Windows | Návody | Tipy

Jak naplánovat vypnutí počítače, aniž byste museli cokoliv instalovat

Počítač lze plánovaně vypnout s pomocí nejrůznějších prográmků. Ještě spolehlivěji toho ale lze dosáhnout i přímo ve Windows jednoduchým příkazem.

Něco stahujete, necháváte třeba konvertovat video nebo se díváte na film a chcete, aby se po dokončení počítač vypnul? Nejspolehlivěji toho lze dosáhnout příkazem přímo ve Windows, který tak může učinit, i když budou na pozadí programy bránící vypnutí. Tím příkazem je shutdown, za který pak patřičnými přepínači a parametry stanovíte, co a za jak dlouho se má s počítačem stát.

V nabídce Start dejte hledat „cmd“ a otevřete Příkazový řádek. Zadejte příkaz „shutdown“ a stiskněte Enter. Zobrazí se vám všechny možnosti, jaké příkaz shutdown se svými přepínači umožňuje.

Tím nejzákladnějším je přepínač /s, který způsobí vypnutí počítače za 30 s. Pokud chcete dobu 30 s změnit na jinou, je potřeba použít ještě přepínače /t, za který uvedete čas pro vypnutí v sekundách. Například pro hodinu je zapotřebí napsat číslo 3600. A nakonec pro vypnutí počítače tzv. „natvrdo“, tedy s vynuceným ukončením spuštěných aplikací lze zadat přepínač /f. V případě zadání přepínače /t s větší hodnotou než 0 to ale není nutné.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Windows, Články z Computeru, Návody, Tipy, Soubor, Vypnutí, Start, Jednoduchý příkaz, Prográmek, Shutdown, Počítač, Přepínač, PříkazDruhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Ovládejte Total Commander jako profíci. 20 tipů a triků pro populárního správce souborů

Ovládejte Total Commander jako profíci. 20 tipů a triků pro populárního správce souborů

** Total Commander navazuje na éru dvouokenních správců souborů ** Ve svém rozhraní skrývá řadu funkcí, o kterých možná nevíte ** Vybrali jsme dvacet tipů a triků pro tento program

Karel Kilián
Správce souborůTotal CommanderTipy
Google končí se soubory APK. Obchodu Play to pomůže, ale ostatním nadělá vrásky
Martin Miksa
Obchod s aplikacemiGoogle PlayMobilní aplikaceAndroid