Jak na noname komponenty ve vašich počítačích

25. května 1999
Computer 10/99 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Zajímavá finta, která vám může pomoci při problémech s hardware.
Určitě se vám už stalo, že jste někde získali nějakou počítačovou komponentu (základní desku, grafickou kartu, síťovou kartu) bez manuálu, bez údaje o výrobci, nebo jste to časem ztratili – a později jste potřebovali k ní dokumentaci, návod ke konfiguraci nebo ovladače (ty jsou často potřeba u starších grafických karet!). Jenže na kartě nebyl uveden výrobce. Co teď s tím?

Způsobů, jak zjistit výrobce komponenty je několik. Osvědčené je vycházet třeba z chipsetu, přečtete z karty výrobce a typové číslo, najdete si homepage výrobce chipsetu a tam obvykle bývá seznam firem, které chipset ve svých výrobcích používaly. Když je na stránce uvedeno pět firem, je více než snadné najít cílovou informaci, ale když je jich tam dvě stě, je velmi náročné v tom hledat.

Existuje jedna finta, která není moc známá, ale velmi účinná. Každý počítačový produkt, který je uveden v USA (obvykle potom bývá uveden i v ČR), musí projít kontrolou nezávislé vládní agentury FCC (Federal Communications Commission). Je to instituce ne nepodobná našemu EZU (Elektrotechnický zkušební ústav).

A pokud produkt projde touto kontolou, dostane jedinečné identifikační číslo, které bývá obvykle uvedeno na samotné kartě v tomto tvaru: FCC ID: xxx(-yyyy). Jestliže tedy číslo na produktu najdete, máte vyhráno. Teď už stačí jen otevřít vyhledávací stránku FFC, zadat ID a objeví se vám informace o požadovaném produktu (výrobce, rok výroby, ...). Stačí už jen vyhledat stránku výrobce a najít si požadovanou dokumentaci.

Mně osobně se tato metoda hledání informací o starších počítačových komponentech už několikrát vyplatila.

Diskuze (5) Další článek: Computer 10/99

Témata článku: Hardware, Výrobce, Komponenta, Nezávislá kontrola, Jak, Počítačové komponenty, Komp


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně