Jak nastavit Motherboard Monitor 5

Motherboard Monitor (MBM) je vynikající program určený k monitorování senzorů základní desky a k zobrazení informací z těchto senzorů v systému MS Windows. Tento článek se zabývá popisem a základním nastavením tohoto programu.

Pro všechny, kteří se zabývají laděním a přetaktováním PC (a nejen pro ně), je určitě důležité mít možnost sledovat teplotu CPU, teplotu ve skříni, otáčky větráků, napětí, apod. Někteří výrobci základních desek dodávají k tomuto účelu vlastní utility, ale ty mají ve většině případů dost omezené možnosti (snad s výjímkou utility PC Probe, kterou ke svým deskám dodává ASUS). Ideálním řešením tohoto problému je program Motherboard Monitor (MBM). MBM existuje ve dvou verzích - 4 a 5. U verze 4 již byl ukončen vývoj, takže se budu zabývat pouze verzí 5.

Vlastnosti MBM 5

 • Program je freeware
 • Široká podpora chipsetů a základních desek
 • Podpora všech OS MS Windows - 95, 98, ME, NT 4.0, 2000, XP
 • Podpora češtiny a slovenštiny
 • Sledování teploty, otáček větráků, napětí a zátěže CPU
 • Zobrazení údajů v Hlavním panelu Windows (System Tray)
 • Upozornění na překročení kritických hodnot - hláškou, zvukem, e-mailem, přes FTP
 • Vypnutí PC při překročení kritických hodnot
 • Logování hodnot do souboru

Screenshoty MBM 5

Abyste měli před stáhnutím a instalací MBM představu o vzhledu MBM 5, připravil jsem pro vás několik screenshotů.

Aktuální teplota CPU se může zobrazovat v Hlavním panelu (System Tray). Jako text nápovědy se mohou zobrazit další informace...

V Hlavním panelu se může zobrazovat více teplot najednou.

Přístrojová deska MBM (Dashboard)

Sekce High / Low v okně nastavení MBM. Zobrazuje se zde přehled aktuálních,  minimálních, maximálních a průměrných hodnot senzorů.

 

Instalace MBM 5

Poznámka: Pokud vaše základní deska nemá integrovaný hardware monitoring, nemá smysl MBM instalovat :-). Všechny novější desky (nebo alespoň velká většina) HW monitoring mají.

Aktuální verzi MBM (5.1.0.2 - asi 1,5MB) si můžete stáhnout zde. Instalace probíhá pomocí instalátoru, takže ji zvládne každý. Po instalaci je potřeba restartovat Windows, aby se zavedl ovladač, který se stará o získání informací z chipsetu základní desky. Pokud chcete použít češtinu (nebo jiný jazyk), musíte si stáhnout a nainstalovat podporu dalších jazyků (MBM 5.1.0.2 Extra Languages - necelých 300kB). Instalace probíhá opět pomocí instalátoru.

Základní nastavení MBM 5

Poznámka: Já sám nepoužívám v MBM češtinu, takže popis nastavení se týká anglické verze. Kdo chce použít češtinu, musí si to nějak přelouskat :-)

Po spuštění MBM se objeví v Hlavním panelu ikona MBM. Klikneme na ni pravým tlačítkem myši a vybereme Settings. Zobrazí se nám přístrojová deska a nastavení MBM.

Sekce General

V sekci General se nastavují základní možnosti MBM 5 Vystačíme si zde s podsekcí Basic. Vybírám zde pouze nejdůležitější  možnosti pro základní zprovoznění MBM 5, pokročilí uživatelé si jistě nastaví všechny ostatní specialitky podle svých požadavků.

 • The language you want to use in MBM 5 - nastavení jazyka
 • Start MBM 5 together with Windows - pokud zaškrtnuto MBM se spustí při startu Windows - doporučuji
 • Set the following menu option as double click - co se objeví po poklepání na ikonu MBM v hlavním panelu (System Tray) - doporučuji Dashboard

Poznámka: Pokud chcete, aby se změny uložily musíte kliknout na Apply.

Sekce Temperatures

V sekci Temperatures se nastavují teplotní senzory. Pokud nevíte který senzor na vaší desce ukazuje například teplotu CPU a který teplotu v PC skříni, podívejte se na domovskou stránku MBM a v sekci Board Info vyberte výrobce vaší desky. Zobrazí se tabulka s přehledem základních desek a jejich senzorů. Jako příklad nastavíme senzor teploty procesoru.

 1. Vstoupíme do podsekce Visual.
 2. Nastavíme Senzor name - jedná se o popis senzoru - např. CPU.
 3. V Should display board sensor vybereme senzor, který odpovídá CPU Sensor v tabulce základních desek. Například pro ASUS A7A266 vybereme Asus 2 - viz tabulka.
 4. Zaškrtneme Display temperature in system tray, pokud chceme, aby se teplota CPU zobrazila jako ikona v Hlavním panelu. Můžeme nastavit barvu této ikony v Sensor colour a Background colour
 5. Zaškrtneme Display temperature in dashboard screen, pokud chceme, aby se teplota CPU zobrazila jako ikona v Hlavním panelu.
 6. Zaškrtneme Display sensor in the high & low log and in the interval log, pokud chceme, aby se teplota CPU zobrazila v sekci High / Low a ukládala do logovacích souborů.
 7. Zaškrtneme Show as tooltip, pokud chceme aby se teplota CPU zobrazila jako nápovědný text ikony v Hlavním panelu.
 8. V podsekci Alarm můžeme nastavit upozornění na překročení max, teploty CPU apod.
 9. Klikneme na Apply

Tento postup opakujeme pro všechny teplotní senzory základní desky.

Sekce Voltages

Nastavení senzorů napětí není nutné měnit, MBM 5 je sám detekuje a nastaví. Pokud byste chtěli výchozí nastavení změnit, vycházejte z popisu sekce Temperatures.

Sekce Fans

U nastavení senzorů otáček větráků je třeba trochu experimentovat. Postupujeme skoro stejně jako v sekci Temperatures. Problém je v tom, že neexistuje dokumentace k senzorům otáček. Proto musíme vyzkoušet, které senzory otáčky zobrazují (je na ně zapojen větrák) a které ne.

Ostatní sekce

Ostatní sekce již nemají takový vliv na základní funkčnost programu MBM, proto se jim budu věnovat jen zběžně.

Sekce CPU - nastavení popisu (typu) procesoru (CPU speed name), monitoring vytížení procesoru (Enable CPU usage a Display CPU usage i dashboard screen)

Sekce Alarm options - nastavení alarmů

Sekce Tray & OSD - Pokud nechcete mít u ikon(y) se zobrazením teploty v Hlavním panelu dvě horizontální linky, nesmí být zaškrtnuto Use horizontal lines in system tray. OSD je podle mého názoru celkem zbytečná funkce a není třeba se jí věnovat.

Sekce High / Low - Zde se zobrazuje přehled aktuálních,  minimálních, maximálních a průměrných hodnot všech senzorů.

Sekce Interval Log - Pokud chcete, aby MBM pravidelně zapisoval naměřené údaje do *.log souboru, pohrajte si s nastavením této sekce.

Sekce E-mail & FTP - Nastavení zasílaní upozornění přes Internet/LAN. Vhodné pro servery. Pokud dojde k překročení přednastavených hodnot, MBM automaticky zašle e-mail správci nebo pošle oznámení přes FTP.

Sekce Launcher - Nastavení spouštění programů. Pokud dojde k překročení přednastavených hodnot, MBM automaticky spustí určený program - například program na vypnutí počítače. Programy vhodné pro pužití v MBM najdete na stránkách MBM v sekci MBM 5 Extensions

Tak to by bylo všechno. Doufám, že vás tento článek zaujal a že vám pomohl s nastavením MBM. Tento článek jsem pojal jako článek pro počítačové začátečníky a středně pokročilé, pokročilí uživatelé si jistě MBM nastaví sami podle sebe. Příště bych se mohl věnovat například programu SpeedFan, který umí ovládat otáčky větráků v PC.

Marek Jírů

Diskuze (37) Další článek: Winamp 3.0 Beta 2 cold

Témata článku: Windows, Monitory, Download, Screenshot, Nastavení, Základní nastavení, Základní možnost, Sensor, PC skříně, Chci, Motherboard, Základní deska, Displej, Fans, LiveWire, Dashboard, Základní popis, Zbytečná funkce, Průměrná teplota, Základní program, Monitoring, Board, Přístrojová deska, Enable, Alarm


Určitě si přečtěte

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 73

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 69

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč