Jak může dál pokračovat spor EU s Microsoftem

Za menší prohřešek dostal Microsoft vyšší trest, a může si právem stěžovat na nespravedlnost. Ale Evropa není Amerika.
Jak může dál pokračovat spor EU s Microsoftem

Středeční rozhodnutí antimonopolní komise evropské unie dopadlo přesně tak, jak se očekávalo a jak jsme psali v tomto článku. Pokuta sice nebyla miliardová, ale uvedená částka je nejvyšším částkou, jakou kdy EU v antimonopolních sporech udělila. Microsoft má 120 dní, aby poskytl konkurentům ty informace, které jim dosud nesděloval, a 90 dní na to, aby připravil verzi Windows bez Windows Media Playeru (může ovšem dál prodávat i verzi s WMP, ale druhou jmenovanou nesmí na trhu nijak upřednostňovat). Co bude následovat dál?

Microsoft se odvolá – již tak prohlásil jeho hlavní právní zástupce Brad Smith. Microsoft bude po odvolacím soudu požadovat pozastavení výkonu rozhodnutí (tj. např. vyrobení nové verze Windows), než budou soudní jednání u konce. Jak dlouho by to mělo trvat, naznačil Brad Smith: „očekáváme soudní proces trvající čtyři až pět let“. Antimonopolní komisař Mario Monti naopak tvrdí, že „vyhraje každé odvolání“.

Zatímco odvolací soudy se potáhnou (v EU jsou dvě instance, tj. i po rozhodnutí následujícího soudu se Microsoft může odvolat znovu), Microsoftu může být již nyní, u první instance přikázáno, aby rozhodnutí komisaře dodržel. Jde o to, zda tento soud dojde k názoru, zda by rozhodnutí komise EU Microsoftu způsobilo velkou a nevratnou škodu – pokud ano, pak zřejmě jeho platnost pozastaví až do vyřešení případu. (Nejde o pokutu, ale o oddělení WMP a poskytnutí informací konkurenci).

Když si vzpomeneme na čtyři roky se táhnoucí antimonopolní soud s Microsoftem v USA, můžeme směle učinit závěr, že jeho výsledky byly zanedbatelné. Dominantní pozice Microsoftu nebyla oslabena ani o zlomek procenta, její podnikatelský model jakbysmet a firma neutrpěla sporem významné ekonomické škody (s výjimkou nákladů na spor, které činily možná stovky dolarů – podobnou částku to ale stálo i žalující stranu, tj. americký stát). Nepřímým důsledkem byly další komerční žaloby, ve kterých Microsoft přišel o významné částky, firma ale také utrpěla na poli veřejného mínění a rovněž ji to poškodilo v kapitálové oblasti – v přímém důsledku sporu akcie firmy silně klesly. To jsou ale menší, vedlejší škody – ze sporu vyšel Microsot jako jasný vítěz.

Evropský spor může být pro firmu podstatně hrozivější. Pokud jej EU vyhraje, bude tím zřejmě dotčena i blížící se nová verze Microsoftu „Longhorn“, ale nejenom to – bude to významný precedent pro jakékoli další kusy software, které bude chtít Microsoft přidávat k Windows. Evropský spor se dotýká úplně něčeho jiného než americký – zatímco tam šlo o přímé akce proti konkurenčním podnikatelům (Netscape, Sun), zde jde o právo Microsoftu přilepovat k produktu, který drží na trhu monopolní pozici, další programy, čili, jak říká Steve Ballmer, „zakazuje Microsoftu právo na inovace“. EU ovšem k věci přistupuje rafinovaněji – neříká, že Microsoft nesmí vyvíjet nové funkce a přidávat je k Windows, ale musí současně nabízet na trhu daný produkt i bez těchto funkcí, pochopitelně ne za vyšší cenu, aby měli jeho konkurenti více šancí se uplatnit. Pro Microsoft je přitom Windows Media Player předehrou k dalším funkcím Windows – je dobře známé, že firma připravuje do Longhoru vyhledávací funkci, která bude vyhledávat na Internetu a která má za cíl porazit firmu Google.

Pro největšího bijce monopolů všech dob, evropského komisaře Montiho to je zřejmě závěr této jeho kariéry. Ne že by jej měl spor stát místo; Montimu letos vyprší funkční období. Možná i na to Microsoft spoléhá, a možná proto nedošlo k mimosoudnímu vyrovnání – po Montim nutně přijde „měkčí“ komisař, který může s Microsoftem uzavřít dohodu za smířlivějších podmínek.

Nedopadne nakonec evropský spor podobně jako americký, tj. jakýmsi vyšuměním po čtyř letech tahanic? To je samozřejmě nemožné předpovědět, ale pro Microsoft mluví tři důležité skutečnosti: a) že evropské antimonopolní právo je podstatně tvrdší než americké, b) zatímco v Americe je na prvním místě ochrana spotřebitele a nad osudem neúspěšného konkurenta soud slzy příliš neroní, v Evropě je zvykem chránit stejně tak zákazníka jako konkurenta, c) je zde už zmiňovaný politický aspekt věci, tj. soupeření Evropy s Amerikou a velmi špatné vztahy mezi velkými evropskými zeměmi a USA právě v této době. Názory komentátorů se tedy většinou kloní k názoru, že Microsoft je nyní ve větším riziku než v případě amerického sporu.

Abychom stylově sérii nelogičností a paradoxů zakončili: v tomto sporu mohou Microsoftu nejvíce pomoci… američtí voliči. Spor mezi Evropou a Amerikou do značné míry vytvořila současná „unilateralistická“ administrativa v čele s prezidentem Bushem mladším; je téměř jisté, že v případě změny v Bílém domě (demokratický kandidát John Kerry) by došlo k velmi výrazné změně kurzu a k usmíření s Evropou. Není skoro pochyb o tom, že pokud by došlo k „co jsme si, to jsme si“ mezi USA a největšími zeměmi Evropy, odstranilo nebo by se zjemnilo mnoho sporů – např. importní tarify, podpis Kjótského protokolu a dost možná i probíhající antimonopolní pře.

Diskuze (308) Další článek: Červ Sober.E se začal šířit do světa internetu

Témata článku: Microsoft, Windows, Evropská unie, Antimonopolní soud, Spor, Bílý dům, Jak, Slzy, Mario, Bush, Paradox, Evropské právo, Vedlejší produkt, Uvedená částka, Podnikatelský model, Spore, Precedent, Smith, Žalující strana


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 13

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu