Jak nastavit frekvenci obnovování monitoru, když to „nejde“?

Co to je "optimální frekvence"? Jak nastavit tu, kterou potřebuji a kterou ještě monitor zvládá? Windows 98 je potřeba trošku "ošidit" a zbavit je samostatného rozhodování.
Čím vyšší obnovovací frekvence – tím pro oko lépe, pokud se ovšem nezničí váš monitor. Pokud ovšem zvolíte vlastnosti monitoru (Ovládací panely – Obrazovka – Vlastnosti, záložka Nastavení, zde tlačítko Upřesnit, a zde záložka Adaptér), nemusí se zde v roletce Obnovovací frekvence přímá volba nalézat – je zde pouze Výchozí nastavení adaptéru a Optimální.

Příčina spočívá v tom, že počítač neví, jaký typ monitoru používáte, a tedy jakou maximální obnovovací frekvenci může použít – toto ale může nastat i v případě, kdy je monitor rozpoznán jako Plug&Play. Přejete-li si mít nad obnovovací frekvencí monitoru kontrolu, můžete tak učinit. Postupujte následovně:

  • V panelu, který zobrazíte výše uvedeným způsobem, zvolte záložku Monitor.
  • Zde je uvedeno, jaký monitor máte. Pokud se jednalo o monitor Plug&Play, pak zrušte zatržítko Automaticky rozpoznávat monitory Plug&Play, a stiskněte tlačítko Změnit.
  • V druhé obrazovce Průvodce zadejte Zobrazit seznam všech ovladačů…, tj. druhou volbu.
  • V další obrazovce zadejte Zobrazit všechna zařízení.
  • Dialogový panel se změní, ukáže všechny výrobce a všechny typy monitorů, pro které obsahují Windows 98 přímý ovladač (resp. jejich technické údaje).
  • Nalezněte ten monitor, který máte. Pokud se v seznamu nevyskytuje, můžete postupovat následovně: buď zvolte kompatibilní model (musíte ovšem vědět, který to je), nebo načtěte ovladač z diskety, CD-ROM nebo Internetu.
Po volbě monitoru počítač pro jistotu restartujte, i když vás k tomu nebude program vybízet.

Poznámka: tento postup není aplikovatelný vždy. Pokud si zobrazování, a tedy i vztah mezi monitorem a grafickou kartou řídí speciální ovládací program (např. Matrox Powerdesk), dovede se tomuto vašemu nastavování ubránit.

Diskuze (1) Další článek: Dell poráží Compaq v prodeji počítačů

Témata článku: Windows, Monitory, Ovládací panel, Druhý typ, Play, Přímá volba, Plug, Frekvence, Monitor, Obnovovací frekvence


Určitě si přečtěte

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji