Jak na internet přes mobil

Pokud přemýšlíte o tom, jak vyřešit přístup k internetu a neomezené připojení přes GPRS je jedna z vámi zvažovaných variant, pak byste určitě neměli přehlédnout tento článek. Jakého operátora zvolit? A je lepší používat modem nebo telefon?

Trocha technologie

Technologie GPRS (General Packet Radio Service) je podporována u všech našich operátorů. Eurotel a T-Mobile přitom nabízejí možnost objemově neomezeného přístupu k Internetu za paušální měsíční poplatek. Celá technologie je založená na tom, že mobilní stanice (dále MS) komunikuje se sítí pouze tehdy, když potřebuje posílat data a nebo když jí síť data potřebuje doručit. Další omezení se týká volné „přenosové“ kapacity mezi MS a BTS (základnovou stanicí). U všech našich operátorů má hlasový provoz vyšší prioritu než GPRS, což má za následek to, že v případě, že využíváte připojení rychlostí 4+1 timeslot (základní časový úsek frekvenčního pásma umožňující přenos dat nebo hlasu v síti GSM) a všechny ostatní timesloty na dané BTS jsou již obsazeny a BTS je požádána o přidělení hovorového timeslotu, pak tento timeslot odebere právě uživateli GPRS, čímž zpomalí jeho přenos. Celá tato situace může vést až k tomu, že v některých vytíženějších oblastech je pak připojení neúnosně pomalé (např. 1+1 timeslot) nebo dokonce chvílemi nemožné (přenos GPRS se pozastaví, ale spojení je udržováno i nadále).

Právě k tomu, aby nedocházelo k poslední ze zmiňovaných situací, slouží tzv. dedikovaný timeslot (PDCH – Packet Data Channel), což je timeslot, který je permanentně vyhrazen pro GPRS a není jej možné přidělit pro hlasový provoz. Takový timeslot používají všichni naši operátoři na každé BTS alespoň jeden. To tedy aspoň trochu zvyšuje šanci, že uživatel GPRS bude mít vždy k dispozici alespoň nějaké přenosové pásmo. Trochu problém ale nastává, když se v jedné oblasti sejde více uživatelů GPRS v jeden čas. V takovém případě je možné v některých případech zajistit „sdílení“ daného PDCH, což vede k dalšímu zpomalení přenosu.

Eurotel nebo T-Mobile (po technické stránce)

Technologie GPRS nabízí celkem čtyři kódovací schémata, podle kterých se řídí komunikace mezi MS a BTS. Prvními dvěma z nich disponuje každá síť s podporou GPRS. Další dvě již vyžadují dodatečné upgrady některých prvků sítě a výkonnější (novější) HW u BTS a u nás jimi disponuje pouze síť T-Mobile. U kódovacích schémat přitom platí jednoduché pravidlo, které říká, že čím vyšší číslo kódovací schéma má, tím je přenosová rychlost na timeslot vyšší a tím méně má bitů určený pro korekci případných chyb (viz tabulka). Převedeno do praxe to pak znamená, že CS-1 dostane uživatel i 30 km vzdálený od BTS (v pásmu GSM 900), ale na CS-4 už musí být nedaleko BTS a nejlépe v přímé viditelnosti. Rychlosti uvedené v tabulce jsou přitom maximální možné a zejména u CS-3 a CS-4 platí, že dosáhnete spíše rychlostí o něco nižších (např. 18 kbps na timeslot u CS-4).

Coding Scheme Maximální přenosová rychlost na timeslot CRC* Data*
CS-1 9,05 kbit/s 40 bitů 184 bitů
CS-2 13,4 kbit/s 16 bitů 272 bitů
CS-3 15,6 kbit/s 16 bitů 320 bitů
CS-4 21,4 kbit/s 16 bitů 440 bitů
*jedná se o bity přenášené v jednom paketu

Co se tedy maximální možné rychlosti na timeslot týče, pak prvenství patří jednoznačně T-Mobilu, který navíc uvádí, že 70% datových přenosů přes GPRS v jeho síti je realizováno právě prostřednictvím kódovacích schémat CS-3 a CS-4, která Eurotel nemá. Oněch 21,4 kbit/s na timeslot přitom lze skutečně dosáhnout, je potřeba být ale blízko BTS a pokud možno v přímé viditelnosti (a nebo alespoň nemít mezi BTS a MS příliš budov). Při konfiguraci 4+2 timesloty se pak nejčastěji přenosová rychlost pohybuje okolo 70 kbit/s (tj. 17,5 – 18 kbit/s na timeslot). Rychlost 21,4 kbit/s na timeslot respektive 85,6 kbit/s je pouze krátkodobá špička. Dlouhodobé průměrné přenosové rychlosti se však velmi často v oblastech blízko BTS pohybují nad 50 kbps (tedy na úrovni kvalitní digitální telefonní linky).

Další technickou výhodou T-Mobilu, je možnost komprese dat přenášených mezi MS a BTS pomocí služeb GPRSpeed a GPRSpeed Plus. V prvním případě se jedná pouze o možnost volby komprese JPG obrázků mezi nekomprimovaným a silně komprimovaným stavem. V druhém případě se jedná o client-server řešení pro platformu MS Windows, které komprimuje komunikaci na řadě protokolů (HTTP, FTP, POP3, SMTP, IMAP) a umožňuje blokování některého typu dat (videa, applety apod.). Aplikace podobné GPRSpeed Plus jsou ale k dispozici od některých specializovaných portálů, u kterých již ale nejsou zdarma.

Eurotel nebo T-Mobile (po finanční stránce)

Eurotel v technické části za T-Mobilem poněkud zaostává a je si toho také vědom. Jeho nabídka internetu za paušál je tedy finančně výhodnější. Eurotel Data Nonstop i T-Mobile GPRS Unlimited jsou tzv. tarifní doplňky, což znamená, že k jejich využití je třeba mít aktivovaný některý z tarifních programů (a nebo Tandem/Partner kartu). V případě Eurotelu je ale uživatelům k dispozici tarif Individual, ke kterému není potřeba platit žádný měsíční paušál. Musíte pouze odebrat služby v hodnotě 150 Kč bez DPH, což aktivací tarifu Data Nonstop hravě splníte. T-Mobile podobnou alternativu nemá, a tak si musíte k částce za GPRS Unlimited přičíst ještě paušál za některý z tarifních programů (např. Tarif 20 Start apod.). Pokud služeb T-Mobilu již využíváte, pak to pro vás není žádný problém (navíc pro GPRS můžete využít i Partner kartu), pro zákazníky jiných operátorů je to ale jistě nepříjemná překážka.

T-Mobile GPRS Unlimited Eurotel Data Nonstop akce
Měsíční paušál* 699 Kč (999 Kč) 649 Kč (999 Kč)
Volné minuty (po celé ČR)* - 100 (30)
Internet 0 Kč/kB 0 Kč/kB
WAP 0 Kč/kB 0 Kč/kB
Platí od 1. 12. 2003 3. 12. 2003
Lze aktivovat do 31. 1. 2004 31. 1. 2004
Platí do 30. 6. 2004 30. 6. 2004

*Údaje v závorce platí po skončení promo akce
Ceny jsou uvedeny bez 22% DPH

Jakého operátora zvolit

Pokud se rozhodujete mezi Eurotelem a T-Mobilem, možná vás trochu zaskočí, že nejdůležitější otázkou při tomto výběru by neměla být ani cena a ani technická převaha. Naprosto nejdůležitější totiž je to, jak je ta či ona síť vytížena v místě, kde chcete GPRS používat nejčastěji (doma, v kanceláři apod.). To bohužel nezjistíte jinak než tak, že si to zkusíte. Teprve v okamžiku, kdy zjistíte, zda vám síť je schopna přidělovat ony kýžené 4 timesloty na stahování (pozor na starší telefony, které mají jen podporu GPRS Class 4 nebo 9 (3+1 / 3+2).

V okamžiku, že síť vámi zvoleného operátora je v dané lokalitě pro přístup k Internetu přes GPRS „použitelná,“ následuje další krok. Problém je ale v tom, že ona „použitelnost“ se mění v čase, a to jak k horšímu, tak i k lepšímu. Na to je také třeba pamatovat v případě podepisování Účastnické smlouvy na dobu určitou (např. při nákupu dotovaného telefonu nebo modemu). Může se totiž stát, že časem přestanete být s přenosovou rychlostí ve vaší lokalitě spokojeni.

Co se rychlosti týče, tak jednou z nejzásadnějších otázek je využití komprese dat. U T-Mobilu máte zdarma k dispozici GPRSpeed Plus. U Eurotelu je třeba dokoupit zmiňovanou službu někde jinde (bez ní to sice také jde, ale asi nebudete s rychlostí příliš spokojeni, i když je v podstatě shodná s dial-upem u Českého Telecomu). Co se financí týče, tak se tím trochu vyrovná rozdíl mezi oběma operátory, Eurotel je však stále levnější (obzvláště pak při probíhající promo akci).

Modem nebo telefon

Mnozí uživatelé GPRS přijdou brzy na to, že mobilní telefon není pro připojení k internetu zrovna ideální. I pokud se vám podaří připojit telefon pomocí IrDA, Bluetooth či dobíjecího USB kabelu tak, abyste mohli zároveň surfovat po internetu a dobíjet akumulátor, tak to nevyřeší některé další problémy. GSM/GPRS modemy totiž mají oproti telefonům několik výhod:

  • Přizpůsobení pro datové přenosy – GSM/GPRS modemy jsou konstruovány pro průmyslové využití, tedy na non-stop provoz a datové přenosy. Mobilní telefony mají velice často problémy při delších kontinuálních přenosech (přehřívání čipu), při kolísání signálu apod.
  • Externí anténa – GSM/GPRS modemy mají velmi dobré antény, které umožňují lepší příjem signálu než antény mnohých telefonů. To se uplatní zejména v lokalitách se slabým signálem a u uživatelů sítě T-Mobile, kteří mají s GSM/GPRS modemem větší šanci dosáhnout CS-3 a CS-4 než u většiny mobilních telefonů (čestnou výjimkou budiž Samsung V200 a několik málo dalších).
  • Nemají akumulátor – neustálé nabíjení a vybíjení akumulátoru v mobilním telefonu nezvratitelně zkracuje jejich životnost. Modem žádný akumulátor nemá, nicméně až na výjimky potřebuje externí napájení (výjimkou budiž GSM modem napájený přímo z USB s modulem Enfora vyráběný firmou Tencom).

Mobilní telefony pak nabízejí nesporné výhody uživatelům PDA a notebooků. U notebooků je však potřeba zvážit také variantu PCMCIA karty, pro kterou platí totéž co pro modem (až na výhodu externí antény).

V zásadě by se tedy dalo shrnout, že GSM/GPRS modem je pro dlouhodobé a časté připojování k Internetu lepší než mobilní telefon a obzvláště u uživatelů T-Mobilu v blízkosti BTS to platí dvojnásob.

GSM/GPRS modemy na českém trhu

Modem Rychlost Prodejce Cena
Enfora Spider SA 4+4 Tencom Trade 6848 Kč
Tencom Speeder (COM, modul Enfora) 4+4 Tencom Trade 6509 Kč
Tencom Speeder (napájení z USB, modul Enfora) 4+4 Tencom Trade 6631 Kč
Nokia 30 (COM, podporuje HSCSD) 3+1 Sivera.cz 8495 Kč
Siemens MC35i 4+1 Sivera.cz 5995 Kč

Diskuze (68) Další článek: Windows XP Service Pack 2 mezi lidmi

Témata článku: Internet, Mobilní telefon, Jak, Mobile, T-mobile mobilní telefony akce, Přenosové pásmo, Trade, Mnohý telefon, Modemy, Internet Radio, Nonstop, Přímý signál, Kódovací schéma, Promo, Notebooky v akci, Mobilní telefony akce, Tandem, Přímá viditelnost, Přenosová rychlost, Spider, Nejdůležitější otázka, T mobile mobilní telefony, Datový signál, Mobilní data, Mobilní telefony v akci, Mobilní telefony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Mluví, létají a cestují časem. 10 legendárních filmových a seriálových automobilů

Mluví, létají a cestují časem. 10 legendárních filmových a seriálových automobilů

** Filmy, to nejsou jen herci. Zaměříme se na nejslavnější filmová auta.** Fungují jako kulisy, k přepravě postav, ale mají i zcela zásadní role. ** Co by byl Michael Knight bez KITTa a James Bond bez vodotěsného Lotusu, nebo Astonu se samopaly?

Karel Kilián
DopravaAutomobilyHudba, filmy, seriály
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Na televizích Samsung už se obejdete bez konzole. Kromě aplikace Xboxu jsou k dispozici i další streamovací služby

Na televizích Samsung už se obejdete bez konzole. Kromě aplikace Xboxu jsou k dispozici i další streamovací služby

Není to tak dlouho, co Xbox oznámil příchod svého streamovaného hraní i na televize Samsung. Na nejnovějších modelech už ho najdete v novém Gaming Hubu.

Martin Nahodil
Cloud GamingProject xCloud