Jak na Unix na kapesním počítači

Chcete si vyzkoušet aplikace SSH, Telnet, Stunel, Apache, Xserver na vašem PDA? V tomto článku se dozvíte jak na to.
Již nějakou dobu se zabývám myšlenkou instalace UNIXu na PDA. Hlavním důvodem je potřeba spravovat zařízení na bázi UNIXu nebo s UNIX rozhraním (např. CISCO). Protože vlastním HP Jornada 720 zaměřil jsem se v první řadě na tenhle strojek.

Existují dvě mě známé cesty. První je použití speciálního zavaděče a natažení linuxového jádra z media (CF, IBM micro drive...). Druhá cesta je přes portované aplikace pro PDA.

Hpcboot

Na této stránce naleznete základní informace jak spustit Linux na Jornadě. Bohužel jsem se dostal do situace, kdy jádro, které jsem stáhnul a dle popisu spustil, sice naběhlo, ale pouze na sériové konzoli. Na displeji naopak naběhl krásný žlutý pruh, který zmizel až po týdnu používání počítače. Problém je pravděpodobně v práci s grafikou Jornady. Nejsem žádný specialista na Unix a tak jsem na tomto místě pokusů zanechal. Třeba někdo bude úspěšnější.

Další informace na těchto stránkách: www.netbsd.org/Ports/hpcarm, www.handhelds.or.g

Portované aplikace

Potřebujete SSH, telnet, ftp, ftpd, apache na PDA? Některé programy existují, ale nejsou volně dostupné. Mne zajímal hlavně volný software (GNU licence). Potřebné informace naleznete na stránkách Rainera Keuchela.

Výhodou těchto aplikací je to, že jsou portované i na jiná zařízení a tak je možné pouštět je i na Ipaqu.

Klepněte pro větší obrázek

Jak budeme postupovat a co budeme potřebovat. V prvé řadě registry editor pro vaše zařízení. Můžete použít PowerToys od Microsoftu nebo utilitku přímo od Rainera Keuchela. Pozor Cereg.exe se spouští přímo z Windows přes ActiveSync. Na internetu lze nalézt i další volný software.

Druhá věc je stažení potřebných souborů. Rozbalíte na volné místo na CF nebo i do vlastní paměti. Upravíte registry a pustíte. Neběží? Zde jsou některá úskalí, která jsem musel odhalit. Pro běh síťových programů potřebujete některé soubory umístěné v adresáři ./etc především services, který naleznete na každém Unixu, nebo pro ty, kteří Unix nemají, postačí soubor z adresáře na NT strojích např. C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\services. Neobsahuje však záznam pro protokol ssh (port 22), který musíte dopsat. Dále je třeba dát pozor na to, že všechny soubory musí být čisté ASCII ne unicode. Další soubor je passdw, který musí obsahovat minimálně toto: „root:x:0:0:Superuser:/Storage card/UNIX/home/username:/bin/sh“. Jestě potřebujete do svého domovského adresáře vytvořit .console (nebo _console) popřípadě .ssh. Jak vytvořit soubor s tečkou na začátku? Nainstalujeme prográmek w32console, která simuluje unixovou consoli a vytvoříme potřebné soubory a adresáře.

Klepněte pro větší obrázek

Postupujte od jednodušších prográmků k složitějším. Začněte s konzolí a přes ftp, telnet , ssh se dopracujete až k Apache a Xserveru.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Veškeré popisy v angličtině naleznete na domovských stránkách Rainera Keuchela.

Použité zařízení: HP Jornada 720, CF 128, Socket-LPe net card, ActiveSync

Diskuze (1) Další článek: Opravte si kritickou chybu v Java VM od Microsoftu

Témata článku: Software, Linux, Unicode, Unix, Linuxová konzole, Potřebná aplikace, Pozor, Console, Root, Apache, Kapesní počítač, Druhá cesta


Určitě si přečtěte

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku