Jak na Internet v České republice

Připojení k Internetu u nás už také není výsadou několika vyvolených. Stává se nutností. Připojit se dnes můžeme několika způsoby.
Michal Zámečník: Dávno je pryč doba, kdy jsme s úžasem brouzdali po Internetu, obdivovali stránky amerických společností a pokoušeli se najít i nějaký ten web v češtině. Co je to Internet? Dnes už i moje babička leccos o Internetu ví. Už není otázkou, k čemu celosvětová síť je. Ale mnozí se ptají, jak nejlépe na Internetu zbohatnout. Telekomunikační společnosti si mnou ruce nad výdělky.

Ani v Česku se nepozastavujeme nad e-mailovými adresami, které se dnes uvádí na vizitkách stejně běžně jako telefonní číslo mobilního telefonu. E-mail si dnes můžete zřídit zdarma minimálně na pěti velkých internetových serverech. Posílání elektronické pošty začne brzy tížit Českou poštu, které klesají objemy doručovaných dopisů a pohlednic. Není se čemu divit. V neprospěch klasické pošty hovoří nejen cena a rychlost. Zato může Česká pošta a další přepravní společnosti dobře vydělat na internetové komerci.

Připojení k Internetu u nás už také není výsadou několika vyvolených. Stává se nutností. Připojit se dnes můžeme několika způsoby. Klasickým vytáčeným spojením počínaje. Během posledních dvou měsíců se rozpoutal urputný boj o to, kdo nabídne připojení opravdu zadarmo. Začala to svojí megalomanskou reklamní akcí RedBox společnost Contactel ve spolupráci s Comforem, který jako první dodával počítače, následoval projekt Volný společnosti Video On Line (CzechOnLine) a také Internet On Line (SPT Telecom) nabídnul majitelům počítačů AutoCont Alivio svoje připojení zdarma, případně předplatitelům deníku MF Dnes za symbolickou jednu korunu.

Volejte po Internetu
Co je pozadím tohoto boje, je víc než jasné. Ten, kdo získá více klientů, stane se zajímavějším partnerem pro budoucího majitele licence na veřejné telekomunikační sítě. Na pořadu dne je internetová telefonie. Paegas a Eurotel již provozují svoje internetové hovory delší dobu, ale mezi první vlaštovky na poli pevných, nemobilních telefonů patří meziměstské hovory společnosti Cesnet. A těsně před uzávěrkou tohoto čísla zakontrovala společnost Contactel se svojí nabídkou mezinárodních internetových hovorů. Je jasné, že toto pole neorané v brzké době nalezne nebo již nalézá ještě více svých hospodářů. Čeká se opět na SPT Telecom.

I přesto je u nás Internet stále poměrně drahou záležitostí. A to právě především díky telefonním poplatkům. Další možnost, totiž připojení přes pevnou linku, se stává cenově přijatelnější už i pro menší firmy. Současně se stává i zajímavějším připojení bezdrátové a do reálného světa se dostaly i technologie kabelové televize. Zatím pouze v určitých regionech, ale za docela zajímavých podmínek (ačkoliv takřka není kabelovky, která by něco takového do budoucna alespoň neslibovala).

V češtině už běží nejen nejrůznější internetové noviny a časopisy, ale i rádio a televize. Vyhledávání informací je jednodušší díky Seznamu, Atlasu a třeba Centru, které se docela agresivně bije o svoje místo na zemi. Veřejně přístupné informace se stávají opravdu dostupnými právě díky Internetu. Obchodní rejstřík na www.justice.cz je toho nejlepším příkladem. Samozřejmě, že se obávám i zneužitelnosti tohoto nástroje, ale zatím užitná hodnota jednoznačně převyšuje rizika spojená s připojením do této sítě.

Magnet na peníze
Běžnějšími se stávají nákupy ve virtuálních obchodech, které nabízejí obrovské množství zboží za mnohdy velmi zajímavé ceny. Stačí se podívat např. na adresu obchody.centrum.cz nebo obchody.atlas.cz a můžete si vybrat nejen zboží a jeho cenu, ale i způsob platby, doručení a další. Čekám na dobu, až některý z těchto internetových shopů začne konkurovat Quelle a Magnetu.

Bankovní služby už poskytuje nejen Expandia Banka ale i IPB a brzy se přidají další bankovní domy. Musí, protože mít dnes jen kamenný obchod už se nenosí. I pokud prodáváte jen třebas obyčejnou pizzu, je dobré být připraven na nástup internetového obchodování ve velkém. Jedním z posledních problémů, který je nutné urychleně vyřešit, je opravdu univerzální způsob placení. Pak už se i u nás stane Internet nejenom užitečným zdrojem informací, ale především obchodním prostředkem bez něhož budou vaše výdělky v porovnání s konkurencí mizivé.

Svůj vlastní obchod si koneckonců můžete zařídit i vy sami. Existují doslova desítky řešení omezených jedině hloubkou či mělkostí vaší kapsy. Máte-li do kapsy hluboko, zkusit můžete Vltavu2000, která je zadarmo. Asi nejprodávějším řešení internetového obchodu u nás je potom Zoner inShop.

Ať máte obchod na inShopu, na Vltavě 2000 nebo úplně někde jinde, máme pro vás dobrou zprávu: počet vašich zákazníků se do roka a do dne zdvojnásobí. Který obchodník by si takový růst nepřál?

Zdroj: Computer 22/99

Váš názor Další článek: Obchodní výstava v Zálivu

Témata článku: Internet, Dobrý den, Republic, Video On Line, Množství zboží, Užitečný zdroj, Dobrý způsob, Internetové připojení, Drahý dům, Určitý region, Jak, Pizza, Magnet, Brzká dobaLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko