Jak na to: bleskový překlad do vybraného jazyka

Znáte to – při procházení internetem narazíte na cizojazyčnou stránku se zajímavým obsahem, kterou s povzdychem opouštíte jen kvůli tomu, že plně neovládáte daný jazyk… A přitom nemusíte – stačí vyzkoušet některý z internetových slovníků, pomocí nichž rychle přeložíte neznámá slovíčka, nebo přímo převedete celý text do jiného jazyka, který je pro vás srozumitelnější.

Slovníky na vyhledávacích portálech

Související odkazy

Slovník
Altavista
hypertext
online
server
zdrojový kód

Skoro každý český vyhledávací portál nabízí možnost použít on-line překladový slovník. Funkce slovníku se nikterak neliší, většinou nabízejí možnost překladu jednoho slova, drobné odchylky jsou pouze v podporovaných jazycích. Vyzkoušet můžete třeba tyto slovníky:

Nevýhodou těchto slovníků je zejména to, že dokážou přeložit pouze určité slovo, maximálně jednoduchý výraz. Budete-li tedy chtít přeložit celou větu, nezbude vám nic jiného než pěkně popořadě vyhledat slovo od slova.

Tip: Chcete překlad umožnit i návštěvníkům vašich webových stránek? Přidejte si na ně minislovník Quick.cz nebo minislovník Tiscali.cz.

Překlad na serveru Slovník.cz

Mnohem lepším řešením je vyzkoušet překladový slovník na serveru Slovník.cz. Zde podobně jako na vyhledávacích portálech naleznete klasický překladový slovník vhodný zejména pro překlad jednotlivých slov, což už dnes nikoho ze židle nepostaví, ale také speciální Překladové okénko.

Pro překlad zadejte požadované slovíčko do kolonky Vocable, zvolte typ překladu a stiskněte tlačítko Translate. V nabídkách napravo můžete nastavit počet vypsaných položek na stránku a upravit výstup slov – ten může být ve formě prostého textu nebo hypertextu. Pro zvýšení efektivity práce se slovníkem doporučuji použít výstup ve formě hypertextových odkazů – pokud vás určité slovíčko v seznamu zaujme, stačí na něj klepnout levým tlačítkem myši; tím se automaticky načte stránka s překladem.

Klepněte pro větší obrázek

Jak už jsem zmínil výše, velice zajímavou funkcí je Překladové okno. Jak jej používat? Na úvodní stránce slovníku vyberte požadovaný typ překladu. Poté v pravém panelu klepněte na odkaz Translation Window.

Poznámka: Pro správnou funkci Překladového okna je vyžadován prohlížeč Internet Explorer ve verzi 5.0 a vyšší.

Myší označte požadovaný text, který si přejete přeložit, a stisknutím klávesové kombinace Ctrl + C jej zkopírujte do Schránky. V nově otevřeném okně Translation Window stiskněte tlačítko Paste – tím dojde k vložení zkopírovaného textu do Překladového okna. Následně klepněte na tlačítko Relink – ke každému slovu se tak automaticky přiřadí hypertextový odkaz, který směřuje na dané slovíčko ve slovníku.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní můžete normálně číst daný text a v případě, že si nebudete jisti významem některého slovíčka, klepněte na něj levým tlačítkem myši. Tím se automaticky načte stránka s překladem.

Překlad na Altavistě – můžeme jen závidět…

Mnohem pokročilejší možnosti překladu nabízí Altavista.com. Samozřejmě, že slovník na Altavistě nepodporuje češtinu, nicméně se vám bude určitě hodit v případě, kdy ovládáte alespoň jeden ze světových jazyků – právě do něho si můžete nechat přeložit text z více jak deseti podporovaných jazyků.

Překladový slovník naleznete na adrese babelfish.altavista.com. Altavista nabízí dvě možnosti překladu: možnost přeložit zadaný text nebo kompletně celou webovou stránku.

Klepněte pro větší obrázek

První možnost funguje podobně jako v případě Překladového okna. Myší označte požadovaný text, zkopírujte jej do schránky a pomocí klávesové kombinace Ctrl + V jej vložte do textového políčka Translate a block of text. Z nabídky Select from and to languages vyberte požadovaný typ překladu a stiskněte tlačítko Translate. Tím se načte nová stránka s přeloženým textem.

Klepněte pro větší obrázek

Tip: V případě, že v zadaném textu nechcete překládat některá slova, uzavřete tato slova mezi písmena x (tedy např. xRollingx xStonesx). Tím můžete zamezit, aby se věta „I love Rolling Stones“ přeložila na „Ich liebe Rollen-Steine“.

Zajímavý je také kompletní překlad vybrané stránky. Adresu požadované stránky vepište do kolonky Translate a Web page, z nabídky vyberte požadovaný typ překladu a stiskněte tlačítko Translate. Následně by se měla načíst uvedená webová stránka, která bude přeložena do vybraného jazyka. Chcete-li stránku zobrazit v originále, stiskněte v horní části odkaz View page in its original Language.

Překladové okénko na vlastních stránkách

Speciální překladové okénko si můžete umístit i na vaše webové stránky. Můžete tak jejich návštěvníkům umožnit přeložit vybraný text z jednoho jazyka do druhého. Je to jednoduché – stačí přejít na tuto stránku a zaměřit se na část Translate any text or pages. Zde naleznete „pokusný“ boxík, kde si můžete ověřit jeho vzhled a funkčnost. Pokud o něj máte na svých stránkách zájem, stiskněte tlačítko I want this one – tím se otevře nové okno se kódem, který vložte do zdrojového kódu vašich stránek.

Klepněte pro větší obrázek

Další zajímavou možností je přidání speciálního překladového boxíku, kde klepnutím na vlaječku dojde k překladu stránek do daného jazyka. Tato funkce však podporuje pouze angličtinu, němčinu, španělštinu, francouzštinu, italštinu a portugalštinu.

Tip: Nejlépe si tuto funkci vyzkoušíte na malé ukázce.

Na stránkách s českým obsahem je tato funkce nepoužitelná – pokud však alespoň část vašeho webu máte přeloženou třeba do angličtiny a chtěli byste uživatelům umožnit její snadný překlad do jiného jazyka, přejděte na tuto stránku. V části Translate your page vyberte z nabídky jazyk, který používáte na vašich stránkách, a stiskněte tlačítko I want this one. Podobně jako v předchozím případě se otevře nové okno s kódem, který stačí přidat do zdrojového kódu vašich stránek.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (28) Další článek: Sybase začne nabízet databázi pro Linux zdarma

Témata článku: Internet Explorer, Stones, Přeložený text, Blesk, Translation, Original, Block, Zajímavý případ, Jazyk, Zkopírovaná funkce, Vybrané okno, Určitá forma, Vybraný text, Translate, Rolling Stones, Zajímavá funkce, Určité slovo, Ble, Překlad


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 116

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu