Fotografování | Smartphone

Jak na noční fotky s mobilem. Návod na noční režim a tipy, jak si poradit i bez něj

Smartphony mají oproti plnohodnotným fotoaparátům o poznání menší snímače, které je zákonitě limitují. Většina telefonů nabídne noční režim, který má za úkol jediné – dostat i z minima světla maximum.

Kvalita fotoaparátů mobilních telefonů pokročila natolik, že většina slouží k běžnému každodennímu focení. Zejména u špičkových smartphonů budete rozdíly hledat jen těžko. Některé modely sice scénu více přibarví, jiné ji naopak podávají co nejvěrněji, ve výsledku to ale nemění nic na tom, že pro běžné použití a tisk je jedno, ze kterého modelu pocházejí. Líbit se prostě budou. Kde však mají moderní smartphony pořád rezervy, je noční focení, tedy to, kdy na scéně panují zhoršené světelné podmínky. Vypomáhají si umělou inteligencí, získáním co nejvíce dat ze senzoru, případně obojím současně.

Základ tvoří světelnost

Když se podíváme na aktuální špičku, tak Huawei P50 Pro nabízí u svého 50Mpx fotoaparátu světelnost F1,8, stejnou disponuje i Samsung Galaxy S22 Ultra, avšak už u svého 108Mpx fotoaparátu, a takový iPhone 13 Pro (Max) dokonce nabízí světelnost F1,5. Čím nižší toto číslo je, tím je světelnost vyšší, tj. tím více světla objektivem projde, což je právě pro noční fotografii důležité. Výsledek je tím pádem méně zašuměný a s ideální expozicí.

Jde to do určité míry obejít nastavením vyšší hodnoty ISO, jenže to není pro běžného uživatele přívětivé, protože ten chce jen vytáhnout svůj mobil z kapsy a hned fotit. Například aplikace Fotoaparát v iOS na iPhonech ani takový ruční vstup neumožňuje, telefony Galaxy to umí přes režim Pro. Dovoluje to také hodně profesionálnějších aplikací, které vám samozřejmě poskytnou i vyvážení bílé, ruční ostření, důležité určení času závěrky atd.

Noční režim

Kouzlo nočního režimu přítomného v telefonech spočívá v tom, že se nemusíte starat o žádné nastavování a zařízení si samo určí ideální čas k tomu, jak dlouho se má daná scéna snímat právě podle toho, kolik na ní panuje světla. Čím méně ho je, tím je doba závěrky delší, aby na ni dopadlo více světla. Typicky širokoúhlé fotoaparáty dokážou mnohdy překvapit tím, jaké výsledky už pořizují. Fotit noční město tak už prakticky není problém.

 

Přínos nočního režimu je v tom, že se nemusíte starat o žádné nastavování a zařízení si samo určí ideální čas k tomu, jak dlouho se má daná scéna snímat

I když výrobci nabízejí noční režim i pro ostatní objektivy, je vhodné se jejich použití spíše vyvarovat. Ty totiž nemají ideální světelnost a mnohdy samy nejsou ani natolik kvalitní, aby výsledky za něco stály. Při dostatečném zdroji světla stojí za řeč maximálně tak ultraširokoúhlý fotoaparát, který má například v případě iPhonu 13 Pro (Max) světelnost F1,8, u Huawei P50 Pro už to je ale F2,2, což platí i pro Galaxy S22 Ultra. Na noční focení teleobjektivem obvykle rovnou zapomeňte, to už se pomalu vyplatí pořídit fotografii primárním snímačem a oříznout ji.

Apple si pořád drží 12Mpx rozlišení svých fotoaparátů, mezigeneračně však neustále zvětšuje velikost jednotlivých pixelů, protože větší pixel znamená více zachyceného světla. Oproti tomu například Samsung sází na technologii pixel binning, tedy slučování bloků pixelu, které se pak chovají jako jeden. Samozřejmě se to děje automaticky, a to z důvodu jasnějších fotografií.

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Apple, Google, Články z Computeru, Android, Samsung, Mobilní aplikace, iPhone, Huawei, Fotografování, Fotoaparát, Smartphone, Focení, Noční režim, Apple APP store, Světelnost, Snímač, Objektiv, Apple iOS, Aplikace, ISO, Galaxy, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nové notebooky Asus Zenbook a Vivobook: Výkonné procesory v tenkém těle a vyšperkované displeje

Nové notebooky Asus Zenbook a Vivobook: Výkonné procesory v tenkém těle a vyšperkované displeje

** Vyzkoušeli jsme si Zenbook Pro 14 Duo OLED ** FullHD rozlišení budete u novinek hledat marně ** Všude je OLED, IPS plní jen doplňkovou roli pro pomocné displeje

Tomáš Holčík
AsusNotebooky
„Malá Amiga“. Recenze retro herní konzole The A500 Mini

„Malá Amiga“. Recenze retro herní konzole The A500 Mini

Plným jménem The A500 Mini a jakkoli slovo Amiga neustále visí ve vzduchu, oficiálně má konzole licenci jen na amigácké hry, název Amiga tedy oficiálně používat nesmí.

Jakub Michlovský
AmigaHerní konzoleTesty
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

** Huawei už třetím rokem trpí pod americkými sankcemi ** Značka sice může používat americké procesory, ale bez podpory 5G ** Jak obejít sankce? Co třeba doplňkovým krytem s 5G modemem?

Martin Chroust
5GObaly a pouzdra