Jak nainstalovat server Apache na Unix

Dnes si popíšeme instalaci Apache pro platformu Unix/Linux.
Dnes si popíšeme instalaci Apache pro platformu Unix/Linux. Ze serveru Apache si stáhněte poslední verzi 1.3.3 (soubor apache_1.3.3.tar.gz). Ve svém domovském adresáři $HOME (jelikož si každý uživatel bude chtít nainstalovat server někam jinam, tak budeme pro domovský adresář používat toto označení.) rozbalte soubor pomocí příkazu tar a gzip takto: gzip –d –c apache_1.3.3.tar.gz ¦ tar xvf -. Po tomto kroku, by se měl vytvořit adresář $HOME/apache_1.3.3

Nyní máte dvě možnosti, jak postupovat při instalaci. První způsob instalace je možný, až od verze 1.3.x. V adresáři $HOME/apache_1.3.3 si vytvořte například soubor apache.inst a do souboru vložte níže uvedený kód: (parametr prefix určuje adresář do kterého chceme Apache nainstalovat v našem případě je to $HOME/apache, další parametr enable říká jaký modul chceme přidat. Modul mod_usertrack je modul, který umožní serveru vysílat cookies. [standardní moduly se instalují automaticky] ) Jak přidat moduly, které nejsou částí distribuce si ukážeme někdy příště. Nyní stačí souboru apache.inst přidělit práva a spustit jej.

#!/bin/sh

./configure \
--prefix=$HOME/apache \
--enable-module=usertrack

Druhou možností je editovat soubor $HOME/apache_1.3.3/src/Configuration ,kde můžete zrušit zašktnutí u těch modulů, které chcete, aby se nainstalovaly, a naopak. Poté spusťte soubor $HOME/apache_1.3.3/configure, který si potřebné parametry přebere ze souboru $HOME/apache_1.3.3/src/Configuration Pokud máte verzi 1.2.x, pak musíte použít tento způsob instalace.

Při kompilování serveru se na vás vyřítí spousta hlášení, ale pokud to nejsou chyby, pak je vše v pořádku. Nyní zadejte po sobě příkazy make a make install a instalace by se měla ukončit oknem s informací o úspěšné instalaci serveru.Před samotným spuštění ještě upravte konfigurační soubory, které jsou v adresáři $HOME/apache/etc/ httpd.conf, srm.conf a access.conf. Popis, jak na to, najdete v předchozím článku. Apache je tak inteligentní, že by měl sám nastavit položku ServerName v souboru $HOME/apache/etc/httpd.conf a položku Port v tom samém souboru nastavit na defaultní hodnotu 80. Pokud je tento port již obsazen, pak číslo portu změní. Do adresáře $HOME/apache/share/htdocs/ můžete umístnit svoje HTML soubory, do adresáře $HOME/apache/share/cgi-bin/ pak zase můžete umístit svoje CGI skripty.WWW server spustíte příkazem $HOME/apache/sbin/http –f $HOME/apache/etc/httpd.conf. Parametry souboru $HOME/apache/sbin/apachectl:

start start www serveru
stop ukončení činnosti serveru , nebo kill -TERM `cat $HOME/apache/var/run/httpd.pid`
restart restart serveru, nebo kill -HUP `cat $HOME/apache/var/run/httpd.pid
fullstatus ukáže Vám informace o serveru (URL: http://www.server.cz/server-status) Tento parametr musí být v souboru $HOME/apache/etc/access.conf povolen. Parametr <Location /server-status> </Location>. Tento parametr je standardně zapoznámkovaný. Musí být též nahraný modul mod_status.
status to samé jako parametr fullstatus, ale nevypisuje tolik informací.
configtest zkontroluje správnost konfiguračních souborů.
Help výpis parametrů

Příště si ukážeme, možnosti konfigurace webu pomocí konfiguračních souboru Apache.

Pokud máte jakékoliv dotazy a připomínky, popřípadě by chtěli poradit, pak pište na erik@email.cz

Viz také:
Instalace Apache na Windows 95/98/NT
Popis serveru Apache a jeho možností

Diskuze (1) Další článek: Global One upgraduje

Témata článku: Software, Linux, Programování, Status, 4 Home, Unix, Home, Apache, Enable, Term

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost