítače!

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Jak uzavřít více programů současně?

Témata článku: Sestavy, Stejný prvek, Systém výměny, Výpadky paměti, Zmrznutí, Stroj vybavený, Grafické rozhraní, Repasovaný počítač, Pozor, Možnost vylepšení, Kup, Levné monitory k počítači, Obnovovací frekvence, Herní klávesnice a myš, Základní možnost, Pc apod, Poslední výtvor, Jednoduchý typ, Ergonomická klávesnice, Vylepšení, Stejný problém, Herní použití, Základní prvek, Bach, Levný monitor


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X