Jak má vypadat pořádná bootovací disketa pro Windows 98?

Krabička poslední záchrany ve Windows 98 se jmenuje bootovací disketa. Jak ji ale vytvořit tak, aby poskytovala záchranu i v opravdovém průšvihu?
Windows 98 umožňují - a doporučují - vytvořit při instalaci bootovací disketu, která by měla být vaší záchranou v případě havárie systému. Tento krok určitě není dobré přeskočit (i když to instalace umožňuje), nicméně obsah vytvořené diskety má daleko k dokonalosti. Následující návod by vám měl pomoci v ručním vytvoření diskety a hlavně v jejím takovém naplnění, které vám při havárii operačního systému opravdu pomůže. Postupujte následovně:

 • Zformátujte čistou disketu a zkopírujte na ni minimální podobu operačního systému DOS. To je známý postup, formátování můžete provést ze starší verze Windows nebo i z DOSU s volbou /s, která přenese systém; na čistě zformátovanou disketu můžete přenést systém pomocí příkazu sys a:

 • Vytvořte soubory config.sys a autoexec.bat. Důležité řádky v obou systémech jsou:

  device=himem.sys

  device=emm386.exe

  DOS=high, umb

  devicehigh=ovladač_disku_cd-_rom /D:MSCD000

  Místo "ovladač_disku_cd_rom zadejte jméno tohoto ovladače pracujícího v reálném režimu; podívejte se do config.sysu v současném operačním systému, abyste zjistil, jak se soubor jmenuje.

  Autoexec.bat musí obsahovat alespoň řádku:

  mscdex.exe /D:MSCD000

 • Nyní musíte ovladač pro CD-ROM nalézt na svém pevném disku a zkopírovat jej na disketu; může se totiž stát, že po havárii Windows 98 nebude přístup k pevnému disku počítače.

 • Protože se ve startovacích souborech odkazujete na systémové soubory, musíte je na disketu umístit také (zatím se tam všechno vejde). Jedná se o následující soubory:

  himem.sys

  emm386.exe

  mscdex.exe

  Další soubory je na disketu také skoro nezbytné zkopírovat:

  sys.com

  format.com

  fdisk.exe

  Následující soubory jsou vhodné, i když ne povinné:

  deltree.exe

  edit.com

  regedit.exe

  scandisk.exe

  scandisk.ini

  attrib.exe

Tyto soubory naleznete buď v adresáři /windows nebo /windows/command

Ještě než začnete instalovat Windows 98, je dobré zkusit rebootovat počítač s takto vytvořenou disketou umístěnou do mechaniky - pokud se z ní načte systém a mechanika CD-ROM pracuje, měla by být vytvořena správně.

Takto vytvořená disketa by měla být dobrou záchranou v případě problémů či havárie Windows 98; lze s její pomocí upravit (editovat) registr Windows 98 či jej obnovit ze zálohy, v případě kritické situace můžete pak formátovat pevný disk a protože máte zprovozněnou mechaniku CD-ROM, instalovat na ni operační systém znovu.

Váš názor Další článek: Včera a dnes v soudní síni: Netscape nevěrohodný, Java vydává tajemství

Témata článku: Windows, Disketa, Device, Výpad, Bootovací, Kritická situace, Následující řádek, Bootovací disk, Ruční vytvoření, Window


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 96

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 135

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF