Jak na to: Zálohování vlastních slovníků ve Wordu

Každého uživatele, který ve Wordu používá funkci Kontrola pravopisu, určitě zamrzí, že po reinstalaci operačního systému, jemuž se jednou za čas nevyhnete, začne Word neznámá slova opět označovat červenou vlnovkou a vy musíte s „lekcemi češtiny“ začít opět od začátku. To však není nutné – stačí si požadované slovníky zálohovat a po reinstalaci Windows a Office je umístit zpět.
Velké množství začínajících uživatelů si při tvorbě prvních dokumentů ve Wordu stěžuje na funkci Pravopis, která jim s trochou nadsázky každé druhé slovo podtrhne červenou vlnovkou… Postupem času, kdy si všechny správné, avšak pro Word neznámé, výrazy přidáte do vlastního slovníku, se vám tato funkce stane neocenitelným pomocníkem proti zamezení nechtěných překlepů. Velice nepříjemné pak je o pracně vytvořený slovník přijít. Stačí provést reinstalaci operačního systému na zformátovanou jednotku a je po slovníku.

Chtěli byste vědět, jak můžete váš vlastní slovník „zachránit“ a po dokončení instalace operačního systému a kancelářského balíku Office nastavit Word tak, aby používal tento zálohovaný slovník, v němž máte shromážděna všechna používaná slova?

Přidání jednotlivých slov do vlastního slovníku

Wordu neznámé slovo, které je označeno červenou vlnovkou, můžete do slovníku přidat velice jednoduše několika způsoby. Tím nejjednodušším je klepnout na dané slovo pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolit možnost Přidat do slovníku.

Klepněte pro větší obrázek

V případě, že dokument necháte prověřit Kontrolou pravopisu (např. stisknutím klávesy F7), stačí při otevření okna Pravopis a gramatika se zobrazeným slovem, které není ve slovníku, klepnout na tlačítko Přidat do slovníku.

Klepněte pro větší obrázek 

Hromadné přidání slov do vlastního slovníku

Co však dělat v případě, kdy máte vytvořený seznam několika desítek slov, které byste chtěli do slovníku přidat hromadně? Zřejmě nejjednodušší možností je nakopírovat slova z požadovaného dokumentu přímo do používaného slovníku.

Slovník, do kterého Word ukládá vlastní slova, je uložený ve složce C:\Documents and Settings\Jméno Uživatele\Data aplikací\Microsoft\Proof pod názvem custom.dic. Soubor custom.dic otevřete v Poznámkovém bloku jednoduchým poklepáním levým tlačítkem myši. Pro uložení souboru použijte klávesovou kombinaci Ctrl + S.

Promazání nepotřebných položek

V případě, že byste chtěli ze slovníku vymazat některé položky, které jste sem přidali omylem nebo je zde nechcete mít z nějakého jiného důvodu, můžete použít několik postupů. Tím prvním je jednoduchá editace souboru custom.dic uloženého ve složce C:\Documents and Settings\Jméno Uživatele\Data aplikací\Microsoft\Proof.

Uživatelsky přívětivějším způsobem je spustit program Word a přejít do nabídky Nástroje, kde vyberte Možnosti. V otevřeném dialogu klepněte na záložku Pravopis a klepněte na tlačítko Vlastní slovníky.

Klepněte pro větší obrázek

Zobrazí se okno Vlastní slovníky, kde naleznete přehled všech přidaných slovníků. Pokud chcete zobrazit obsah daného slovníku, vyberte jej klepnutím levým tlačítkem myši a zvolte možnost Změnit.

Klepněte pro větší obrázek

Následně se otevře nové okno, pomocí něhož můžete do daného slovníku přidávat nebo z něj odebírat požadované položky. Chcete-li ze slovníku odebrat vybrané slovo, označte jej v seznamu Slovník a stiskněte tlačítko Odstranit. V případě, že sem naopak chcete přidat nové slovo, zadejte danou položku do kolonky Slovo a stiskněte tlačítko Přidat.

Přidání nového slovníku

Do seznamu používaných slovníků můžete velice jednoduše přidat celý nový slovník. Pokud chcete založit úplně nový slovník, stiskněte tlačítko Nový, vyberte složku k uložení (slovník je vhodné uložit do výchozího umístění), zadejte požadovaný název slovníku a stiskněte tlačítko Uložit. Pokud již máte slovník vytvořený, klepněte na tlačítko Přidat a daný soubor ve formátu DIC vyhledejte na pevném disku.

Klepněte pro větší obrázek

Budete-li chtít některý z přidaných slovníků nastavit jako výchozí, stačí jej označit a stisknout tlačítko Změnit výchozí. Podobným způsobem – vybráním a stisknutím tlačítka Odebrat – můžete požadovaný slovník ze seznamu odstranit.

Aby Word daný slovník používal při kontrole textu, musí být tento slovník aktivní – to znamená, že políčko u jeho názvu musí být zatržené. Budete-li tedy některý slovník chtít dočasně „vyřadit z provozu“, stačí jej klepnutím levým tlačítkem myši odznačit.

Zálohování a obnovení požadovaných slovníků

Zálohování slovníků je naprosto jednoduché – stačí přejít do složek, v nichž máte používané slovníky uloženy (hlavní úložiště se nachází ve složce C:\Documents and Settings\Jméno Uživatele\Data aplikací\Microsoft\Proof) a vybrané položky zálohovat (zkopírovat na jinou jednotku, uložit na disketu, vypálit na cédéčko apod.).

Po reinstalaci operačního systému a nainstalování kancelářského balíku stačí podle popsaného postupu otevřít okno Vlastní slovníky a stisknout tlačítko Přidat. Pokud před tím nakopírujete zálohované slovníky do hlavního úložiště, zobrazí se přímo obsah této složky, kde pouze stačí označit požadované slovníky a stisknout tlačítko OK. V opačném případě budete navíc muset přejít do složky, v níž jsou slovníky uloženy.

Na závěr ověřte, zda jsou políčka u názvu všech slovníků, které si přejete používat, zatržené a stiskněte tlačítko OK.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (2) Další článek: Intel schválil Otelliniho pro pozici nového šéfa Intelu

Témata článku: Microsoft, Windows, Otevřené okno, Červené tlačítko, První dokument, Slovník, Neocenitelný pomocník, Nechtěná data, Word, Nové úložiště, Zálohování, Neznámá aplikace, VLA, Uložení, Tlačítko, Vybrané okno, Chci, Gramatika


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu