Jak nakupovat přes internet v zahraničí

Nákupy přes internet v zahraničních e-shopech se vyplatí. Poradíme, jak platit, na co si dát pozor a objasníme, jak je to se zárukou, clem a DPH.

Pokud řešíte vánoční dárky na poslední chvíli, tak právě nastala. Tedy v případě, že chcete nakupovat na internetu v zahraničních obchodech. Abychom vám ušetřili čas s orientací v online nakupování v zahraničí, připravili jsme vám kompletního průvodce. Ten se vám bude hodit nejen před Vánoci.

Jak platit na zahraničních webech

Mnoho českých uživatelů stále dává na tuzemských e-shopech přednost platbě na dobírku. V případech zahraničních obchodů na to ale okamžitě zapomeňte, dobírka je taková česká specialita. Zcela určitě budete potřebovat jakoukoliv platební kartu s možností platby na internetu. Nejedná se o nic světoborného, takovou kartu vám vydá jakákoliv banka i ke studentskému účtu, jen je někde nutné o ni zažádat, případně platby přes internet aktivovat (vypnuté bývají z bezpečnostních důvodů). Na rozdíl od rozšířených pověr se nemusí jednat o kartu kreditní, natož embosovanou. Poté už stačí při platbách vybírat typ vaší karty, číslo karty a bezpečnostní kód. Kromě klasické fyzické platební karty si můžete zřídit také kartu virtuální, která se spravuje pouze přes internet, a disponujete pouze číslem.

 

Kreditní kartu nepotřebujete, ale hodí se.

 

Pokud hodláte na internetu nakupovat častěji, zkuste popřemýšlet o kreditní kartě. Je to sice lákadlo utrácet peníze na dluh, pokud ale máte fi nanční disciplínu, může pro vás být kreditka velice zajímavou službou. Jakékoliv zboží totiž můžete zaplatit z této karty. Peníze se odečtou z kreditního účtu, ale ne přímo z vašeho reálného účtu. Jakmile zboží dorazí, máte jistotu a dluh na kreditní kartě můžete okamžitě vyrovnat. V případě, že nastane problém, můžete řešit reklamaci s bankou a obchodníkem s tím, že jste nepřišli o peníze na svém účtu. Pokud bance peníze nevrátíte, má mnohem větší ambice problém řešit s obchodníkem.

Další velice bezpečnou a pohodlnou cestou je platební brána PayPal, která se konečně začíná rozmáhat také v České republice. PayPal je prostředník mezi vašimi penězi a obchodníkem. PayPal účet můžete dobíjet zasíláním peněz převodem, případně nastavit aby si tato služba peníze přímo strhávala z platební karty. U obchodníka pak platíte pouze PayPalem, a nikdo se tak nedostane k číslu vašeho účtu a platební karty. V zahraničních obchodech je PayPal standardem, určitě je tato služba tou nejvhodnější variantou. Výhodou také je, že firma velice rychle řeší reklamace. Stačí se ozvat a peníze jsou při zjištění problému okamžitě připsány zpět, PayPal pak řeší vše zpětně s obchodníkem.

Jak si zřídit účet na PayPal

Pokud si chcete zřídit účet, přejděte na stránku www.paypal.com a klepněte na Sign up. Z nabídky vyberte požadovanou zemi a jazyk a vyberte možnost Personal Account, čímž vytvoříte běžný PayPal účet. Poté je nutné vyplnit osobní údaje. Je samozřejmě dobré vše vyplnit správně, usnadní to pak případnou komunikaci.

Klepněte pro větší obrázek
Zřízení účtu na PayPal je jednoduché, ale bohužel se stále neobejdete bez elementární znalosti angličtiny

Po tomto kroku a odsouhlasení provozních podmínek je nutné zadat správné údaje vaší kreditní nebo debetní karty. V položce Card Type proto vyberte typ vaší karty (Visa, MasterCard atp.), nastavte datum expirace (Expiration Date), číslo karty (Card Number) a ověřovací číslo (Card Verifi cation Number). To naleznete na zadní straně vaší karty, jsou to tři poslední oddělená čísla. V Billing Address si pak nastavte adresu, na kterou chcete zasílat vyúčtování. Po těchto krocích budete vyzváni k zadání správné e-mailové adresy. Nakonec vám dorazí ověřovací e-mail a klepnutím na odkaz budete přesměrováni na web, kde bude nutné zadat heslo k vašemu vytvořenému PayPal účtu.

Chcete alternativu PayPalu s celosvětovým působením, ale v češtině? Zkuste Moneybookers

Aby provozovatel PayPalu mohl svým obchodním partnerům ručit, že je PayPal účet platný, musí ověřit správnost vámi zadaných údajů. To se provede tak, že se vám z karty strhne 1,5 eura (a následně zase vrátí). Na úvodní stránce vašeho PayPal účtu proto navštivte položku To do list a klepněte na Link and confirm my debit or credit card. Ve vašem bankovním výpisu se pak objeví čtyřmístný číselný kód, který je pak nutné napsat do položky PayPal code. Od této chvíle je účet aktivní a připsala se na něj vaše první částka – strhnutých 1,5 eura.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá verifikační číselný kód na výpisu z bankovního účtu

Pozor na clo a DPH

Balíky posílané z USA, ale i z Asie jsou obvykle rychlé. Prodejci většinou expedují skladové zboží do druhého dne, maximálně další den trvá, než se zásilka dostane na letiště, a když máte štěstí, tak letí prvním letadlem do Prahy. Paradoxem je, že přes půl zeměkoule cestuje balík pár dní, ale než se dostane z pražské celní pošty k vám domů, strávíte i několik týdnů čekáním.

Každý balík zde totiž musí být posouzen. Dříve byly bez obstrukcí propuštěny jen drobnosti s cenou do 22 eur, už pár let je naštěstí tento limit zvýšen na mnohem pohodlnějších 150 eur (aktuálně cca 210 dolarů, nebo 3 700 Kč). Pokud máte zásilku dražší než 150 eur, připravte se na další poplatky. Pokud je balík posílán kurýrní službou (což většinou bude), počítá se do hranice 150 eur i poštovné.

 

Pozor: Limit pro DPH je nyní 150 eur, ale od nového roku klesne zpět na 22 eur!

 

U balíčku s cenou nad 150 eur budete platit clo, daň z přidané hodnoty a případně další poplatky vyměřované při dovozu zboží. Pokud si na celní správě nebudou jisti, co ve vašem balíku je, tak budete vyzváni k identifikaci zboží. K vyřízení obvykle stačí telefonát. Balík poté putuje běžnou poštou na vaši adresu, a to s dobírkovou částkou odpovídající vyměřené dani a clu. Po zaplacení dobírky je zboží konečně vaše.

Pokud se chcete vyvarovat platbě cla a daně nebo částku snížit, můžete se s prodejcem domluvit (funguje to především na eBay nebo asijských serverech), aby zboží deklaroval s nižší hodnotou, nicméně toto jednání může být následně shledáno jako protizákonné. Někteří obchodníci z Asie to přesto dělají celkem běžně, v Americe s tímto jednáním moc nepočítejte. Každopádně se tímto dopustíte podvodu a riskujete – pokud se zboží po cestě něco stane, můžete v rámci pojištění zásilky požadovat pouze její deklarovanou hodnotu.

Klepněte pro větší obrázek
Pro každé zboží je jiné clo, před každým nákupem si proto výši cla ověřte

Existují také lidé, kteří se živí přeposíláním balíků z amerických obchodů – zboží dorazí nejprve na jejich adresu v USA a oni jej pošlou jako soukromou zásilku se zanedbatelnou hodnotou vám, přitom požadují provizi, která je samozřejmě daleko nižší než clo a daň. Zde je risk dvojnásobný. Navíc podezřelé zásilky mohou na celní správě zkontrolovat, a budete platit tak jako tak. Tyto postupy proto nedoporučujeme. Naopak zcela legální cestou, jak se vyhnout dodatečnému placení cla a daně, je nákup v rámci EU. Když tedy nakoupíte například v Německu nebo Velké Británii či, zboží putuje přímo k vám a nemusíte se o clo a daň vůbec starat.

