Jak nastavit frekvenci obnovování monitoru, když to „nejde“?

Co to je "optimální frekvence"? Jak nastavit tu, kterou potřebuji a kterou ještě monitor zvládá? Windows 98 je potřeba trošku "ošidit" a zbavit je samostatného rozhodování.
Čím vyšší obnovovací frekvence – tím pro oko lépe, pokud se ovšem nezničí váš monitor. Pokud ovšem zvolíte vlastnosti monitoru (Ovládací panely – Obrazovka – Vlastnosti, záložka Nastavení, zde tlačítko Upřesnit, a zde záložka Adaptér), nemusí se zde v roletce Obnovovací frekvence přímá volba nalézat – je zde pouze Výchozí nastavení adaptéru a Optimální.

Příčina spočívá v tom, že počítač neví, jaký typ monitoru používáte, a tedy jakou maximální obnovovací frekvenci může použít – toto ale může nastat i v případě, kdy je monitor rozpoznán jako Plug&Play. Přejete-li si mít nad obnovovací frekvencí monitoru kontrolu, můžete tak učinit. Postupujte následovně:

  • V panelu, který zobrazíte výše uvedeným způsobem, zvolte záložku Monitor.
  • Zde je uvedeno, jaký monitor máte. Pokud se jednalo o monitor Plug&Play, pak zrušte zatržítko Automaticky rozpoznávat monitory Plug&Play, a stiskněte tlačítko Změnit.
  • V druhé obrazovce Průvodce zadejte Zobrazit seznam všech ovladačů…, tj. druhou volbu.
  • V další obrazovce zadejte Zobrazit všechna zařízení.
  • Dialogový panel se změní, ukáže všechny výrobce a všechny typy monitorů, pro které obsahují Windows 98 přímý ovladač (resp. jejich technické údaje).
  • Nalezněte ten monitor, který máte. Pokud se v seznamu nevyskytuje, můžete postupovat následovně: buď zvolte kompatibilní model (musíte ovšem vědět, který to je), nebo načtěte ovladač z diskety, CD-ROM nebo Internetu.
Po volbě monitoru počítač pro jistotu restartujte, i když vás k tomu nebude program vybízet.

Poznámka: tento postup není aplikovatelný vždy. Pokud si zobrazování, a tedy i vztah mezi monitorem a grafickou kartou řídí speciální ovládací program (např. Matrox Powerdesk), dovede se tomuto vašemu nastavování ubránit.

Diskuze (1) Další článek: Dell poráží Compaq v prodeji počítačů

Témata článku: Windows, Monitory, Ovládací panel, Obnovovací frekvence, Kompatibilní model, Plug, Play, Druhý typ, Přímá volba, Frekvence, Monitor


Určitě si přečtěte

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 63

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 67

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20