Chytrá domácnost | Home Assistant

Jak na řízení chytré domácnosti. Apple Homekit je přehledný, Home Assistant všemocný

Home Assistant je nejlepší platformou chytré domácnosti pro pokročilejší uživatele. Díky komunitě do ní zapojíte prakticky jakékoli zařízení s Wi-Fi a propojíte jej s dalšími prvky.

To máte termostat, zásuvky, rolety, klimatizaci, žárovky, pračku, bezpečnostní kameru. Všechny tyto a mnohé další prvky lze zapojit do chytré domácnosti a při správném nastavení zefektivnit chod použitých technologií a v ideálním případě díky nim i ušetřit.

V posledních letech se možnosti toho, jak technologie do domácnosti zapojit, podstatně rozšířily a při vyslovení zaklínadla smart home si už nemusíme představit jen žárovky ovládané z mobilní aplikace. Zároveň výrazně klesly i ceny všech dostupných prvků a chytřejší domácnost je díky tomu dostupná většímu množství uživatelů, kteří tvoří stále širší komunitu. A právě komunita je nejdůležitějším prvkem projektu Home Assistant, jenž je skvělou variantou, jak kompletní chytrou domácnost integrovat do jedné platformy.

Místo osmi aplikací jediná

Účel je naprosto zřejmý – co nejvíc prvků propojit do jednoho místa, a kromě ovládání z této centrální aplikace umožnit i jejich vzájemnou interakci především pro účely automatizace. Tím samozřejmě Home Assistant není ničím unikátní a stejné možnosti nabídne například i Homekit od Applu. I do něj zapojíte zařízení více značek, která jdou ovládat z jednoho místa.

Zásadní rozdíl je v rozsahu podporovaných zařízení i služeb, které jdou do služby zapojit. Díky tomu, že je Home Assistant otevřeným projektem, komunita se postarala o možnosti integrace nekonečného množství prvků. I když nyní v domácnosti nemáte ani jednu chytrou zásuvku, žárovku, roletu nebo jiné zařízení typické pro smart home, vězte, že nějaká zařízení zapojitelná do Home Assistenta by se u vás našla.

Kromě toho, že sem lze integrovat například chytrý televizor, podporu najdete takřka pro libovolný domácí spotřebič s podporou Wi-Fi. U nás to byla například levná sušička prádla, nebo dokonce dětská chůvička. I tato zařízení, u kterých na první pohled neexistuje důvod integrace do platformy chytré domácnosti, jsou díky zapáleným nadšencům podporována.

4e6ab397-0eaf-4aac-9f02-dd6ee5e373ae
Při zapojení prvků s měřením výkonu lze podrobně sledovat spotřebu energie v domácnosti. Návazným krokem mohou být opatření k jejímu šetření – jak vhodnými automatizacemi, tak běžnými omezeními. Já jsem se díky Home Assistantu rozhodl pro snížení jasu televizoru a redukci příkonu o nějakých 30 W

Při druhém pohledu už ale může zapojení do platformy Home Assistant dávat smysl. U sušičky tak půjde například automatizovat spouštění v období levné energie nebo v období, kdy vyrábí energii domácí solární elektrárna. A dětská chůvička? Ta má integrovaný senzor teploty a vlhkosti, takže může jít o spouštěč pro větrání, topení, nebo naopak klimatizování místnosti.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Diskuze (1) Další článek: Avi Loeb tvrdí, že se mu podařilo získat vzorek objektu pocházejícího z vnějšku Sluneční soustavy

Témata článku: , , , ,