Kolik při překročení limitu a nákupu mimo EU zaplatíte? DPH je jasné, v drtivé většině případů platíte základní sazbu, a to je letos 20 %. Celní sazby nejsou tak vysoké, u spotřebního zboží bývají často i nulové nebo v řádech jednotek procent. Jsou ale velmi rozmanité a liší se u každého druhu zboží. Kolik přesně zaplatíte, si můžete zjistit na ec.europa.eu. Například u objektivů pro fotoaparáty dovezených z USA je to 6,7 %.

Reklamace při nákupech v zahraničí

Nakupujete v zahraničí, a reklamace se proto řídí tamními zákony. Pečlivě proto prostudujte podmínky reklamace, které zpravidla bývají uvedeny na kartě zboží. Při nákupu v USA počítejte většinou se zárukou jednoho roku. Pokud bude mít zboží vadu, nezbude vám nic jiného než se domluvit s prodejcem na reklamaci a zboží mu (na své náklady) poslat. Někteří prodejci si pak účtují náklady na zpětné zaslání opraveného zboží.

Nedávné sjednocení zákonů v EU opět přidalo evropským e-shopům na atraktivitě. Při nákupu v e-shopu v jakékoliv zemi v EU totiž platí zákony kupujícího! Nemusíte tedy studovat normy v jiných zemích, pro kupujícího z ČR vždy platí dvouletá záruka, náklady na reklamaci hradí prodejce, a navíc máte i 14 dní na vyzkoušení.

 

Při nákupu v EU se e-shop musí řídit zákony země nakupujícího.

 

Nakupování v zahraničních e-shopech není žádná věda, ale pokud přesto máte zábrany svěřovat své peníze cizojazyčným webům, můžete využít asistovaného nákupu. U nás je v tomto oboru nejznámější služba Shipito. Díky ní si můžete nechat objednat libovolné zboží ze zahraničního obchodu, stačí vyplnit formulář na webu. Shipito vám následně pošle údaje k platbě, takže převedete na jejich účet požadovanou částku. Firma následně požadované zboží objedná a doručí. Nemusíte platit pouze převodem, ale můžete použít i kartu nebo PayPal. Shipito v praxi tedy nakoupí zboží za vás a doručí vám ho na libovolnou adresu.

Klepněte pro větší obrázek

To je samozřejmě vykoupeno poplatkem. Cena za takový asistovaný nákup je 8,5 dolaru plus poplatek za příjem platby, a ještě navíc 8 % z ceny nákupu na poskytování nadstandardních služeb. Tato služba dokáže zboží výrazně prodražit, na druhou stranu je spolehlivá a pohodlná.

Druhou zajímavou službou Shipito je posílání zboží z USA. Některé obchody nechtějí posílat zboží mimo svoji zemi, případně mají cílové země striktně omezené. Přes Shipito si ale můžete zboží nechat poslat do některého ze skladů této firmy po celém světě (pokud nakupujete v USA, tak například do Portlandu), a následně vám bude zasláno do Česka. Využít přitom můžete několik přepravních společností, například FedEx, USPS a další. Cena za přeposlání je opět 8,5 USD a 4,3 % na pokrytí poplatků a přijaté platby.

Vánoce s jistotou už jen z Evropy

Nyní už víte, jak nakupovat v zahraničí. Pokud se teď vrhnete na studium nabídek zahraničních e-shopů, všímejte si kromě cen především možnosti zaslání do České republiky a pokud se má jednat o vánoční dárek, tak termínu dodání. Evropské e-shopy zboží do Vánoc ještě bez problému dodají, z USA či Asie to bude na knop a u dražších zásilek, které budou procleny je to už trochu risk.

Zítra na tento článek navážeme tipy na zahraniční obchody.

Článek čerpá z vlastních informací a článků uveřejněných v časopise Computer č. 21/10, který si můžete zpětně objednat za 24,50 Kč z archivu Computeru.

Diskuze (38) Další článek: Apple je dle ankety nejkvalitnější výrobce počítačů i notebooků

Témata článku: Internet, Web, Celosvětové pokrytí, Euro, Online nakupování, Platební údaj, Běžný převod, Zajímavý dárek, Elementární znalost, PayPal, Požadované zboží, Platební karta, Americký obchod, Kreditní karta, Bezpečnostní kód, Nejznámější služba, Zasílání peněz, Jak, Evropský e-shop, USPS, Portland, Dvouletá záruka, Risk, E-shop, Zahraničí, Levné fotoaparáty na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5