Jak nakupují počítačoví obři: miliardy jen lítají

Ve velkém nakupuje v poslední době především Facebook. Pozadu však nezůstávají ani další technologické společnosti. Jak nakupoval Apple, Google, Microsoft a Facebook?

Jen za první čtvrtletí letošního roku utratily technologické firmy přes 756 miliard dolarů za nákupy menších společností. Poslední roky se množí akvizice technologických obrů, které nezřídka překračují hranici miliardy dolarů a stále častěji slýcháváme o nové bublině, která by měla co nevidět prasknout.

Letos se nejvíc mluvilo o spojení Facebooku a komunikátoru WhatsApp. Zuckerberg za ni zaplatí celkem 19 miliard dolarů. Kupodivu to však ani zdaleka není největší nabídka na koupi, která byla letos učiněna. Ve Spojených státech se totiž chystá spojení kabelových obrů Time Warner Cable a Comcastu. Pokud americké úřady vše schválí, Comcast vyplatí za síť Time Warner Cable neuvěřitelných 45 miliard dolarů, což je mimo jiné asi polovina státního dluhu České republiky.

Podle statistik k největšímu počtu spojování technologických společností došlo v roce 2011, kdy proběhlo celkem 2936 akvizicí.

 
Počet akvizic technologických společností

V minulém roce investoval nejvíc do jedné společnosti Dell, když zaplatil 24,4 miliard za společnosti Silverlake. O rok dříve nejvíc zaplatilo Cisco za NDS a v roce 2011 to byl jednoznačně Google s nákupem Motoroly za 12,5 miliardy. Za zmínku stojí i spojení Intelu a McAfee v roce 2010 za 7,3 miliardy a Sunu s Oraclem. Sun tehdy vyplatil 7,4 miliardy.

Web Financesonline.com zmapoval největší nákupy pěti nejznámějších technologických firem současnosti – Microsoftu, Googlu, Facebooku a Applu. 

Google

Nejúspěšnější akvizicí internetového giganta bylo pohlcení menšího startupu z Kalifornie s názvem Android Inc. Google tehdy vyplatil 50 milionů dolarů, za které získal nejen mobilní operační systém, ze kterého se postupně stal ten nejpoužívanější. Do Googlu navíc zamířili vývojářské špičky v čele s Andy Rubinem, Andy McFaddenem, Richardem Minerem nebo Chrisem Whitem. Google nyní pomocí Androidu vydělá přes miliardu ročně díky reklamám.

Klepněte pro větší obrázek
Jedna z prvních verzí Androidu

Dalším úspěšným nákupem bylo pohlcení Youtube za 1,6 miliardy dolarů. Google se před tímto spojením snažil konkurovat se svojí platformou Google Videos, nakonec se však rozhodl pro pohlcení konkurence. Za osm let, co Google vlastní Youtube stoupla jeho tržní hodnota téměř desetinásobně na 15 miliard dolarů. Předpokládaný příjem za letošní rok jsou 4,3 miliardy.

Propadákem možná byla akvizice Motoroly za 12,5 miliardy. Kromě vlastních telefonů si Google koupil i velké portfolio mobilních patentů a do jeho týmu se připojila třeba Regina Dugan, která v minulosti pracovala pro bezpečnostní agenturu DARPA. Začátkem letošního roku se však Google zbavil mobilní divize Motoroly za 2,91 miliard, když ji prodal Lenovu.

Posledním velkým nákupem Googlu byl Nest, za který zaplatil 3,2 miliardy. Google tím zamířil do chytrých domácností, kde bude mít také nové příležitosti, jak sbírat data a údaje o svých uživatelích. Kromě toho získal I Tony Fadella – jednoho z předních vývojářů, kteří se podíleli na vzniku prvního iPodu.

Microsoft

První velká akvizice Microsoftu přišla až v roce 1998, kdy si od MSN pořídil webový mail. Společně s Hotmailem získal 8,5 milionu jeho uživatelů a společně s Yahoo dominoval na poli mailů. Tuto pozici však přebral Google s Gmailem. V květnu 2013 se z Hotmailu stal Outlook.com.

Klepněte pro větší obrázek
Původní vzhled Hotmailu od MSN

V roce 2007 Google koupil inzertní platformu Double Click a Microsoft nechtěl zůstat pozadu. Za 6,3 miliard si tedy pořídil společnost Aquantive. Microsoft se však v tomto oboru ne zcela daří konkurovat Googlu a minulý rok tento nákup označil za ztrátový.

Podobně jako si nedávno koupil Zuckerberg WhatsApp, v roce 2011 získal Microsoft podobně zaměřenou firmu Skype. Společnost tehdy negenerovala žádný zisk a i přesto za ni Microsoft utratil 8,5 miliard. Pod jeho křídly se počet uživatelů zvýšil z 27 milionů na 50 milionů.

Poslední velkou společností, kterou Microsoft pohltil, byla finská Nokia. I když se nejednalo o ztrátovou společnost, zaplatil za ni 7,2 miliardy, tedy méně než za Skype. Microsoft bude mít konečně vedle svých tabletů i telefony s Windows Phone a do mateřské firmy se navrátil Stephen Elop.

Apple

V polovině devadesátých let zažíval Apple největší krizi ve své historii. V portfoliu neměl žádné úspěšné produkty a vyráběl vše od počítačů přes tiskárny po digitální foťáky. Spasitelem se měl stát Steve Jobs, který v té době kromě Pixaru působil v Nextu. Ten byl Applem pohlcen za 429 milionů a do této doby je to největší částka, jakou kdy Apple za nákup jiné společnosti utratil. Změnit to může až oficiální ohlášení připojení Beats za 3,2 miliardy. Kromě Jobse tenkrát Apple získal i systém Nextstep, který se stal předchůdcem současného OS X.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadal operační systém Nextstep

Rok poté, co Apple představil první iPhone koupil společnost Pasemi. Ta se specializovala na vývoj mobilních čipů s nízkou spotřebou. I díky ní a spoluprácí se Samsungem mohl přijít minulý rok první 64bitový mobilní procesor Apple A7.

Ovládání hlasem je velkým trendem. Všechny velké mobilní platformy jej mají a zanedlouho se rozšíří i do našich obýváků. Jak má takové ovládání fungovat ukázal Apple s iPhonem 4S, kde se poprvé objevila Siri. Ta se narodila v laboratořích SRI International. Ty si Apple koupil v roce 2011 za částku pohybující se kolem 250 milionů dolarů. Přesná oficiální částka však není známá.

Další funkcí, která se objevuje na nových high-endových smartphonech je zabezpečení otiskem prstu. Apple v roce 2012 koupil za 356 milionů doalrů AuthenTec, který vyvíjí právě tento systém zabezpečení.

Facebook

Facebook se v minulosti zaměřoval spíše než na samotné produkty vyvíjené kupovanými společnostmi na jejich vývojáře. Takto získal v roce 2007 společnost Parakey s Blakem Rosem. Ten stál u zrodu prohlížeče Firefox a v letech 2007-2013 působil ve Facebooku na pozici produktového ředitele.

Prvním miliardovým nákupem Facebooku byl Instagram – sociálně-fotografická síť. Počet jeho užiavtelů od té doby stoupá rychleji než na Twitteru či Youtube a v březnu překročil hranici 200 milionů. O šest měsíců dříve to bylo čtyřikrát méně. Každý den je na Instagramu nasdíleno 20 miliard fotek.

Klepněte pro větší obrázek
První fotka nahraná na Instagram v říjnu 2010

Letošní nákupní rok zahájil Zuckerberg několikrát zmiňovaným WhatsApp. Za 19 miliard záskal komunikační nástroj, který v době ohlášení akvizice používalo 419 milionů uživatelů.

Nakonec Facebook zamířil I na pole hardwaru a za dvě miliardy dolarů koupil Oculus VR. Oculus Rift – brýle pro virtuální realitu tak dostaly novou finanční injekci. Zuckerberg nevnímá Rift pouze jako herní zařízení, ale vidí v něm i komunikační potenciál.

Diskuze (1) Další článek: Betty: Textové Siri pro milovníky linuxového terminálu

Témata článku: Microsoft, Google, Byznys, Apple, Facebook, Jak, Největší částka, První fotka, Státní dluh, Mobilní patent, Mobilní Facebook, Duga, Největší spojení, Nest, Největší akvizice, Tony Fadella, Původní vzhled, Rubin, První iPod, Velký nákup, Největší nákup, Cable, Sluchátka Beats, Přední vývojář, Regina, Kvalitní herní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk