Jak na hesla v souborech Office a archivech?

Mnoho z nás to jistě již někdy zažilo: Najdeme na disku svého miláčka dlouho neotevřený soubor a chceme se podívat, co se to vlastně pod tajemným názvem ukrývá, a hle, Word nebo Excel se ptají jako jakýsi strážce na heslo k otevření. Ale my vzpomínáme a vzpomínáme a nic.
Stejná situace může nastat u souborů ZIP a RAR a co si pak počneme? Můžeme většinou marně vzpomínat a vymýšlet kombinace písmen a čísel, nebo si můžeme zatím vyzkoušet a později třeba i koupit tyto produkty, které nám mohou takové situace pomoci řešit.

Word a Excel

Nástroj pro excelová hesla, vyladěn především pro Excel 97, se jmenuje Advanced Excel 97 Password Recovery a vyšel ve verzi 1.23. Tento program umí kromě užitečné mnohojazyčné podpory obnovovat hesla buď hrubou silou (na Pentiu II prý až rychlostí 2 miliony hesel za sekundu), nebo slovníkovou metodou. Stačí pouze zadat délku hesla (myslí se maximální) a rozsah znaků. Zde lze definovat všechno tisknutelné: malá nebo velká písmena, číslice i speciální znaky, a nakonec stačí „nalistovat“ soubor, který chceme rozlousknout a spustit. Doba hledání se samozřejmě s přibývajícími písmeny a v různých rozsazích znaků rapidně liší, takže pokud je to např. e-mailová adresa dlouhá 14 znaků, myslím, že na to jedna káva stačit nebude J. Prakticky stejné ovládání je i u velice podobného, na stejném principu vytvořeného a fungujícího „kolegy“, skrývajícího se za názvem Advanced Word 97 Password Recovery taktéž ve verzi 1.23. Jak bylo poznamenáno výše, program funguje na stejném principu i základě, je odladěn speciálně pro soubory formátu Word 97. Více informací o obou aplikacích můžete nalézt na stránkách jejich stvořitele, firmy ElcomSoft.

Pro Excel je instalační soubor velký cca 935 kB, pro Word se jedná o velikost 931 kB. Oba programy jsou shareware, u této omezené verze lze zjišťovat hesla s omezením délky znaků.

ZIP a RAR

Prakticky pro všechny ZIPy, a to např. z WINZIPu, PkZIPu atd., je zde prográmek jménem Advanced ZIP Password Recovery ve verzi 3.52 od stejné firmy, která vytvořila i předešlé programy. Také zde se dají heslíčka odhalovat pomocí „brute force“, nebo pomocí slovníku samozřejmě s výběrem délky hesla a použitých znaků včetně speciálních. Jak jste jistě uhodli, existuje také program skoro stejného názvu jen se slůvkem RAR, který odvede tutéž práci i v souborech s touto dnes velice rozšířenou příponou. Protože se např. program WINRAR dnes používá stále častěji, je jistě znamenitým pomocníkem, když jsme na tom trochu hůře s pamětí (ne počítačovou :)).

Opět se jedná o shareware s omezením délky vyhledávaného hesla.

Program pro ZIPy má velikost 684 kB a pro RARy je 670 kB.

Za koupi plných verzí všech těchto programů je cena pro jednotlivce 30 $ a pro komerční využití 60$.

Diskuze (5) Další článek: Linux pro Palm uveden

Témata článku: Heslo, Velký pomocník, Stejný princip, Office, Arc, Speciální verze, RAR, Znak, Winzip, Advanced, Velký rozsah, Stejná metoda, Recovery, Stejný soubor, Password, Speciální situace

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů