Jak na velkoobjemová data?

(Inzerce) Pokud se uživatel po nepříjemnosti se ztrátou dat rozhodne situaci řešit pravidelným zálohováním, nabízí se mu hned několik možností.
Jak na velkoobjemová data?

Od tradičních FTP serverů, přes online úschovny dat, po interní ale i externí disky, nebo specializované služby pro archivaci konkrétního druhu dat, např. fotobanky v čele s Picasou a Flickrem. Každá technologie jde na stejný problém archivace dat trochu jinak, a přece nelze ani o jedné říci, že by byla naprosto univerzální pro jakékoli využití. V dnešní době se však v oblasti ukládání dat objevuje nový hráč – cloudové úložiště. I když buzzword „cloud“ spousta lidí nemá ráda pro jeho všudypřítomnost, nelze mu právě v případě ukládání dat upřít několik nesporných výhod.

Jedno české řešení nedávno představila společnost INTERNET CZ, a.s., která je předním dodavatelem webhostingových a doménových služeb. FORPSI Object Storage, jak svou platformu firma nazývá, je univerzálním online úložištěm pro firmy i jednotlivce. Po vzoru FORPSI Cloud Computing umožňuje i tato služba okamžitě navýšit potřebný prostor v případě, že uživatel potřebuje pracovat s objemnějšími daty.

Oproti FTP poskytuje teoreticky neomezený strop dat a širší možnosti využití pro specifické aplikace (podpora S3). Oproti externímu disku nabízí služba trojité zálohování dat a online přístup. Od fotobank seodlišuje svou univerzálností – umožňuje totiž práci s jakýmkoli typem dat.

Česká služba FORPSI Object Storage přichází s platebním modelem pay-per-use. Ten uživateli zaručuje, že si předplatí pouze tolik prostoru, kolik pro svou potřebu skutečně využije. Může se jednat například o koncového uživatele, který si tu a tam zálohuje fotografie z rodinné dovolené nebo pravidelně provádí zálohu svého počítače. Pro něj jsou zkrátka stovky GB zbytečným luxusem, pro které nemá reálné využití. V praxi takovýto obchodní model startuje na částce 0,0275 Kč/hod. bez DPH za každých započatých 10 GB prostoru. Jinými slovy, necelých 20 korun měsíčně za vlastní, trojitě zálohovaný prostor v bezpečném datacentru, nebo dokonce ve více datacentrech. K dispozici jsou samozřejmě i tarifní varianty.

Klíčovou vlastností dobrých datových úložišť je možnost instantního sdílení s přáteli, kolegy, nebo třeba s tiskárnou. Nebo chce sdílet poslední build své mobilní appky pro Android? Neposílejte data, pošlete odkaz.

Díky své univerzálnosti je online úložiště FORPSI Object Storage nejen vhodným pomocníkem, ale i pracovním nástrojem pro širokou skupinu uživatelů. Domácí uživatelé službu pravděpodobně využijí jako náhradu externího disku pro zálohu fotografií, domácích videí, nebo třeba pro zálohu rodinných počítačů. Živnostníci se na svůj online prostor budou dívat primárně jako na svůj pracovní prostor, v rámci kterého můžou sdílet svou práci s klienty a dodavateli. Velké firmy naopak FORPSI Object Storage využijí pro zálohování svých pracovních stanic a pro další specifické účely, postavené třeba na technologii Amazon S3, se kterou je služba plně kompatibilní.

Cloudové technologie nejsou technologie zítřka. Vyzkoušejte si FORPSI Object Storage zdarma již dnes na adrese www.forpsicloud.cz s 250 korunovým voucherem pro nové uživatele.

Další článek: 10+1 nejvlivnějších počítačových reklam

Témata článku: Dobrý pomocník, Stejný vzor, Storage, Jak, Online úložiště, Přední dodavatel, Fotobanky, Živnostníci, Tradiční pomocník, Nový hráč, Reálné využití, Externí disk, Voucher, Nejlepší tiskárny na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk